reklama

Prawda nie krzywdzi

Na wymęczoną inflacją i recesją Europę spada nowy kataklizm – niespotykana od stuleci susza. W Warszawie woda jest racjonowana. Pewnego październikowego poranka mieszkańcy stolicy odkrywają, że krany w ich domach są całkiem suche.

Tego samego dnia, Kornel Kraus, sierżant stołecznej policji, odbiera wezwanie do strzelaniny na Saskiej Kępie, gdzie znajduje ciała kobiety i nastolatka. Wkrótce dowiaduje się także o śmierci głównego inżyniera MPWiK. Musi rozwikłać obie te sprawy zanim zamieszki na ulicach przerodzą się w rozruchy, a odcięcie wody zagrozi egzystencji dwóch milionów ludzi.

„Prawda nie krzywdzi” to literacki debiut dziennikarza, którego artykuły od dwudziestu pięciu lat śledzą czytelnicy tytułów finansowych.

„Tłem dla prowadzonego przez Kornela śledztwa są konsekwencje zmian klimatycznych. Oczywiście, w tej historii to tylko literacka fikcja. Ale może zmienić się w rzeczywistość wcześniej niż ktokolwiek z nas się tego spodziewa. W wielu miejscach na świecie susza i brak dostępu do wody już stają się realnymi wyzwaniami. Także tam, gdzie nigdy wcześniej nimi nie były”.

Informacje dodatkowe o Prawda nie krzywdzi:

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2022-07-04

Kup książkę Prawda nie krzywdzi

Prawda nie krzywdzi - opinie o książce

"Liczą się detale".

To nie przypadek, że tuż przed lekturą tej książki, zobaczyłam w mediach wyschniętą Wisłę i usłyszałam o postępującej od kilku lat suszy hydrologicznej. To nie przypadek, gdyż potwierdza to jedynie fakt, że inspirację do dobrych książek stanowi samo życie, a czasami fikcja literacka niespodziewanie czeka tuż za naszymi drzwiami, zacierając granicę pomiędzy tym, co jest, a tym co mogłoby się wydarzyć.

Emil Szweda to znany czytelnikom branży finansowej, dziennikarz ekonomiczny, który do trzydziestki pracował w takich redakcjach, jak PAP, Prawo i Gospodarka, Parkiet, Puls Biznesu, czy Manager Magazin. Autor był także analitykiem rynków finansowych. "Prawda nie krzywdzi" to jego debiut literacki.

Bliska przyszłość. Wraz z pierwszą bezśnieżną europejską zimą, na nasz kontynent przybyła niespotykana od stuleci susza. Racjonowanie wody w domach mieszkańców Warszawy staje się więc codziennością, ale pewnego dnia z kranów nie leci nawet kropla tego życiodajnego płynu. W tym samym czasie sierżant policji Kornel Kraus przybywa na miejsce zabójstwa kobiety i jej syna. Początkowo sprawa wydaje się prosta, ale gdy śmierć dopada także głównego inżyniera miejskich wodociągów, śledztwo zaczyna zmierzać w zupełnie nowym kierunku.

Emil Szweda swoim debiutem prozatorskim zabiera czytelników do świata, gdzie woda staje się ropą dwudziestego pierwszego wieku, a ludźmi nadal targają te same namiętności i żądze, co w poprzednich stuleciach. Tym samym, książka ta dość znacząco wpisuje się w coraz modniejszy w ostatnim czasie segment eko kryminału, a także w pewnym stopniu, powieści eko futurystycznej. Klasyczna zagadka kryminalna zostaje bowiem piórem autora nierozerwalnie złączona z tematyką ekologiczną, fundując czytelnikowi skomplikowaną intrygę z takimi wątkami, jak wielkie pieniądze, miłość i korupcja. Śledztwo protagonisty z warstwą ekologiczną zapewnia dynamiczną akcję z odpowiednim stopniowaniem dramaturgii, a w zakończeniu, wyrazisty finał.

Przy lekturze tej książki nie sposób nie zatrzymać się przy problemie braku wody, który niestety jak wszystko na to wskazuje, czeka nas w najbliższej przyszłości. Warszawa stworzona piórem autora doświadcza stanu suszy hydrologicznej, co pozwala pod dobrze skrojonym, kryminalnym płaszczem przemycić wyraźną refleksję w temacie aktualnego już procesu wysychania rzek. To oczywiście zgodnie z konwencją gatunku, w jakim obraca się Emil Szweda, wątek drugoplanowy, ale takie wstawki, jak chociażby puste krany w domach i obowiązek zapłaty za korzystanie z wody w restauracjach, pobudzają dość mocno wyobraźnię. Z pewnością powieści nie zaszkodziłoby jeszcze większe dopracowanie tej warstwy, gdyż ta angażuje równie mocno, co kryminalna.

Kornel Kraus, główny bohater debiutu Emila Szwedy to protagonista dość ciekawie sportretowany psychologicznie. Postać ta wyróżnia się na tle dość podobnych kreacji policjantów kryminalnych z tożsamymi problemami występującymi w tym środowisku. Bohater jest bowiem dzieckiem alkoholika z wyznaczonym sobie celem pod postacią odnalezienia sprawcy wypadku swojego ojczyma. Miłosny wątek, jaki pojawia się w związku z jego postacią, dodaje do fabuły nieco pikanterii.

Kryminał ekologiczny to swoiste novum na naszym rynku literackim, ale jestem przekonana, że zainteresowanie twórców tego typu gatunkiem będzie wzrastać wprost proporcjonalnie do zachodzących zmian w naszym ekosystemie. I bardzo dobrze, bo jeśli będą to takie książki, jak "Prawda nie krzywdzi" to w pewnym aspekcie wpłyną na świadomość proekologiczną dotyczącą pogłębiających się problemów współczesnej cywilizacji. A jeśli tak jak Emil Szweda, zaoferują rozrywkę czytelniczą na odpowiednim poziomie, której nie będziemy traktować wyłącznie jak "guilty pleasure" to tylko czytać takie debiuty.

W czasie suszy płynie krew
Emil Szweda0
Okładka ksiązki - W czasie suszy płynie krew

Na wymęczoną inflacją i recesją Warszawę spada nowy kataklizm. Wielka susza grozi przerwaniem dostaw wody do budynków mieszkalnych. W dniu, w którym z...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski