Prokrustowe łoże Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne

Ocena: 4 (1 głosów)

przezabawnych i niezwykle trafnych aforyzmów autora bestsellera Czarny łabędź, w którym autor w zaskakujący sposób demaskuje nasze społeczne iluzje.

Tytuł książki wywodzi się z mitologii greckiej - okrutny zbój Prokrust ,,udoskonalał" swoich gości na specjalnym posłaniu, rozciągając ich lub przycinając im kończyny. Ta metafora znakomicie oddaje stosunek Nassima Taleba do aroganckich skutków ubocznych współczesnej cywilizacji - podporządkowywania ludzi technologii, obarczania rzeczywistości winą za niedopasowywanie się do modeli ekonomicznych, wynajdywania przez koncerny farmaceutyczne chorób w celu sprzedaży leków, sprowadzania inteligencji do czegoś, co można przetestować prostym formularzem, i wpajania społeczeństwom, że stałe zatrudnienie nie jest formą niewolnictwa.

Posługując się wyjątkowym połączeniem ciętego dowcipu i przekonującej mądrości, Taleb rozwiewa, jedną po drugiej, nasze iluzje, kontrastując klasyczne wartości, takie jak odwaga, elegancja i erudycja, z największymi dolegliwościami współczesności, jak twardogłowie, kołtuneria i pretensjonalność.

,,Krystaliczne samorodki myśli Taleba przypominają autonomiczne, ezoteryczne wiersze".

,,Financial Times"

Informacje dodatkowe o Prokrustowe łoże Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-02-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788382021561
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: The Bed of Procrustes: Philosophical and Practical Aphorisms

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Prokrustowe łoże Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Prokrustowe łoże Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne - opinie o książce

Mityczny Prokrust był bardzo gościnny. Zapewniał strudzonym wędrowcom posiłek i nocleg. Warunek był taki, że przybysz musiał dostosować się do zaproponowanego posłania. Kiedy był za niski gospodarz rozciągał mu członki, a zbyt wysokim je przycinał. Tej alegorii użył Nassim Nicholas Taleb, aby ukazać swój stosunek do cywilizacji.

Zawartość
"Prokrustowe łoże" to zbiór aforyzmów. Jak mówi nam podtytuł filozoficznych oraz praktycznych, a ja dodałabym butnych. Samo założenie, że my, nasze poglądy dają się formować może być dla niektórych trudne do przełknięcia - chociaż ja osobiście uważam, że nie ma w tym niczego odkrywczego. Autor krytykuje powszechnie przyjęte wartości - nazwijmy je ogólnie: edukację, ekonomię, postęp technologiczny - ale też inteligencję i głupotę. Próbuje to co wydaje się oczywiste obrócić do góry nogami i czasami jest to bolesny proces.

Moja opinia
To co podoba mi się w myślach zawartych w tej publikacji to duża arogancja (może dlatego, że mi tej cechy brakuje). Myślę, że w takich książkach nie do końca chodzi o to, czy z autorem się zgadzamy, czy nie. Gdybyśmy zrobili to bezwiednie, stałby się on automatycznie tytułowym Prokrustem. Są one swego rodzaju intelektualną prowokacją. Próbą przewartościowania naszego sposobu patrzenia na świat, ale też próbą, która pokazuje jak nasze poglądy są silne. Jesteśmy zmuszeni, aby zastanowić się, co je kształtuje i czy łatwo ulegają zmianom.

Podsumowanie
Po przeczytaniu książki "Prokrustowe łoże" została ze mną myśl, kto lub co może zasługiwać na to miano. Czy to wiodące myśli kształtują nas, czy my je? Nadmiar informacji i bardzo łatwy dostęp do nich powoduje, że bardzo prosto jest znaleźć potwierdzenie dla naszych sądów, a co odważniejsi mogą je swobodnie kreować.

Link do opinii
Inne książki autora
Antykruchość
Nassim Nicholas Taleb0
Okładka ksiązki - Antykruchość

Długookresowe strategie już nie działają – stawia tezę Nassim Nicholas Taleb. W dzisiejszym świecie przeważa to, co nieznane, przypadkowe i zmienne...

Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy
Nassim Nicholas Taleb0
Okładka ksiązki - Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy

Antykruchość pokazuje, jak żyć w świecie Czarnych Łabędzi... Długookresowe strategie obecnie już nie działają - taką tezę stawia Nassim Nicholas Taleb...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy