Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn

Ocena: 5 (2 głosów)

Niepublikowana w Rosji biografia autora ,,Archipelagu Gułag"! Kim był Aleksander Sołżenicyn? Sumieniem narodu, symbolem walki z radzieckim totalitaryzmem... ale przede wszystkim człowiekiem z misją, który w swoich utworach pragnął ukazać prawdę na temat rewolucji 1917 r., powstania ZSRR i okrucieństw komunizmu. Jedni widzieli w nim proroka, inni - dysydenta mogącego zaszkodzić całemu narodowi. Kim jednak był naprawdę? Boris Sokołow, autor tej niesamowitej biografii, miał jeden cel: przedstawić nie plotki i opinie, ale rzeczywisty wkład Sołżenicyna w sferę literacką i społeczno-polityczną Rosji. Co znajdziecie w jego książce? Przed Wami, drodzy czytelnicy, przesłuchanie, uwięzienie i zesłanie. Próba samobójcza pierwszej żony pisarza. Nagroda Nobla, której nie można odebrać bez ryzyka wydalenia z kraju. Dramatyczna historia publikacji słynnych dzieł - "Oddziału chorych na raka" i "Archipelagu Gułag". Prześladowania, wyrzucenie z ojczyzny i pozbawienie obywatelstwa. I wreszcie wielki powrót, nagrody i "namaszczenie" ze strony Władimira Putina. "Prorok i dysydent" nie jest zwyczajną biografią. To intrygująca opowieść, która nie pomija żadnych niewygodnych faktów, a przy tym oddaje sprawiedliwość Sołżenicynowi jako demaskatorowi komunistycznego systemu zniewolenia i terroru. Boris Sokołow (ur. 1957) - rosyjski historyk, literaturoznawca i tłumacz. Autor setek artykułów naukowych i książek. Wśród jego dzieł znajdują się dobrze przyjęte prace o Bułhakowie, Jesieninie i Gogolu, w tym słynny leksykon twórczości pierwszego z nich. Publikowano go dotychczas w Estonii, Łotwie, Polsce, Japonii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Do września 2008 r. był kierownikiem Katedry Antropologii Społecznej na Rosyjskim Społecznym Uniwersytecie Państwowym - został zwolniony po skrytykowaniu w mediach ataku Władimira Putina na Gruzję. Obecnie jest niezależnym badaczem i publicystą. Jego teksty niezmiennie wywołują kontrowersje wśród Rosjan.

Informacje dodatkowe o Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-11-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382952155
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: Aleksander Sołżenicyn

więcej

Kup książkę Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn - opinie o książce

Jeżeli weźmiecie do ręki tę książkę, czeka Was w niej opowieść napisana przystępnym językiem o człowieku wybitnym- obywatelu i patriocie, który nie tylko pisał wspaniałe książki, ale i bez ogródek wytykał wady rosyjskiego systemu. Dlatego władza go nie lubiła.

Ale doceniał świat i za to został uhonorowany Nagrodą Nobla. Niestety, nie było mu dane osobiście jej odebrać, gdyż z obawy, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do Rosji, Sołżenicyn zrezygnował z udziału w tej uroczystości.

A on, pomimo więzienia, łagru i zakazu publikacji kochał swój kraj.

W końcu jednak był zmuszony wyjechać, by po 18 latach wrócić z powrotem.

 

Autor, Boris Sokołow, z szacunkiem i pasją pisze o tym wybitnym artyście. Wplata w tekst jego wypowiedzi i cytaty. Stara się nas zainteresować życiem tego człowieka i na każdym kroku widać ogrom pracy, jaką włożył w tę biografię. Czuć, że Sołżenicyn był mu bliski, zresztą sam Sokołow za krytykę ataku Putina na Gruzję, został zwolniony ze swojego kierowniczego stanowiska.

 

Nie czytałam ,,Archipelagu GUŁag", ani żadnej innej książki tego wyjątkowego pisarza, ale teraz z pewnością to się zmieni. Bo poznałam nie tylko patriotę, który nie chciał milczeć, gdy w kraju działo się źle, ale przede wszystkim człowieka, którego życie pełne było wzlotów i upadków.

Ogromnie polecam!!!

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-12-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zdradzony przez ojczyznę

 

Patriotyzm jest łatwy, gdy musimy mierzyć się z zewnętrznym wrogiem, a cały naród mobilizuje się, by chronić najważniejsze dla siebie wartości. Co jednak, kiedy państwowa władza wypacza wszelkie idee i staje się dręczycielem własnego ludu, a najwyższą formą umiłowania ojczyzny, jest wystąpienie przeciwko niej? Postać wyklętego patrioty przybliża Boris Sokołow w biografii "Prorok i dysydent".

 

Aleksander Sołżenicyn znany jest przede wszystkim jako laureat Literackiej Nagrody Nobla. Najprawdopodobniej jednak nigdy nie zdobyłby tego wyróżnienia, gdyby urodził się w innym kraju. Na swoje nieszczęście miejscem jego narodzin była Rosja - kraj, który kochał bezwzględnie, a z którego strony nie spotkało go prawie nic dobrego.

 

"Prorok i dysydent" to barwna opowieść o człowieku pełnym ideałów i niezłomności. Styl jakim włada Sokołow ma w sobie ducha znanego z najwspanialszych klasyków literatury rosyjskiej. Niektóre fragmenty brzmią jakby żywcem były wyjęte z dzieł Tołstoja. Biografię Sołżenicyna czytałoby się jak najlepszą powieść, gdyby nie fakt, że dramatyczne losy dotyczą prawdziwej postaci.

 

Choć książka na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt obszerna, to jednak wyczerpuje temat największego i najwytrwalszego dysydenta w historii Rosji. Boris Sokołow w jednakowym stopniu przedstawił życie prywatne Aleksandra Sołżenicyna, jak i jego twórczość literacko-opozycyjną. "Prorok i dysydent" jest pozycją o tyle ważną, że pozwala czytelnikom zrozumieć mechanizmy państwa opresyjnego, jakim Rosja jest od zawsze - w takiej, czy innej formie. Daje też nadzieję, że pomimo ryzyka kary, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą sprzeciwiać się tyranii, terrorowi i niesprawiedliwości, głosząc idee, które pewnego dnia mogą porwać tłumy do walki o wolność i godny byt.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy