Psychologia kobiety

Ocena: 5.5 (4 głosów)
Psychologia kobiety to zbiór artykułów i wykładów, w których Horney kwestionuje twierdzenia Freuda na temat rozwoju psychoseksualnego, zwłaszcza kobiet. Autorka porusza w nich - często po raz pierwszy - takie problemy, jak oziębłość, konflikty macierzyńskie, związki monogamiczne, podejrzliwość jednej płci wobec drugiej, masochizm kobiecy i neurotyczną potrzebę miłości. Artykuły te można traktować jako wyraz jej ówczesnych poglądów na temat psychoanalizy i ludzkiego seksualizmu, przemyśleń, które niejako zapowiadają dalszą ewolucję jej poglądów i drugą, dojrzalszą teoretycznie, fazę jej twórczości.

Sporo opinii i twierdzeń zawartych w Psychologii kobiety weszło do wiedzy potocznej i jest często powtarzanych i cytowanych.

Karen Horney (1885-1952), psychiatra i psychoanalityk niemiecki, skończyła studia medyczne i do końca 1932 roku wykładała w Instytucie Psychoanalitycznym w Berlinie. Po dojściu Hitlera do władzy wyemigrowała do USA. Od 1934 roku wykładała w Nowym Jorku. W 1941 roku wraz z Erichem Frommem była współzałożycielką Amerykańskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Horney to jedna z najważniejszych postaci współczesnej psychiatrii i psychoanalizy. W serii „Psychologia” REBIS wydał następujące jej prace: Autoanaliza, Psychologia kobiety, Nasze wewnętrzne konflikty, Neurotyczna osobowość naszych czasów, Nerwica a rozwój człowieka oraz Wykłady ostatnie.

Informacje dodatkowe o Psychologia kobiety:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-02-15
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7301-106-9
Liczba stron: 282

więcej

Kup książkę Psychologia kobiety

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Psychologia kobiety - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, psychologia,
Genialne teksty. Karen Horney i jej poglądy to krok milowy w psychologii. Spojrzenie na człowieka oczami kobiety. Tam gdzie Freud widzi seksualność i agresje, tam Horney często dostrzega niepewność, tęsknotę za kontaktem z innymi. Lektura wymaga nieco wiedzy z psychologii, bo autorka wchodzi często w polemikę z poglądami Freuda odwołuje się do Adlera i Eriksona. Bez znajomości tych koncepcji można się szybko lektura znudzić. Kto jednak interesuje się psychologią na pewno nie będzie mógł oderwać się od czytania. Dla mnie niesamowicie ujmujący był sposób różnicowania kobiety i mężczyzny, zwłaszcza poglądy prezentowane w kontekście neurotyczności i kompleksu Edypa. Polecam !!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2012-02-10, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2006-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2002-12-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nasze wewnętrzne konflikty
Karen Horney0
Okładka ksiązki - Nasze wewnętrzne konflikty

Wprowadzenie do wydania polskiego Kazimierz Obuchowski W książce Karen Horney prezentuje dynamiczną teorię nerwicy, której jądrem jest zasadniczy...

Nerwica a rozwój człowieka
Karen Horney0
Okładka ksiązki - Nerwica a rozwój człowieka

Nerwica, jedna z najpopularniejszych chorób naszego wieku, jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się występowaniem lęków i środków obronnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy