Psychopaci są wśród nas

Ocena: 5.6 (5 głosów)
Większość z nas reaguje odrazą, ale i ciekawością na doniesienia o bezlitosnych, pozbawionych sumienia zabójcach, którzy coraz częściej pojawiają się w filmach, programach telewizyjnych i prasie. Seryjni mordercy pokroju Teda Bundy’ego i Johna Wayne’a Gacy’ego, bezwzględnie łamiący zasady społeczne, stanowią szczególnie dramatyczne przykłady psychopatów. Ludzie z tym zaburzeniem osobowości są w pełni świadomi konsekwencji swoich czynów, znają różnicę pomiędzy dobrem i złem, a jednak wykazują przerażający egocentryzm, brak skrupułów i niezdolność do troszczenia się o los innych. Szczególnie zaś przeraża, że osobom postronnym wydają się zwykle całkiem normalni. Doktor Robert D. Hare przedstawia charakterystykę tych niebezpiecznych mężczyzn i kobiet opartą na dwudziestopięcioletnich badaniach naukowych, barwnie opisując świat oszustów, kanciarzy, gwałcicieli i najrozmaitszych drapieżców, którzy oczarowują, kłamią i brutalnie torują sobie drogę przez życie. Czy powinniśmy uważać ich za ludzi chorych, czy po prostu złych? Jak możemy ich rozpoznać? I jak mamy się przed nimi chronić? Książka doktora Hare dostarcza wiarygodnych i nieraz zaskakujących informacji wszystkim, którzy pragną zrozumieć to destrukcyjne zaburzenie psychiczne.

Informacje dodatkowe o Psychopaci są wśród nas:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: b.d
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 83-24-00743-1
Liczba stron: 276

więcej

Kup książkę Psychopaci są wśród nas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Psychopaci są wśród nas - opinie o książce

Wszyscy doskonale znamy bajki o potworach, które mimo dobrych zakończeń straszyły nas przez wiele nocy. Zapewne prawie każdy z nas przeżył moment, gdy bał się, co jest pod jego łóżkiem albo w szafie. Jednak z czasem dorośliśmy, a strach przed potworami stał się tylko wyblakłym wspomnieniem, które być może wraca wyłącznie w momentach, gdy to nasze dzieci tym razem obawiają się nieznanego. Lecz czy jesteśmy tacy pewni, że potwory nie istnieją? A co jeśli są wśród nas perfekcyjnie zakamuflowane? A jeśli te prawdziwe baśnie nie mają dobrego zakończenia?

Temat psychopatów jest wyjątkowo fascynujący i tak samo jak duża część osób jestem nim całkowicie zafascynowana. Na studiach zaczęłam go zgłębiać i w historiach popkulturowych, i w literaturze naukowej. Dlatego tym razem przychodzę do Was z lekturą napisaną przez wybitnego eksperta, który poświęcił większość swojego życia, by dokładnie i rzetelnie zgłębić mózg przerażających potworów zwanych psychopatami. Autora zadaje sobie wiele pytań takich jak: czy psychopaci rzeczywiście są potworami? Jak funkcjonują? Czy da się im pomóc?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że pisarz jest wybitnym psychologiem, lecz w swojej książce nie używa specjalistycznego słownictwa ani tym bardziej rozbudowanych toków myślenie przeznaczanych wyłącznie dla znawców. "Psychopaci są wśród nas" to pozycja tak samo wartościowa dla laików, jak i psychologów. Styl w książce jest bardzo rozbudowany i dopracowany, jednocześnie zachowując lekkość pióra, co pozwala czytelnikowi powoli i ze zrozumieniem brnąć w dalsze drogi psychologii i umysłów psychopatów.

Cała treść książki jest podzielona na konkretne części, gdzie można przeczytać o prawdziwych osobach, które osiągnęły wysokie wyniki na skali psychopatia. Oczywiście wszystkie dane są zmienione tak, by nie można odnaleźć bohaterów. Ale dzięki tym prawdziwym historiom, które bezpośrednio przeżył autor, miałam poczucie, że jestem razem z nim i razem rozmawiamy z psychopatami oraz próbujemy dotrzeć do sedna ich problemów. Samo doświadczenie Hare'ego sprawia, że zaufałam jego opiniom i czułam, że mam do czynienie z poważnym psychologiem dążącym do poprawy świata. Lecz żeby nie było zbyt poważnie, to w książce jest wiele nawiązań do popukultury, co dodatkowo intryguje i daje dokładniejszy ogląd na sprawy. Jest to luźna i przyjemna forma przekazywania rozbudowanej wiedzy. Tym bardziej że nasze wyobrażenie o psychopatach często okazuje się błędne, gdyż wyobrażamy sobie ich jako seryjnych morderców, potwory marzące tylko o krwi swoich ofiar. Tymczasem są to ludzie bez empatii, ale nie oznacza to, że są w stanie zabijać. Takich przypadków jest mało. Psychopaci manipulują, wykorzystują i dążą wyłącznie do spełnienia swoich egoistycznych marzeń, a przy tym nigdy nie mają wyrzutów sumienia. Tego wyobrażenia aż tak się nie boimy, a to ono jest olbrzymim zagrożeniem dla całego społeczeństwa.

Samego autora doskonale znam, ponieważ częściowo na podstawie jego badań pisałam swoją pracę roczną na studiach. Bardzo go szanuję i przyznam, że to przede wszystkim nazwisko przekonało mnie do przeczytania tej książki. Nie zawiodłam się, ponieważ wszystkie opowieści – również te anegdotyczne i żartobliwe – są poparte konkretnymi badaniami, więc każdy zainteresowany czytelnik może dotrzeć bezpośrednio do nich i sprawdzić, w jaki sposób autorzy do tego doszli. "Psychopaci są wśród nas" zbierają w całość doświadczenie psychologa i liczne badania dotyczące psychopatii. Przekazują tą wiedzę w bardziej przystępny sposób dla osób nie znających żargonu psychologicznego.

Cieszę się, że miałam przyjemność przeczytać tę książkę i jeszcze lepiej poznać obszar psychologii związany z psychopatią. Mimo że spędziłam już wiele godzin zgłębiając tematykę, to zostałam wiele razy zaskoczona nowościami i kolejnymi tropami do sprawdzenia. Właśnie takie książki cenię – pozwalające na potwierdzenie dotychczas zdobytych informacji, ale dające też nutę niepewności i nowości, za którą czytelnik ma ochotę iść dalej. Jest to stanowczo pozycja godna polecenia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Znakomite studium psychopatii. Przede wszystkim kompletne. Autor zaczyna od definicji, różnic pomiędzy pojęciem "psychopata", a "socjopata" - ja jestem zdecydowanie zwolenniczką tego pierwszego, choć i tak w nazewnictwie europejskim odpowiednikiem jest "osobowość dyssocjalna". Robert Hare jest wybitnym naukowcem i w książce przybliża nam wyniki swoich eksperymentów udowadniających odmienne funkcjonowanie mózgów psychopatów (inny zapis fal mózgowych, brak fizjologicznych reakcji na strach i smutek). Wraz ze swoimi studentami, współpracownikami stworzył Skalę Obserwacji Skłonności Psychopatycznych, pierwsze miarodajne i jak dotychczas najbardziej obiektywne i wiarygodne narzędzie diagnostyczne tego zaburzenia. Obala mit nieszczęśliwego dzieciństwa (owszem, ma ono znaczenie dla późniejszego występowania zachowań przestępczych, jest źródłem wielu dysfunkcji, ale nie jest źródłem psychopatii). Podkreśla fakt, że objawy psychopatii występują już we wczesnym dzieciństwie, choć tak wiele osób wzbrania się przed zaakceptowaniem dziecięcej psychopatii - a jest to kluczowe w przypadku prób radzenia sobie z tym problemem. To straszne, ale psychopatą się nie stajemy, psychopatą się rodzimy, a póki co nadzieję daje jedynie możliwość takiego pokierowania jednostką i przekonania jej o korzyściach płynących z życia według pewnych zasad, by została co najwyżej nieuczciwym prawnikiem, a nie seryjnym mordercą. Autor zwraca też uwagę, co powinno nas zaniepokoić w nowo poznanych osobach, niby banały, ale biorąc pod uwagę zdolność manipulacji i charyzmę psychopatów, łatwo je przeoczyć. Warte zapamiętania są też wzmianki o stylu wysławiania się oraz jego przyczynach. Analiza od A do Z. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-12-16, 52 książki 2013,
Ciekawa i dobrze napisana książka, zrozumiała nawet dla czytelników którzy nie interesowali się wcześniej tą tematyką.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jestempsychiczny
jestempsychiczny
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jest to pozycja dla wszystkich którzy interesują się tematyką psychopatii i nie tylko. Książka jest lekka i czyta się jednym tchem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2019-03-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - miriel3
miriel3
Przeczytane:2014-10-29, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014,
Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2011-04-20, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy