Pod niebo za ostatnią górę

Ocena: 5 (2 głosów)

Powieść z list bestsellerów ,,New York Timesa", ,,Los Angeles Timesa" i ,,USA Today". Zainspirowana prawdziwą historią ,,niebieskich ludzi" z Kentucky oraz dzielnych i zaangażowanych kobietach prowadzących obwoźne biblioteki.

Jest rok 1936. W ukrytym w leśnej głuszy miasteczku Troublesome Creek mieszka dziewiętnastoletnia Cussy Carter, ostatnia kobieta z ,,niebieskich ludzi" ze stanu Kentucky.

Ta uboga dziewczyna z Appalachów przyłącza się do rządowego programu obwoźnych bibliotek. Na grzbiecie swojego wiernego muła przemierza rwące strumienie i zdradliwe górskie przełęcze, rozwożąc książki i inne materiały do czytania ubogim mieszkańcom Wschodniego Kentucky.

Podczas tej ryzykownej misji Cussy napotyka na swojej drodze ludzi, w których nieufność budzi i jej niebieska skóra, i rządowy program krzewienia oświaty, ale zaprzyjaźnia się też z wieloma biednymi mieszkańcami Kentucky.

Z odwagą i determinacją dociera do najbardziej odległych zakątków, by walczyć z analfabetyzmem, nieść nadzieję i otuchę. Sprawia, że dzięki książkom mieszkańcy gór choć na chwilę mogą uciec od swojej beznadziejnej codzienności.

,,Piękna i szczera, intensywna i chwytająca za serce. Ponadczasowa i ważna opowieść o ubóstwie, nietolerancji oraz o tym, że książki potrafią dać nadzieję i rozjaśnić nawet najmroczniejsze czasy".

Karen Abbott, autorka ,,Liar Temptress Soldier Spy", bestsellera z listy ,,New York Timesa"

Informacje dodatkowe o Pod niebo za ostatnią górę:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328728615
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: The Book Woman of Troublesome Creek

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Pod niebo za ostatnią górę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pod niebo za ostatnią górę - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieść Kim Michele Richardson przedstawia nam historię dziewczyny z 1936 roku. Jednak jej przekaz możemy traktować jako uniwersalny. Dlaczego? Bo, pomimo że czasy się zmieniły, to jednak mentalności niektórych ludzi odnośnie tej inności, wciąż ma się dobrze. Rasizm był, jest i wydaje mi się, że niestety ale będzie jeszcze długo. I to nie dotyczy wyłącznie koloru skóry, ale również wszelkich innych dziedzin czy osobliwości u innych. Brak tolerancji może dotyczyć wielu sfer życia, a wynika głównie z braku zrozumienia i empatii. Ważną i pouczającą lekcje możemy wyciągnąć z tej książki. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Cussy, pozwala nam dobrze poznać jej postać oraz to, z czym musiała się mierzyć. A jej przygody budziły ogromne emocje: wzruszenie, litości, złość, bezsilności, ale również radość. Cały wydźwięk powieści jest bardzo poruszający i "głęboki" w swoim przekazie. O życiu Cussy czytało mi się bardzo dobrze i płynnie. Jej historia wciąga i pokazuje, jaką siłą i odwagą trzeba się wykazać w dążeniu do wyznaczonego celu. Siła woli, ogromną determinacja i niezłomność - tymi cechami wyróżniała się nasza bohaterka, która od urodzenia skazana była na liczne upokorzenia i przykrości. To ten typ bohaterki, która stanowi wzór do naśladowania. Kolejnym ważnym wątkiem, ukazanym w powieści to książki i ich waga w kształtowaniu ludzi oraz walce z analfabetyzmem. Rządowy projekt bibliotek obwoźnych również wówczas budził kontrowersje...dlaczego? Bo to było coś nowego, 'niezbadanego' i niosącego zagrożenie - według ówczesnych ludzi. I właśnie tej tematyce zostały poświęcone fotografie na końcu książki. Zdjęcia ukazują nam realizację projektu obwoźnych wypożyczalni książek, przez co cała powieść zyskuje na autentyczności. "Ponadczasowa i ważna opowieść o nietolerancji i o tym, że książki potrafią dać nadzieję i rozjaśnić nawet najmroczniejsze czasy" - z opinią Karen Abbott nie sposób się nie zgodzić. Książka ważna, ponadczasowa, pouczająca.... Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytam_book
czytam_book
Przeczytane:2023-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

Cześć.

Czy ważne jaki masz kolor skóry? Jak ważna jest książka aby na chwilę zapomnieć o otaczającej rzeczywistości?

Niestety nietolerancja w stosunku do osób o innej karnacji, kolorze jest ponad czasowa. W książce ,,Pod niebo za ostatnią górę" Kim Michele Richardson, wydawnictwo Muza, czytałam o ludziach żyjących w roku 1936 jednak myślę że temat rasizmu w czasach współczesnych nadal jest bardzo aktualny.

Poznałam Mary Carter młodą kobietę o niebieskiej skórze, z powodu której czuje się odrzucona i doświadcza wielu przykrości. Jagoda taki ma przydomek podejmuje pracę jako bibliotekarka i przemierza dalekie trasy, aby dostarczyć książki i czasopisma ubogim mieszkańcom Kentucky.

W książce zostaje poruszony kolejny ważny temat jakim jest głód, ubóstwo pomimo ciężkiej pracy ludzi nie stać ich aby utrzymać rodziny. Z tego powodu panuje wszechobecny głód, choroba, której następstwem staje się śmierć również dzieci.

Podczas czytania płynęły łzy, była to historia pełna emocji, bezsilności, która dotykała duszy i serca nie chcąc puścić ze swoich objęć. Z początku miałam mały problem z wczytaniem się w tę historię, jednak w pewnym momencie już nie mogłam się od niej oderwać.

 

Książkę polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy