Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Taktyczna historia Premier League!

Na początku lat 90. angielski futbol był fizyczny i twardy, opierał się przede wszystkim na agresji i sile. Drużyny grały klasycznym ustawieniem 4-4-2, mało który trener pozwalał sobie na taktyczne eksperymenty. Gdy w 1992 roku zrodziła się Premier League, nagle wszystko uległo radykalnej zmianie.

Michael Cox zabiera nas w fascynującą podróż przez angielskie stadiony. Pokazuje, jak tamtejsza liga na przestrzeni 25 lat wykazywała taktyczny postęp, tłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami i którzy piłkarze zupełnie odmienili futbol.

Od Manchesteru United Fergusona i Arsenalu Wengera, przez Chelsea Mourinho i Leicester Ranieriego, do Manchesteru City Guardioli. Od wielkich gwiazd lat 90., jak Cantona, Zola, Bergkamp, Owen, po znakomitych piłkarzy błyszczących w XXI wieku, jak Cristiano Ronaldo, Lampard, Henry, Gerrard, Agüero czy Kane.

Sentymentalna, porywająca, błyskotliwa taktycznie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Premier League!

Każda ewolucja wymaga indywidualności, które wskażą drogę innym. I o tym jest ta książka. Pokazuje, jak z pozoru tak prosta gra jak futbol w każdej chwili może się zmienić dzięki wybitnej jednostce czy taktycznemu geniuszowi. Autor dosłownie bierze mikser i miesza zgrabnie historie i bohaterów, nie pozwalając nam się nudzić.

Przemysław Rudzki, redaktor naczelny ,,Przeglądu Sportowego"

Jeśli kochasz, lubisz lub po prostu oglądasz Premier League, do Twoich rąk trafia pozycja absolutnie obowiązkowa. Dzięki niej zrozumiesz, kto, kiedy, jak i dlaczego przekształcił angielską ekstraklasę w najpopularniejszą piłkarską ligę na świecie. Zapinajcie pasy i zasiadajcie do lektury!

Andrzej Twarowski, dziennikarz i komentator CANAL+ Sport

Kiedyś bloger, dziś ekspert najważniejszych angielskich mediów: rozwój Michaela Coxa imponuje równie mocno, jak ewolucja ligi, którą opisuje. Jeszcze nie tak dawno na Wyspach królował przecież styl ,,kopnij i biegnij", a teraz ściągają tu najwybitniejsi szkoleniowcy, ucząc swoje drużyny taktyk, które w świecie futbolu należą do najbardziej wysublimowanych. Książka, którą macie w rękach, nie jest jednak tylko o taktyce - ze wszystkich znanych mi historii Premier League ta opowiada najwięcej i tłumaczy najciekawiej, czym jest ów kocioł, uważany przez niektórych za najlepszą wizytówkę współczesnej Wielkiej Brytanii.

Michał Okoński, autor książki Futbol jest okrutny i bloga pod tą samą nazwą

Piłka nożna nie powstała w 1992 roku, ale w Anglii jej modernizacja w każdym aspekcie nastąpiła wraz z powstaniem Premier League. Michael Cox pokazuje rozwój taktyczny tamtejszej myśli szkoleniowej, wpływ obcokrajowców, a stylowi, w jakim to robi, blisko efektownością do Manchesteru City Pepa Guardioli. Droga od 4-4-2 do 3-4-3 jest znacznie bardziej skomplikowana i atrakcyjna, niż wam się dotychczas wydawało.

Michał Zachodny, Łączy Nas Piłka

Choć to Michaelowi Coxowi w dużej mierze zawdzięczamy, że taktyka piłkarska zawitała do mediów, w swojej książce nie ogranicza się wyłącznie do niej. To fascynująca historia Premier League, która - choć osnuta na taktycznej kanwie - powinna przypaść do gustu także tym, którym z analizą i statystykami jest trochę mniej po drodze.

Andrzej Gomołysek, Taktycznie.net

Informacje dodatkowe o Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-08-22
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: The Mixer: The Story of Premier League Tactics, from Route One to False Nines

Kup książkę Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2018-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Premier League. Dla wielu kibiców na całym świecie to najbardziej emocjonująca liga. Swoją ogromną popularność w dużej mierze zawdzięcza temu, że w Anglii praktycznie każdy może wygrać z każdym. Angielskim drużynom może i brak jakości technicznej, ale z pewnością nie można im odmówić głodu walki, determinacji i nieustępliwości, które nieraz mogą znaczyć więcej niż umiejętności czysto piłkarskie.

Książka Michaela Coxa to ni mniej, ni więcej, tylko solidne kompendium wiedzy prezentujące i analizujące w ujęciu historycznym zmiany taktyczne, które na przestrzeni lat zachodziły w lidze angielskiej. Premier League autorstwa brytyjskiego eksperta w dziedzinie futbolu to przedstawienie zarówno powolnej, stopniowej i – co ważniejsze – nieuniknionej ewolucji, jak i gwałtownych przeobrażeń z udziałem najznamienitszych futbolowych rewolucjonistów, którzy w największym stopniu odmienili oblicze angielskiej piłki.

Dla kibiców z zapałem i dużą regularnością śledzących wydarzenia na angielskich boiskach to praktycznie lektura obowiązkowa. Coś, czego nie wolno albo przynajmniej nie powinno się przegapić. Książka Michaela Coxa szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy w czasie meczu rozkładają na czynniki pierwsze ustawienie rywalizujących zespołów, a po spotkaniu uważnie studiują pomeczowe statystyki. Nie powinni po nią sięgać ci, którzy Premiership oglądają od wielkiego dzwonu i to wyłącznie dla piłki samej w sobie. Kibice dostrzegający w futbolu jedynie gole nie będą umieli docenić taktycznych rozważań Coxa i, czytając, zwyczajnie będą się nudzić. A trzeba pamiętać, że kompendium Coxa to blisko 500 naszpikowanych taktyką stron. Dla kogoś, kto ogląda piłkę wyłącznie dla goli, lektura Premier League będzie niczym nudny mecz, którego wynik po 120 minutach jest taki sam jak przed pierwszym gwizdkiem. Zero akcji i bieganie od szesnastki do szesnastki bez szans na gola.

Jeśli jednak Wasze podejście do futbolu obejmuje również wszystko to, co można nazwać jego otoczką, to ta książka spełni Wasze oczekiwania. Cox prezentuje to, co w angielskiej piłce najważniejsze. Stopniowe odejście od ofensywnej, nastawionej na ciągłe ataki gry na rzecz bardziej zachowawczego, defensywnego futbolu, w którym królowali gracze pokroju Makélélé, Lucasa Leivy, Andersona i Johna Obiego Mikela; rewolucyjne długie wyrzuty z autu w stylu Rory’ego Delapa, które doprowadziły do sytuacji, że zawodnicy woleli wybijać piłkę na rzut rożny niż za boczną linię boiska, wprowadzenie odwróconych skrzydłowych, gra z fałszywymi dziewiątkami. To wybrane przykłady zachodzących w Premier League zmian.

Co ciekawe, w gronie największych rewolucjonistów Premier League, jeśli brać pod uwagę jedynie menedżerów, znajdziemy trenerów kierujących wszystkimi najważniejszymi zespołami w Anglii. Wenger i jego zdrowo odżywiający się Arsenal, Ferguson i jego waleczny Manchester United, postrzegający piłkę jako szachy Benítez i stawiający na kontrpressing Klopp w roli menadżerów Liverpoolu, Guardiola i grający tiki-takę Manchester City, Mourinho ze swoim autobusem oraz Conte z trzyosobowym blokiem obronnym stojący na czele Chelsea, Pochettino i grający pressingiem Tottenham, a w końcu również Ranieri i bezprecedensowy triumf Leicester City. Poszczególne rozdziały książki dokładnie opisują wpływy każdego z wymienionych trenerów zarówno na konkretne drużyny, jak i całą ligę. Nietrudno zauważyć, że w tym zaszczytnym gronie futbolowych rewolucjonistów tylko jeden pochodzi z Wielkiej Brytanii (choć oczywiście w książce autor przedstawia sylwetki także innych trenerów, w tym również brytyjskich). Michael Cox zdaje się potwierdzać, że ewolucja wyspiarskiego futbolu bazowała niemal wyłącznie na obcych wpływach, przede wszystkim iberyjskich i włoskich. Brytyjski dziennikarz na przykładzie zmian zachodzących na przestrzeni 25 sezonów Premier League w wyczerpujący sposób przedstawia proces uniwersalizacji piłki nożnej, w której współcześnie każdy zawodnik realizuje więcej zadań, niż wskazywałaby na to jego boiskowa funkcja. Rozwój taktyczny w Premier League istotnie zaczął się od niewinnej zmiany polegającej na wprowadzeniu zakazu łapania podanej piłki przez bramkarzy, zmuszającej golkiperów – często wbrew ich woli – do aktywniejszego udziału w budowaniu akcji, ale prawdziwe przeobrażenia dokonały się później, gdy hermetyczny, ksenofobiczny angielski futbol wreszcie otworzył się na obce wpływy, które następnie całymi garściami czerpał z kontynentu.

Premier League Michaela Coxa to kawał świetnego i – co może istotniejsze – wyczerpującego taktycznego kompendium, które w naturalny, wynikający z potrzeb tekstu i toku myślowego autora, sposób tłumaczy stosowane z większym lub mniejszym powodzeniem rozwiązania taktyczne w prawdopodobnie najlepszej piłkarskiej lidze świata. Fani angielskiej Premier League będą tą książką zachwyceni!

Cuda Internetu
Michael Cox0
Okładka ksiązki - Cuda Internetu

W tej książce znajdziesz informacje o internetowych toaletach i czatach z gorylami. Poznasz takie strony i takie zagrywki, o jakich ci się nawet nie śniło...

Horrendalne horrory
Michael Cox 0
Okładka ksiązki - Horrendalne horrory

Znacie hity horroru wszech czasów? `Pies Baskerville`ów` - opowieść o demonicznym psie mordującym na wrzosowiskach członków starego arystokratycznego rodu...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung