Niezwykła, poetycka i głęboko, do trzewi przejmująca książka.
Bestseller, który w samej tylko Argentynie sprzedał się w blisko siedemdziesięciu tysiącach egzemplarzy.
Samotny kierowca, przemierzający bezkresną Patagonię, dostrzega dziwacznie ubranego, leżącego przy drodze nastolatka. Nic dziwnego, że chłopak jest wyczerpany - przybył właśnie z odległej planety, by odnaleźć utraconego przed laty przyjaciela. Kierowca zabiera go ze sobą, nie spodziewając się, że wspólna, trzydniowa podróż odmieni jego życie.
Młody Książę to zagubiony obieżyświat, który już kiedyś odwiedził planetę Ziemię. Teraz wrócił i, choć czasy się zmieniły, on nadal potrafi poruszyć ludzkie serca. Zadając pozornie banalne pytania, zmusza swojego towarzysza do zastanowienia się nad sprawami najprostszymi, a zarazem najważniejszymi. A spotkanie z nim jest szansą nie tylko na zmierzenie się z problemami, ale przede wszystkim na ujrzenie w innym świetle prawd, w które wierzyło się do tej pory.
W książce, która powstała w ciągu dziewięciu dni spędzonych w odosobnieniu, autor, jak sam przyznaje, zawarł mądrość i doświadczenie, które zbierał przez całe swoje życie.
Dla czytelników w każdym wieku.
Powrót Młodego Księcia sprawi, że przypomnimy sobie o tym wszystkim, o czym nigdy nie powinniśmy zapominać - o miłości, braterstwie, wychowaniu, rodzinie; te wartości stanowią fundamenty istnienia cywilizowanego społeczeństwa.
Bruno d'Agay, krewny Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
Ta książka nie jest dalszym ciągiem Małego Księcia, ale stanowi jego dopełnienie.
,,Paris Match"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-11-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 128
Tytuł oryginału: The Return of the Young Prince
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Po sześćdziesięciu ośmiu latach, w 2011 roku, powróciła do nas odświeżona, najwspanialsza powieść młodzieżowa - kontynuacja "Małego Księcia". Fanów Księcia na całym świecie można liczyć zapewne w milionach. Ta postać, chociaż niektórym się przejadła, stała się ikoną i fundamentem naszego wewnętrznego dziecka. Znalazła swoje nieskalane miejsce w popkulturze i stała się lekturą szkolną. Fenomen "Małego Księcia" znany jest na całym świecie, tymczasem kontynuacja wiązała się z dużą odpowiedzialnością. Mogła to być straszna klapa, niszcząca całokształt postaci i moim zdaniem mogąca zaszkodzić jej fenomenowi lub doskonały odpowiednik, zasługujący na miano suplementu albo stworzenia uniwersum. Na szczęście pojawiła się ta druga opcja. Aby "Powrót Młodego Księcia" był godnym następcą, musiałby go napisać poeta. Rzeczywiście tak się stało. Tylko poeta moim zdaniem mógł unieść i dostosować się do brzemienia wrażliwości, jaką Exupery zaszczepił "Małemu Księciu". Takim poetą okazał się argentyński autor Alejandro Guillermo Roemmers.
Lekkie i delikatne pióro autora nie zawiodło fanów księcia i zasługuje na swe miejsce przy boku arcydzieła Exupery'ego. Z początku bałem się, gdyż takie kontynuacje rzadko wypalają, ale z kolejnymi stronami udajemy się do tego samego świata czułości co w "Małym Księciu". Odczuwamy powrót więzi z bohaterem tułającym się po planetach w poszukiwaniu czegoś wielkiego. Natomiast co do autora, z każdą zapisaną myślą, przekonujemy się o tym, iż jest on poetą.
Jest jednak coś, co jest zupełnie inaczej. Książę to już dorastający chłopak. Pojawia się na ziemi w celu odszukania swego przyjaciela Pilota. Niestety jest zagubiony na pustyni Patagonii. Jego podróż staje w miejscu. Na szczęście pojawia się nieznajomy kierowca. Dobry i mądry człowiek. Zabiera Księcia ze sobą i zaczyna się dysputa.
W "Powrocie Młodego Księcia" mamy dużo filozoficznych rozmów dwójki bohaterów. Te rozmowy w dużej mierze dotykają tematów sensu życia, szczęścia, dobroci i miłości. Niby błahe i oklepane tematy, ale pięknie rozwinięte i łączące się z naukami największych duchowych przewodników naszego świata. Możemy wyczuć, że Książę boryka się z etapem dorastania w swoim życiu, co wyraźnie zaznacza. Dlatego też ta książka wg mnie jest skierowana w szczególności do dojrzewającego odbiorcy. Jest też apelem do ludzkości, by nie zatracać największych wartości życia na rzecz jałowej egzystencji w kapitalistycznym nadświecie posiadania. W książce jest mowa o miłości i istotności kochania oraz o tym, jak działa miłość. Nawet gdyby w czyjejś rzeczywistości miłość nie działała w sposób ukazany w "Powrocie Młodego Księcia" trzeba pamiętać o tym działaniu, by nie spoważnieć albo zesztywnieć za bardzo.
Książka zawiera dużo wzruszających momentów, ale też takich nieoczywistych, gdzie myślimy, że autor ukaże brutalność życia, a okazuje się, że dana sytuacja prowadzi do życzliwości i współczucia. Jeśli w życiu spotykasz mało altruizmu - wczytaj się w "Powrót Młodego Księcia", a dowiesz się jak przyciągnąć do siebie altruizm. Oczywiście to jedna z nauk, ale myślę, że można ją uznać za jedną z podstawowych. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów "Małego Księcia" i to bardzo ważne nauki dla każdego, kto kształtował siebie poprzez lekturę Antoine'a De Saint Exupery'ego.
"Mały Książę" to nasze korzenie zatrzymujące dziecięctwo i naszą niewinność, natomiast "Powrót Młodego Księcia" to formowanie pnia dojrzewania w niezatraceniu wartości i pielęgnacja naszego wewnętrznego dziecka, a także mapa po pustyni w dotarciu do szczęścia i miłości.
Przeczytane:2021-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, E-booki,
Mały Książę wrócił na Ziemię, chcąc odnaleźć Pilota, przyjaciela sprzed lat. Spotyka jednak kogoś innego, kogo potrafi wiele nauczyć, ucząc przy tym także i nas.