reklama

Portrety kobiety

Ocena: 3 (1 głosów)

Kto jest dla ciebie wzorem lub kobiecym autorytetem? Czy uważasz się za silną kobietę? Jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Czym według ciebie jest feminizm i równouprawnienie? Jakie ścieżki na przyszłość próbuje nam wyznaczać społeczeństwo, Kościół i władza?

To tylko kilka z wielu pytań, jakie autorka zadała swoim rozmówczyniom, poszukując prawdy o kobiecych doświadczeniach siły, słabości i solidarności międzypokoleniowej. Z zebranych odpowiedzi powstały bardzo osobiste historie, pełne mądrości i odwagi, różnorodne i wielowymiarowe. Łączy je jednak pewien wspólny mianownik: pragnienie i dążenie kobiet do wolności. Wolności, która w Polsce i we współczesnym świecie wcale nie jest tak oczywista, jak byśmy tego chciały.

Te krótkie opowieści, w których możemy zobaczyć siebie, to dowód na to, że wciąż więcej nas łączy, niż dzieli. To prawdziwe i poruszające historie o nas, o naszych babciach, matkach, siostrach, córkach i przyjaciółkach. Historie, które składają się na ponadczasową opowieść o życiu, o tym, kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd idziemy.

Informacje dodatkowe o Portrety kobiety:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-05-05
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383135076
Liczba stron: 212

więcej

Kup książkę Portrety kobiety

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Portrety kobiety - opinie o książce

"Portrety kobiety - każda kobieta tworzy swoją własną opowieść o życiu" Marii Topolskiej to niewielkich rozmiarów książeczka, w której kryją się opowieści kobiet o życiu, o rodzinie, o świecie.

Rozmowy poprowadzone są w formie wywiadów, gotowych zestawów pytań.

To zwierzenia kobiet w różnym wieku, na różnym poziomie życia i ku mojemu zaskoczeniu, jest tu kilka wypowiedzi "małych kobietek", w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.

Babcie, matki, córki, po prostu kobiety.

I choć każda z nich opowiada swoją własną indywidualną historię, a dzielą je pokolenia to wciąż wiele je łączy. 

Potrzeba miłości, równości, akceptacji, szacunku i wolności.

 

🌼Kobiety opowiadają o swoim dzieciństwie, kto był ich wsparciem i drogowskazem w życiu.

Tu ogromną rolę odgrywają rodziny, w jakich się wychowywały.

🌼Jak wyglądały i wyglądają ich związki, jaka jest ich rola w rodzinie.

To różnorodne doświadczenia, warto się im przyjrzeć.

🌼Czy tradycje i przywiązanie do religii/kościoła wpłynęły na ich życie? 

To pytanie jest chyba dość istotne, zważywszy na historię społeczną, polityczną i kulturową, która kształtuje polskie społeczeństwo.

I o ile rola wiary w życiu nie jest dla mnie zaskoczeniem, jeśli chodzi o polskie kobiety, to zaskoczyło mnie pytanie "A gdyby według mitologii biblijnej Bóg najpierw stworzył kobietę, albo gdyby to Adam sam z siebie zjadł jabłko z drzewa wiedzy, czy to zmieniłoby lub wpłynęło na Twoje postrzeganie roli kobiety?"

To świadczy jak religia jest mocno zakorzeniona w polskiej mentalności i jak kościół ma ogromny wpływ na ludzi w tym kraju. Jak w rozmowie o zwykłym życiu trudno odciąć się od tematu religii, i wreszcie o braku oderwania sacrum od profanum. 

W odniesieniu do tego pytania przypomniano mi słowa Wiesława Myśliwskiego z książki "W środku jesteśmy baśnią" - "(...) bajką jest, iż kobieta powstała z żebra Adama. Prawda jest taka, że kobieta urodziła sobie mężczyznę i on nie może jej tego darować."

 

A tak pisze o religii jedna z rozmówczyń: "Tak, marzy mi się taka religia, która nie wini i nie poniża ani kobiety, ani mężczyzny, która tworzy uniwersalne ramy dla każdego człowieka, niezależnie od płci i koloru skóry, która szanuje matkę Ziemię i wskazuje na zależność człowieka od natury."

 

🌼Opowiadają, czym dla nich jest równość i jak rozumieją pojęcie feminizmu.

Wypowiadają się na temat obecnej sytuacji kobiet w Polsce, która w oczach większości z nich jest tragiczna.

"Obecnie społeczeństwo polskie nasiąka wielkim konserwatyzmem. Kobiety muszą być czujne, muszą mieć pewność, że idą naprzód, a nie tam, gdzie o wszystkim decyduje tradycja, przesądy, stereotypy wygłaszane przez kogoś innego (często mężczyznę, księdza, biskupa, posła PiS).

W Polsce wiele już zostało zrobione w zakresie równouprawnienia, lecz ostateczną granicą dla kobiet jest uzyskanie kontroli nad własnym ciałem. Dla Polek jest to jeszcze daleka droga, na której trzeba pokonać wiele przeszkód: brak edukacji seksualnej w szkole, tabu wokół tematu seksu, słaby dostęp do antykoncepcji, restrykcyjne prawo do aborcji, wszędobylska ręka karzącego Kościoła." - w szczerej rozmowie mówi Hanna, rocznik 1964.

 

🌼Większość z nich postrzega się jako osoby silne i w postawach silnych kobiet szukają swoich autorytetów.

Tak o kobiecym autorytecie mówi Katarzyna, rocznik 1961: "Nie mam jednego wzoru. To znowu jest jakaś „mozaika” – kobiety spotkane lub poznane poprzez książki, gazety, czasopisma, dziennikarki, artystki, literatki, podróżniczki… Humanistki, kobiety odważne i idące swoją drogą, często zaangażowane i nierzadko łamiące kody swojej epoki."

Feminizm postrzegają nie w negatywnym odcieniu, ale w takim dążącym do równości, szacunku i wolności wyborów.

One chcą lepszego świata dla siebie i swoich córek.

"Feminizm jest dla mnie zabieganiem o lepszy świat, w którym jedną z najważniejszych wartości będzie właśnie solidarność. Feminizm jest też niezgodą na niesprawiedliwość i głębokim buntem przeciwko wykluczającym narracjom." - Jolanta, rocznik 1990.

"Feminizm budzi strach u wielu mężczyzn, bo wydaje im się, że coś na tym stracą, podczas gdy mogą tylko zyskać." - Ela, rocznik 2001.

 

To pozycja do poczytania przy porannej kawie, czy poobiednim ciastku. Chwila relaksu i refleksji, i może nie wnosi zbyt wiele, ale pozwala się w słuchać w głos innych kobiet i porównać go z własnym.

Pewnie, dlatego, po każdym rozdziale autorka zostawia miejsce dla czytelnika/czytelniczki na własne, osobiste przemyślenia.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy