W ogłoszonym 22 lipca 1944 Manifeście PKWN konstytuujące się władze komunistyczne zapowiadały m.in.: „Zniesione zostaną niemieckie znienawidzone zakazy, krępujące działalność gospodarczą, obrót handlo-wy między wsią i miastem. Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa”. Poparcia nie znalazła. Handel, produkcja, usługi, rolnictwo, rzemiosło... wszelkie formy prywatnej przedsiębiorczości, utrzymywały się na marginesie oficjalnych struktur. „Prywaciarze” zwani także „spekulantami” i „badylarzami”... Oddaliśmy im głos.
Informacje dodatkowe o Prywaciarze:
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN:
83-88288-07-5
Liczba stron: 144
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2018-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 (70) książki 2018, Historyczne,
Książka zawiera kilkanaście historii prywaciarzy, których interesy prowadzone w czasach PRL miały różny finał. Opowiedziane przez nich samych lub ich dzieci. Wiekszość historii nie jest długa, bo i niedługo trwały te biznesy.
Plus za ciekawe ilustacje, szkoda tylko, że zdjecia nie zostały podpisane pod spodem, a dopiero na końcu książki przez co niewygodnie jest tak co chwilę skakać na koniec.
Ale jak dla mnie całość trochę stronniczo napisana. Zabrakło więcej opisów firm, które przetrwały do dziś.