PAS-JANS

Ocena: 0 (0 głosów)

 

ład
jest degeneracją chaosu

jawa
dekonstrukcją snu

ruch
degrengoladą stasis

postęp
degradacją ruchu

do
dekadencją od

 

                                                  Z wiersza Credo, z tomu Dekadencja

 

Wedle Maruseru, (Sztukater.pl), wiersze Dorobka to powrót do futurystycznego konceptu. Nie tylko ze względu na często przedziwną, niemal „wygiętą” formę, ale głównie za sprawą języka. To gra – z odbiorcą, ze słowem, z formą, z konceptem. Z jednej strony śmiech, a z drugiej  milczenie, zaduma.

Leszek Engelking, wybitny tłumacz i poeta, twierdzi natomiast, że  obecnej poezji Andrzeja Dorobka nie da się pomylić z żadną inną. Już zapis poszczególnych wersów, bardzo płodny semantycznie i sensotwórczo, nieomylnie kieruje ku temu poecie i tej poetyce. Autor rozbija w Pas-jansie słowa (nie tylko polskie) i tworzy kalambury, co potęguje językową wieloznaczność. To poezja wielu znaczeń i skojarzeń, które wcale nie są mętne. Powroty różnych słów i wątków (choćby karcianego, zaakcentowanego w tytule) dają czytelnikom klucz do tej poezji. nie narzucając jedynej i wyłącznej interpretacji. Muzyczne pasje poety dają o sobie wyraźnie znać i pozwalają na głęboką analizę kultury rosyjskiej, nie tylko muzycznej, i, by tak rzec, „rosyjskiej duszy”. Najnowszy tom Dorobka jest logiczną i zamkniętą całością artystyczną.                                                                                                              

Krzysztof Karasek, inny wybitny poeta, podkreśla zaś, że poeci unikają utartych szlaków, aby przypomnieć, że każda formuła słowa nigdy się nie kończy. Tak jest i z poezją Andrzeja Dorobka. Autor korzysta ze zdobyczy różnych kultur, szkół oraz epok, niby to wyeksploatowanych lub zapomnianych, a przecież mających w sobie wciąż dynamikę niespodziewanych olśnień. Przypominają się tu poniekąd poezje wczesnego Harasimowicza czy Białoszewskiego -  a także futuryzm, który dla Dorobka jest punktem wyjścia. Jego poezja jest przypomnieniem jednej z Przeszłości i wskazaniem na nią w detalu, składni, w analizie semantycznej. W dziwności i naturalności języka. Każda z tych zapomnianych epok jest żywym źródłem inspiracji. Jest lub być może.

Informacje dodatkowe o PAS-JANS:

Wydawnictwo: Volumen
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-64708-58-9
Liczba stron: 102

więcej

Kup książkę PAS-JANS

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy