Czego na Śląsku szukał Goethe? Jak Katowice stały się miastem-ogrodem? Dlaczego praca szkodziła kobiecym duszom? Za co walczyli Ślązacy na frontach Wielkiej Wojny? Śląskie Powstania, czyli sąsiedzi przeciwko sąsiadom. Katowicko-Krakowska wojna futbolowa. O czym pisali w listach dziadkowie z Wehrmachtu? Gorole pchają się na Śląsk. Bieda w Stalinogrodzie. Władza ludowa wsiada górnikowi na kark. 9 tysięcy górników, 100 talonów na poloneza. Krew na śniegu. Śląska historia pisana na nowo... Reporterska antologia ukazująca historię Górnego Śląska i kształtowanie się górnośląskiej tożsamości odległej od romantycznej tradycji i mitu szlacheckiego dworku.
Informacje dodatkowe o Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku:
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-11-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
bd
Liczba stron: 660
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2019-12-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku, 52 książki 2019, Książki XXI wieku, #czytambopolskie, Książki na długi wieczór,
Dobrze, ze powstają tego typu opracowania ukazujące różne spojrzenia na burzliwe dzieje i kulturę danego regionu. Ten tom to zbiór wspomnień ludzi mniej lub bardziej związanych z Górnym Śląskiem, fragmenty pamiętników, dzienników, opracowań zwartych. Różni autorzy, różne czasy, różne style wypowiedzi. To sprawia, iż lektura, choć pokaźnych rozmiarów, nie jest monotonna, nudna. Ponad 100 lat regionu i jego mieszkańców spisane na ponad 500 stronach.