Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej

Ocena: 6 (1 głosów)

Książka Martyny Grądzkiej pt. Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej (A Broken Childhood The Fate of the Children from the Jewish Orphanage at 64 Dietla Street in Cracow during the German Occupation), poświęcona jest wojennym losom jednej z krakowskich instytucji społecznych, opiekujących się sierotami żydowskimi. Stowarzyszenie, które zajmowało się dziećmi powstało już w II połowie XIX w. i od tamtego czasu spełniało bardzo ważną funkcję w dziejach gminy żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Kres instytucji przyniosła II wojna światowa. Książka posiada układ chronologiczno-problemowy. Opisano w niej nie tylko losy wychowanków i opiekunów sierocińca, ale przedstawiono także realia wojenne, w jakich przyszło im żyć i walczyć o przetrwanie. Przedstawiono funkcjonowanie, strukturę, losy wychowanków, a także proces likwidacji placówek i dalsze jej losy. Autorka prezentuje bezwzględną i planową politykę, której konsekwencją była zagłada wielu dzieci żydowskich przebywających na terenie okupowanego Krakowa, realizowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Walorem książki są zamieszczone w aneksie, niepublikowane do tej pory, relacje dzieci i dorosłych przebywających w okupowanym Krakowie. Książka została wydana we współpracy z Krakowskim Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej

Książka w wersji polsko-angielskiej.

Przerwane dzieciństwo Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej – opis wydawcy

Informacje dodatkowe o Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-03-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788393611720
Liczba stron: 476
Tytuł oryginału: Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej
Język oryginału: polsko- angielskie
Tłumaczenie: polskie

więcej

Kup książkę Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej - opinie o książce

Zanim rozpoczęłam czytanie książki autorstwa Pani Martyny Grądzkiej pt. '' Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej'' musiałam się przygotować wewnętrznie na to, że będzie, ona niełatwa w indywidualnym jej odbiorze pod względem psychologicznym mając na względzie to, że opisywane w niej sytuacje, które wydarzyły się naprawdę.

Na samym początku chciałam podkreślić, że jestem pod ogromnym wrażeniem ujętych słów w przedmowie autorstwa Pana Prof. Jacka Chrobaczyńskiego dotyczącej podjętego w tej książce głównego tematu przez autorkę, która to na wstępie omawia, co będzie stanowiło całościową jej treść, sposób dotarcia do zgromadzonych dokumentów, przeprowadzonych wywiadów, czy wszelkiego rodzaju innej dokumentacji pomocnej na potrzeby powstania tej publikacji oraz poszczególne zamieszczone w niej rozdziały, które zostały podzielone na dwie części.

Opisana w tej książce historia jest związana z nieprzewidzianymi losami występujących w życiu tych niczemu niewinnych i niezwykłych bohaterów, jakimi były dzieci z Żydowskiego Domu Sierot, wychowawców, lekarzy, osób wspierających ich finansowo na zawsze pozostawiła w nich ślady w ich pamięci.

Należy podkreślić również to, że w pamięci tychże dzieci przebywającym w Żydowskim Domu Sierot pozostały zachowane wspomnienia dotyczące wydarzeń z tego trudnego dla nich czasu, jakim było, mając na względzie codzienną walkę o przetrwanie życia.

Ciekawostką dla wielu Czytelników będzie również to, że umieszczony polski tekst w tychże rozdziałach został przetłumaczony na język angielski oraz należy zwrócić szczególną uwagę w nich na bardzo dokładną zinterpretowaną analizę opracowanych przypisów.

Książka ta podobała mi się właściwie pod każdym względem, gdyż mogłam, po głębszym zapoznaniu się z nią wyciągnąć odpowiednie wnioski mając to na uwadze, z jakim ogromnym zaangażowaniem odniosła, się do głównego opisywanego tematu autorka podejmując się go.

Wydawnictwu Wysoki Zamek dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pani Martyny Grądzkiej pt. '' Przerwane dzieciństwo. Losy dzieci Żydowskiego Domu Sierot przy ul. Dietla 64 w Krakowie podczas okupacji niemieckiej''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy