reklama

Religia techniki. Boskość człowieka i duch wynalazczości

W jaki sposób postęp naukowo-techniczny jest motywowany religijnie?

Co łączy naukowców, inżynierów i myślicieli chrześcijańskich?

Jakie starożytne wyobrażenia stoją za oczarowaniem nowoczesnymi technologiami?

Czy naukę i technikę można uznać za narzędzia ,,transcendencji"?

Filozofowie, historycy, biolodzy czy fizycy wielokrotnie pisali o relacji nauki i religii - związki religii i techniki wydają się natomiast tematem zaniedbanym. Historyk David F. Noble stara się zapełnić tę lukę. Argumentuje, że w cywilizacji zachodniej kulturowe fundamenty rozwoju technologicznego położono już w IX wieku, kiedy sztuki użyteczne powiązano z ideą chrześcijańskiego zbawienia. Bada wzajemne wpływy religii, nauki i techniki aż po wiek XX, w którym ludzie zaczęli władać niemal boską wiedzą i mocą. Przybliża fascynujące profile ideowych architektów współczesnej nauki, a na przykładzie wielkich przełomów w poznawaniu rzeczywistości i władaniu nią - od odkryć geograficznych, przez energię atomową i eksplorację kosmosu, po zsekwencjonowanie ludzkiego genomu i prace nad sztuczną inteligencją - pokazuje, że naukowo-techniczne dążenie do udoskonalania świata i człowieka trudno uznać za czysto świeckie przedsięwzięcie.

Noble ocenia krytycznie zarówno postęp techniczny za wszelką cenę, jak i rolę religii w rozbudzaniu wyobrażeń o raju odzyskanym za pomocą wiedzy i technologii. Apeluje o nową ocenę naszego oczarowania niekontrolowanym rozwojem technologicznym. Tytułowa ,,religia techniki" wiąże się z niezadowoleniem z zastanego świata i szukaniem technologicznych sposobów wyzwolenia się od niego - odnalezienia lub stworzenia lepszej, ,,transcendentnej" rzeczywistości. Noble pyta, czy ta specyficzna relacja religii i techniki, nawet jeśli kiedyś była pożyteczna, nadal sprzyja ludziom: czy wciąż promuje dobro człowieka i jego świata, czy chce już tylko pomóc człowiekowi z tego świata uciec?"

Informacje dodatkowe o Religia techniki. Boskość człowieka i duch wynalazczości:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2016-09-15