Poeta, strażnik i więzień

Ocena: 5 (5 głosów)
Wciągający kryminał zainspirowany faktami. Dramatyczna opowieść o utraconej wolności i człowieczeństwie w najmroczniejszych czasach.

Zakład karny w Fukuoce, 1944 rok. Za murami więzienia szaleje wojna, a po ich drugiej stronie zostaje brutalnie zamordowany człowiek. Na rozkaz przełożonych Yuichi Watanabe, młody strażnik, który jest namiętnym czytelnikiem, ma przeprowadzić śledztwo.

Ofiarą morderstwa jest Sugiyama, także strażnik, którego społeczność więzienna się bała i którym pogardzała. Już na początku dochodzenia do popełnienia zbrodni przyznaje się jeden z osadzonych, ale Watanabe mu nie wierzy. Kiedy zaczyna przesłuchiwać podejrzanego oraz Yuna Dong-ju, utalentowanego koreańskiego poetę, uświadamia sobie, że przerażający Sugiyama nie był tym, za kogo go uważano…

Badając przebieg wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, Watanabe odkrywa, co dzieje się w tym pełnym przemocy mrocznym zakładzie, z którego prawie nikt nie wychodzi żywy. Poznaje prawdę o człowieku, który zrobi wszystko, żeby tylko wydostać się na wolność wykopanym własnoręcznie tunelem, prawdę o naczelniku, którego chciwość nie zna granic, i o małej dziewczynce z latawcem oraz jej dziwnym przyjacielu. I prawdę o Yunie Dong-ju, poecie, którego wiersze są tak piękne, że trafiają do najtwardszych serc.

Wojna zmierza powoli do końca, na więzienie coraz częściej spadają bomby i Watanabe dochodzi do wniosku, że musi ochronić młodego poetę i to za wszelką cenę. Ta decyzja oznacza powrót do śledztwa, które ujawni przerażającą prawdę.

Informacje dodatkowe o Poeta, strażnik i więzień :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8031-329-3
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Poeta, strażnik i więzień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poeta, strażnik i więzień - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 14 września nadkładem Wydawnictwa Świat Książki „Poeta, strażnik i więzień” to niezwykła, klimatyczna opowieść, która wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do końca. Uwagę zwraca już pierwsze zdanie prologu: „Rzeczy dawno minione migoczą jak świetliki”. Trudno nie zatrzymać się przy nim choć na chwilę. Podobnych, hipnotyzujących czytelnika fragmentów, odnajdziemy w tej powieści znacznie więcej. Język bowiem – jako tworzywo literatury – odgrywa w tej książce niezwykłą, magiczną rolę. Fabuła powieści jest literacką fikcją, osnuta jednak została wokół autentycznej postaci – kultowego poety koreańskiego, Yuna Dong-ju, który został w pełni doceniony i oczyszczony z absurdalnych zarzutów dopiero po śmierci. Poznajemy go w dramatycznych okolicznościach – jako więźnia japońskiego obozu karnego w Fukuoce. Młody mężczyzna trafił tam podczas drugiej wojny światowej jako wichrzyciel i wróg polityczny. Jego sylwetkę i losy poznajemy z perspektywy młodziutkiego japońskiego strażnika, który obarczony zostaje zadaniem przeprowadzenie śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci kolegi po fachu. Szukanie sprawcy pociąga za sobą nieprzewidywalne skutki, gdyż pozornie naiwny śledczy okazuje się dociekliwym, wrażliwym i niezwykle inteligentnym człowiekiem. Powolne, lecz skuteczne odkrywanie prawdy staje się dla młodego Japończyka niebezpieczną, lecz i ekscytującą przygodą, która prowadzi go w świat literackich tajemnic, o jakich do tej pory nie miał pojęcia… „Poeta, strażnik i więzień” to nie tylko klimatyczny kryminał. Przede wszystkim jest to przepiękna, wzruszająca opowieść o sile pisanego słowa, o wielkiej miłości do książek, umiłowaniu literatury tak nieposkromionym, że aż niebezpiecznym. To również hołd złożony tym poetom i prozaikom, którzy uczynili ze słowa oręż w walce o wolność, za co niejednokrotnie musieli zapłacić najwyższą cenę. Temat ten jest szczególnie bliski polskim czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy pamiętają czasy drugiego obiegu i czytanie z wypiekami podziemnej literatury. Powieść koreańskiego pisarza to na pewno wielka gratka dla wszystkich, którzy kochają książki, nie wyobrażają sobie bez nich życia i potrafią zanurzać się w ich świecie bez opamiętania. Także miłośnicy książkowych tajemnic, zwłaszcza tych zasnutych mgłą zapomnienia, będą usatysfakcjonowani, gdyż „Poeta, strażnik i więzień” nie bez kozery porównywany jest z „Cieniem wiatru” Zafona. Wielką zaletą powieści Lee Jung-Myunga jest nie tylko treść i klimat. Ujmujący, bardzo plastyczny, barwny i oryginalny jest język. Nie sposób nie dostrzec jego piękna i fragmentów, do których chce się wracać chociażby po to, by nacieszyć się ich niepowtarzalnością. BEATA IGIELSKA
Link do opinii

Po książkę sięgnełam ze względu na to, że znajduje się tam postać poety Yun Dong Ju, który był głównym powodem przeczytania tej książki chociaż jest to fikcja literacja jednak jest zainspirowana faktami. Bardzo spodobała mi się w tej książce ilość wierszy poety Yun Dong Ju jakie znalazły w powieści, które zaznaczyłam sobie aby w każdej chwili móc sobie je przeczytać w polskim przekładzie. Fabuła książki sprawiła, że książke czytałam z zaciekawieniem co wydarzy sie dalej choć wiedziałam już wczesniej jak potoczą się losy poety. Książka jest pisana z perspektywy młodego strażnika, który musi przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa jakie miało miejsce w zakładzie karnym w Fukuoce. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2021-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2017-02-04, Ocena: 4, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy