Powojenne losy Niemców. Wypędzeni

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka opowiada o wstydliwie pomijanym milczeniem lub często lekceważonym przez badaczy dziejów epizodzie nowożytnej historii europejskiej, jakim było uzgodnione przez władze zwycięskiej w II wojnie światowej koalicji przymusowe wysiedlenie ludności niemieckiej z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich po 1945 roku. Ta kilkuletnia operacja deportacyjna na wielką skalę objęła łącznie kilkanaście milionów ludzi, głównie starców, kobiety i dzieci, a w jej trakcie zginęło – podczas uwięziona w zaimprowizowanych obozach koncentracyjnych oraz tułaczki i transportów w nieludzkich warunkach – szacunkowo około pół miliona ofiar.

Niniejsza książka to pierwsze opracowanie, poświęcone tej politycznej i ludzkiej katastrofie, której tragicznym skutkom nie zapobiegły nawet starania podejmowane przez międzynarodowe organizacje humanitarne. Pokłosie przymusowych powojennych deportacji do dziś rzuca cień na europejskie relacje, stanowiąc podłoże nierozwiązywalnych sporów.

Publikacja ta jest opracowaniem historycznym stojącym na najwyższym poziomie, przygotowanym w oparciu o oryginalne źródła i godnym polecenia wszystkim czytelnikom zainteresowanym prawdziwym obliczem dziejów współczesnych.

Informacje dodatkowe o Powojenne losy Niemców. Wypędzeni:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-12-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-458-2
Liczba stron: 550

więcej

Kup książkę Powojenne losy Niemców. Wypędzeni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Powojenne losy Niemców. Wypędzeni - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2024-05-19,

Wydawać by się mogło, że wraz z zakończeniem II wojny światowej ludzie odzyskali pokój, jednak dla niektórych koniec tego konfliktu oznaczał początek wieloletniej gehenny. Dla Niemców zamieszkujących kraje Europy Środkowej rozpoczął się wówczas okres masowych wysiedleń, represji i prześladowań. Przeczytacie o nich w książce autorstwa R. M. Douglasa pt. „Wypędzeni. Powojenne losy Niemców”, która trafiła do polskich czytelników dzięki niezawodnemu Wydawnictwu RM.

Autor tej książki podjął się trudnej próby rekonstrukcji procesu wysiedlenia ludności niemieckiej po 1945 roku. Tej przymusowej migracji podlegali m.in. mieszkańcy ziem polskich, Węgier, byłej Jugosławii czy Czechosłowacji. I choć opisywane zjawisko wymyka się wszelkim ramom czasowym i granicom humanitarnym, to dzięki problemowej narracji zastosowanej w „Wypędzonych” czytelnicy mają szansę poznać przyczyny wspomnianych wysiedleń, zajrzeć za kulisy „dzikich” i „zorganizowanych” akcji przesiedleńczych, zaobserwować metody stosowane wobec ludności niemieckiej zamieszkującej wspomniane państwa i poznać problemy, z jakimi borykali się Niemcy zmuszeni do osiedlenia się w czterech okupacyjnych strefach dawnej nazistowskiej potęgi.

Oparta na świadectwach wysiedlonych, zawierającą bogatą bibliografię przedmiotową i opowiedziana w pasjonujący sposób historia przedstawiona w „Wypędzonych” zdumiewa i porusza skalą bestialstwa, ludzkiej znieczulicy i bezwzględności politycznej, z jaką przedstawiciele władz traktowali mieszkańców swoich państw. Losy Niemców, którzy doświadczyli wysiedlenia okazują się często tożsame z losami ofiar nazizmu z tą różnicą, że bolesne doświadczenia przesiedleńców przez wiele lat były tematem tabu, niewygodnym dla wizerunku humanitarnej powojennej Europy. Dzięki „Wypędzonym” wreszcie dochodzą do głosu na kartach książki, którą serdecznie polecam nie tylko pasjonatom historii, ale również wszystkim zainteresowanym problematyką społeczną, migracjami ludności czy polityką europejską ostatnich dziesięcioleci.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy