Próba

Łatwo jest ulec pokusie

Irek Włoszcz to zbuntowany osiemnastolatek. W domu rodzinnym nie może liczyć na wsparcie i zrozumienie, dlatego szuka: swojego miejsca w świecie, ludzi, dla których będzie ważny, a także wolności – niezależnie od tego, czym miałaby ona być. Młodzieńcze pragnienie akceptacji prowadzi go prosto w objęcia diabła…

Gdy w miasteczku dochodzi do serii zatrważających zdarzeń, księża z miejscowej parafii postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Nie są jednak przygotowani na to, z czym przyjdzie im się zmierzyć. Wkrótce okaże się, że zło może czaić się tam, gdzie najmniej się go spodziewamy i zawładnąć nawet tymi, którzy powinni być odporni na wszelkie pokusy.

Informacje dodatkowe o Próba:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2024-07-16
ISBN: 9788383732008

Kup książkę Próba

Próba - opinie o książce

Niewielkie miasteczko, jakich wiele, w pobliżu Warszawy. Gdy pewnego dnia zaczyna w nim dochodzić do serii niepokojących i niewyjaśnionych zdarzeń – pożary, dewastacja grobów itd. - księża z miejscowej parafii postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Nie przyjdzie im jednak do głowy, iż to z czym przyjdzie im się zmierzyć, osiągnie aż tak zatrważający wymiar. Czy ich wiara okaże się silniejsza od panoszącego się wokół zła?

Autor potrafi budować napięcie, które narasta z każdą przeczytaną stroną, by w momencie osiągnięcia zenitu wybuchnąć z całą swoją mocą. Akcja rozwija się dość dynamicznie, fabuła intryguje, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir niesamowitych, chwilami wręcz nieprawdopodobnych zdarzeń. Choć treść może wydawać się nie do końca realna, za jej sprawą pisarz skłania do refleksji na wiele różnych tematów, a poruszone przez niego kwestie stanowią swego rodzaju ostrzeżenie nie tylko dla młodych ludzi, ale też dla ich rodziców.

Twórca postanowił kanwę swojej powieści oprzeć na satanizmie. Termin ten jest bardziej złożony, niż może się pierwotnie wydawać, gdyż istnieje wiele jego odmian. Ogólnie rzecz ujmując pojęcie to określa wiele różnych systemów religijnych, wierzeń czy praktyk, które nawiązują w jakiś sposób do Szatana, a którego postać może być jednak przez każdą z grup inaczej postrzegany i rozumiany. Aczkolwiek wszystkie jego odłamy cechuje sprzeciw wobec norm oraz wzorców społecznych, przeświadczenie o wiedzy tajemnej nawiązującej do wyobrażeń o demonach. Można tu odnaleźć sporo podobieństw do sekt, gdyż nie zawsze satanizm bywa powiązany z kultem zła lub wiarą w diabła, ale tak jak one stanowią poważne zagrożenia, szczególnie dla osób zagubionych, samotnych bądź niedojrzałych.

Dorastanie wiąże się dla nastolatków z wieloma wyzwaniami, zmianami zachodzącymi w ich ciałach oraz psychice lub nowymi problemami, z jakimi muszą sobie poradzić. Jednak jeśli wśród najbliższych nie znajdują wsparcia i zrozumienia, czują się często zagubieni bądź zdezorietowani. Ta potrzeba akceptacji, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, chęć bycia dla kogoś ważnym może popchnąć młodego człowieka wprost w kierunku niewłaściwego towarzystwa lub co gorsza właśnie w kierunku sekty czy satanistów. Dlatego tak ważna okazuje się uwaga, czas oraz zainteresowanie życiem, kłopotami oraz dylematami naszych dzieci.

To lektura traktująca o odwiecznej walce dobra ze złem, sile wiary, przeciwstawianiu się pokusom, na które narażeni są nawet duchowni. Michał Pasicki w tej niebanalnej pozycji stara się niekonwencjonalny sposób przestrzeć przed czyhającymi na nas na każdym kroku zagrożeniami, nie bezpiecznymi fantazjami, zgubnym pożądaniem lub wyniszczającymi nałogami. Mimo zauważonych przeze mnie kilku błędów, sądzę, że to bardzo dobry debiut, który zasługuje na poznanie.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski