Ostatnie słowo

Ocena: 6 (6 głosów)
Harry dostaje zlecenie – ma napisać biografię Mamoona, wielkiego pisarza, zapomnianego przez świat celebryty, świntucha, cudzołożnika, kłamcy, zbira i być może mordercy. Wokół krążą: obdarzona włoskim temperamentem żona pisarza, służąca, która nocą zamienia się w seksualnego wampa, narzeczona z Londynu i krwiożerczy wydawca. Harry ma obsesję na punkcie zlecenia – jest Reżyserem, detektywem, a nawet Stwórcą. Rozdaje role, kreuje rzeczywistość i wszystkich prowokuje. Ale czy na pewno to on pociąga za sznurki?

Informacje dodatkowe o Ostatnie słowo:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-05-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324034901
Liczba stron: 304

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ostatnie słowo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ostatnie słowo - opinie o książce

Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2015-09-15, Przeczytałam,

Każdy człowiek nosi prawdę o sobie wytatuowaną na czole. Sam nie może jej pan zobaczyć. Ja jestem pana lustrem.

Harry otrzymuje zlecenie napisania książki. Nietuzinkowej, bo biografii żyjącego, lecz zapomnianego pisarza, Mamoona Azama. Postaci ekscentrycznej, obdarzonej ogromnym talentem, kobieciarza. Co gorsze, Mamoon wcale nie chce tej biografii, to pomysł jego kolejnej żony – Liany – włoszki o ognistym temperamencie, by ratować rodzinny budżet. W wiejskiej posiadłości pisarza, Harry - wielki miłośnik twórczości Mamoona, powoli odkrywa przeszłość Azama oraz jego najbliższych. Przeszłość pełną niedomówień i tajemnic, których ujawnienie może raz na zawsze zmienić wyobrażenie o mistrzu pióra. Czy mistrz nadal pozostanie mistrzem, a uczeń uczniem?

Odkrywanie tajemnic bywa bolesne, tym bardziej, kiedy odkrywane są przez obcą osobę, która za ich pomocą chce zdobyć coś dla siebie. Im bardziej Harry zagłębia się w życie Mamoona, tym bardziej Mamoon jest własną historią zainteresowany. Im więcej Harry wie na temat swojego mistrza, tym szybciej jego podziw słabnie. Kiedy na scenę wkraczają cztery kobiety obdarzone silnymi osobowościami, obaj mężczyźni zdają się być jedynie marginalnymi postaciami, de facto okazuje się, że są przez nie w dużej mierze ukształtowani.

Ostatnie słowo Hanifa Kureishiego na wskroś przesiąknięte jest satyrą, zabawnymi sytuacjami oraz dowcipnymi komentarzami. Nie brak książce również rubaszności, która w połączeniu z humorem nadała powieści wyjątkowy charakter. Ale myliłby się ten, który oczekiwałby po powieści Kureishiego lekkiej historii, bez głębszego znaczenia. Pisarz zaserwował czytelnikowi, w iście mistrzowskim stylu, psychologiczny portret mężczyzn zdominowanych przez kobiety, począwszy od najważniejszej kobiety w życiu każdego z nich – matki, poprzez kochanki i partnerki życiowe. Kureishi pozwala czytelnikowi zastanowić się, czym jest bycie pisarskim celebrytą i czy rzeczywiście kochamy człowieka czy tylko obraz o nim.

Pełna niedopowiedzeń, myśli rzuconych w przestrzeń, które pozostają w czytelniku – taka właśnie jest najnowsza powieść Hanifa Kureishiego. Jest satyrą na władzę i wybitym obrazem przedstawiającym skuteczność manipulacji. Pisarzowi udało się wykreowanie postaci obarczonych wieloma słabościami i wadami, dzięki czemu ich wymiar stał się naturalny. Czytelnik znajdzie u Kureishiego pełny obraz relacji damsko-męskich widzianych z perspektywy mężczyzny na przestrzeni całego jego życia. Kto tak naprawdę jest stwórcą dzieła, którego wykonania podjął się Harry, kim jest artysta, kiedy gasną światła? I wreszcie czym jest ostatnie słowo i kto je będzie miał?

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kantyna
Kantyna
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Przeczytałem,
Chociaż pozornie nie jest to książka, z którą łatwo jest się utożsamić, bo fabuła opiera się na życiu sławnego, bankrutującego pisarza, który od wielu lat ma zastój twórczy i młodego biografisty, dla którego napisanie biografii może być jedyną szansą przebicia, to sposób w jaki Kureishi ich opisuje jest znamienny. Żzyciowy, zabawny, ironiczny. Tutaj znalazłam dla siebie wiele elementów : )
Link do opinii
Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pozornie lekka, bez głębszego znaczenia. Jeśli przyjrzeć się głębiej - pełna różnych znaczeń i opisów wartości wyznawanych przez ludzi we współczesnym świecie. Jestem pod wrażeniem i bardzo gorąco polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycjuszka
patrycjuszka
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Po przeczytaniu Ostatniego słowa zupełnie inaczej patrzę na te wszystkie biografie, które powstają za życia ich bohaterów. Przesrane mają biograf iści hehe, ale Kureishi świetnie oddał klimat właśnie takiego przedsięwzięcia. Rewelacyjnie skontruowana powieść.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Micha
Micha
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zabawnie, ironicznie, ciekawie, lekko ale inteligentnie. Z pomysłem i zamysłem, uwielbiam takie książki!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bacha
Bacha
Przeczytane:2015-06-08, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Historia znana- początkujący pisarz dostaje zlecenie napisania biografii pisarza u progu życia. Reszta jest już zupełnie inna niż znane nam fabuły. Uznany pisarz pragnący biografii utrudnia jej powstanie, jego muza woli mówić o sobie, biograf zostaje wplątany i sam wplątuje się w siec zależności innego człowieka, wkraczając w jego przestrzeń. Fascynująca lektura.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nie ma to jak dobra powieść! Gdzie ironia miesza się z powagą, zarazem wciągnięci jesteśmy w grę pozorów i grę o władzę, kto będzie miał ostatnie słowo i jak ono zabrzmi?
Link do opinii
Inne książki autora
Moja piękna pralnia
Hanif Kureishi0
Okładka ksiązki - Moja piękna pralnia

"Kureishi nadal nie jest w stanie wykreować nudnej lub banalnej postaci. Jest to taką rzadkością wśród brytyjskich pisarzy płci męskiej średniego...

My Son Fanatic
Hanif Kureishi0
Okładka ksiązki - My Son Fanatic

Set in a northern industrial town, this screenplay presents the dismay experienced by a Pakistani father when his son rejects the material possessions...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy