Psychologia kobiety to zbiór artykułów i wykładów, w których Horney kwestionuje twierdzenia Freuda na temat rozwoju psychoseksualnego, zwłaszcza kobiet. Autorka porusza w nich - często po raz pierwszy - takie problemy, jak oziębłość, konflikty macierzyńskie, związki monogamiczne, podejrzliwość jednej płci wobec drugiej, masochizm kobiecy i neurotyczną potrzebę miłości. Artykuły te można traktować jako wyraz jej ówczesnych poglądów na temat psychoanalizy i ludzkiego seksualizmu, przemyśleń, które niejako zapowiadają dalszą ewolucję jej poglądów i drugą, dojrzalszą teoretycznie, fazę jej twórczości.
Sporo opinii i twierdzeń zawartych w
Psychologii kobiety weszło do wiedzy potocznej i jest często powtarzanych i cytowanych.
Karen Horney (1885-1952), psychiatra i psychoanalityk niemiecki, skończyła studia medyczne i do końca 1932 roku wykładała w Instytucie Psychoanalitycznym w Berlinie. Po dojściu Hitlera do władzy wyemigrowała do USA. Od 1934 roku wykładała w Nowym Jorku. W 1941 roku wraz z Erichem Frommem była współzałożycielką Amerykańskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Horney to jedna z najważniejszych postaci współczesnej psychiatrii i psychoanalizy. W serii „Psychologia” REBIS wydał następujące jej prace:
Autoanaliza, Psychologia kobiety, Nasze wewnętrzne konflikty, Neurotyczna osobowość naszych czasów, Nerwica a rozwój człowieka oraz
Wykłady ostatnie.
Informacje dodatkowe o Psychologia kobiety:
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-02-15
Kategoria: Psychologia
ISBN:
978-83-7301-106-9
Liczba stron: 282
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, psychologia,