Powieść opowiada o losach magnackiej rodziny Sanguszków. Rody magnackie przez wieki decydowały o losie Polski. W osiemnastym stuleciu zaczyna się ich zmierzch, zaczyna się degrengolada, o której świadczy między innymi postawa wobec problemów moralnych, zwłaszcza w kwestiach sumienia i honoru. W zmienionych warunkach politycznych kompromisy najczęściej prowadziły do kompromitacji. Nie wszyscy jednak skompromitowani szukali okazji do rehabilitacji, jak bohaterowie tej powieści, Eustachy i syn jego Roman, książęta Sanguszkowie. Ich życie to ciągła oscylacja między bohaterstwem a oportunizmem, między ryzykiem działania a wygodą bezczynności.
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1977 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 240
Język oryginału: polski
Powieść biograficzna wydana z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina. Autor opowiada w niej o dzieciństwie i młodzieńczych latach wybitnego kompozytora,...
Przeczytane:2019-01-12, Ocena: 3, Przeczytałam, książki 2019, Mam,
Książka opisuje losy magnackiego rodu Sanguszków ze Sławutna, od czasów wojen napoleońskich do okresu postania listopadowego. Nie chodzi tu jednak tyle o przedstawienie historii kolejnych pokoleń Sanguszków, co o przedstawienie ich dylematów moralnych związanych z uczestniczeniem, bądź nie, w polityce Bonapartego, czy w powstaniu listopadowym. Książka jest mocno patriotyczna, moim zdaniem, ale ciężka do przeczytania.