,,W Polsce, czyli nigdzie" -- pisał Alfred Jarry. ,,Polska to nie kraj, to stan umysłu" -- głoszą internetowe memy. A co by się stało, gdyby podejść do tych kwestii całkiem serio?
Przemysław Czapliński postawił sobie ciekawe i -- jak się okazało -- bardzo aktualne zadanie: opowiedzieć o fenomenie postrzegania przez Polaków miejsca, w którym żyją, naszej wyobrażonej geografii, czyli tego, gdzie mentalnie według Polaków leży Polska. Czy przesuwa się na zachód? Jak zmienia się nasze postrzeganie samych siebie w kontekście sąsiadów?
Materiałem do badań jest dla Przemysława Czaplińskiego literatura polska ostatniego trzydziestolecia: Dukaj, Tokarczuk, Hugo-Bader, Kapuściński, Masłowska, Pilch, Szczygieł, Wilk czy Zagajewski. Czapliński dowodzi, że nasza wyobrażona geografia ma charakter wyspowy i nie ma w niej jednolitej wizji całości, a niektóre zaskakujące tezy autora prowokują do polemiki.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 432
Przemysław Czapliński z charakterystyczną dla siebie dociekliwością i błyskotliwością rozwiązuje zagadkę współczesnej polskiej kultury. Za zadanie...
1989 rok stanowi niewątpliwie cezurę. Według Francisa Fukuyamy to koniec historii, dla Marii Janion - zmierzch paradygmatu romantycznego i literatury politycznie...
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,