Autor dokonał ogromnego wysiłku intelektualnego, wnikając w meritum problemu i rekonstruując poglądy wybranych przedstawicieli ponowoczesnej/postmodernistycznej filozofii politycznej i prawnej na istotę i funkcję społeczno-polityczną oraz ideologiczną praw człowieka (...). Nowatorskie jest wskazanie na konsekwencje dekonstrukcji przez ponowoczesną/post-modernistyczną filozofię polityczną nowożytnych koncepcji demokracji, jej podmiotu, społeczeństwa obywatelskiego oraz związanych z nią idei polityki i prawa.
Prof. dr hab. Wiesław Bokajło
Wielkim walorem pracy jest podjęcie tematu arcytrudnego, ,,wrażliwego" społecznie i politycznie, stwarzającego prawdziwe wyzwanie tematu i dokonanie udanej próby zajęcia stanowiska wobec poruszonych problemów. Autor potrafił wydobyć z gąszcza poglądów, tez i idei racjonalne jądro, a także przedstawić własne stanowisko wobec niełatwych kwestii. Należy podkreślić konsekwentne trzymanie się przez autora przyjętej metodologii - jako hermeneuta uważa, że należy wdać się w dyskusję również z koncepcjami mu dalekimi, należycie i z powagą je przeanalizować, a zarazem porównać z przesądzeniami, które uznaje za istotne i ugruntowane w tradycji intelektualnej. Czyni to pracę nie tylko wartościową teoretycznie, lecz także poznawczo - również badacze, którzy prezentują diametralnie inny pogląd na prawa człowieka, ideę gender czy sądownictwo konstytucyjne, znajdą w niej materiał przydatny do swych analiz.
Dr hab. Paweł Chmielnicki, prof. WSIZ
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-05-25
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN:
Liczba stron: 350
Pierwsza w języku polskim monografia dotycząca Maurycego Barresa (1862-1923). Francuskiego myśliciela, pisarza i polityka, jednego z twórców doktryny konserwatywno-narodowej...
Chcę przeczytać,