Monografia przedstawia znaczenie i konstrukcję prawa do prywatności, a także rolę inwigilacyjnych czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym kontroli operacyjnej i danych telekomunikacyjnych. Książka prezentuje także problematykę bezpieczeństwa w kontekście naruszania sfery prywatności jednostki przez ograny władzy publicznej. W publikacji omówiona jest również skala stosowania podsłuchów procesowych oraz podsłuchów pozaprocesowych (operacyjnych), jak również stopień wykorzystania przez uprawnione służby i organy państwowe danych telekomunikacyjnych.

***

Krzysztof Chmielarz - doktor nauk społecznych, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, adiunkt w Katedrze Administracji Publicznej na Wydziale Administracyjno-Ekonomicznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Były policjant, obecnie zawodowo związany z wymiarem sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki bezpieczeństwa i kryminalistyki oraz prawnych aspektów w odniesieniu do czynności operacyjno-rozpoznawczych.

***

Wybór tematu monografii należy ocenić pozytywnie, jest to problematyka bardzo aktualna, podlegająca szybkim przemianom wskutek postępu technicznego i ewolucji zagrożeń. Publikacja jest napisana w ramach paradygmatu nauk o bezpieczeństwie, a nacisk został położony na analizę rozwiązań organizacyjnych, technicznych oraz współpracy różnych podmiotów w realizacji ich zadań. Autor sięga do bardzo zróżnicowanych źródeł, co nadaje publikacji interesujący rys porównawczy. Książka zawiera obszerny wykaz aktów prawnych, z rozbiciem na akty polskie, amerykańskie, angielskie, francuskie, niemieckie i akty prawa międzynarodowego.

z recenzji prof. UJ, dr. hab. Andrzeja Światłowskiego

Informacje dodatkowe o Prawo do prywatności a bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Kontrola operacyjna i dane telekomunikacyjne w kontekście inwigilacji społeczeństwa:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2020-04-24
Kategoria: Prawo

Kup książkę Prawo do prywatności a bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Kontrola operacyjna i dane telekomunikacyjne w kontekście inwigilacji społeczeństwa

Prawo do prywatności a bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Kontrola operacyjna i dane telekomunikacyjne w kontekście inwigilacji społeczeństwa - opinie o książce

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski