Ostatni nielegał

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Podkomisarz Zygmunt Vesely, wyjaśniając okoliczności banalnego choć śmiertelnego wypadku, odkrywa , że ma do czynienia z morderstwem. Młody policjant podejrzewa, że motyw zbrodni wywodzi się z działalności dawnej, komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Z Agencji Wywiadu (AW) znika pracownik tamtejszego archiwum. Prowadzone w tej kwestii postępowanie krzyżuje się ze śledztwem Veselego. Dochodzi do współpracy. Jej efekty jednoznacznie wskazują, że AW utraciła ważne dokumenty, dotyczące dawnego peerelowskiego szpiega, tzw. nielegała. Wrogi Polsce wywiad chce je wykorzystać do przeprowadzenia spektakularnego werbunku.

Kierownictwo AW obawia się, że ,,sprawa nielegała" może przerodzić się w międzynarodowy, polityczny skandal. Zostaje podjęta decyzja o przeprowadzeniu ryzykownej i skomplikowanej operacji. Głównym wykonawcą zostaje Vesely. Podkomisarz postanawia jednak poprowadzić własną grę.

Informacje dodatkowe o Ostatni nielegał:

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 9788366955257
Liczba stron: 512

więcej

Kup książkę Ostatni nielegał

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Wychowywałem się i dorastałem w surowych warunkach. Tamtejsza Polska była inna niż teraz... Nie wiem, jak to określić... O wiele trudniej się w niej żyło, ale zarazem była łatwiejsza do zrozumienia.


Więcej

Ludzie są, a potem ich nie ma, przychodzą i odchodzą.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Ostatni nielegał - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytamtu
Czytamtu
Przeczytane:2022-07-25, Ocena: 4, Przeczytałem,

Podkomisarz Zygmunt Vesely trafia do mieszkania, w którym w skutek nieszczęśliwego wypadku zmarł były agent SB. Młody podkomisarz jako jedyny ze służb badających sprawę nie wierzy w przypadkowość tego zgonu. W tym podejrzeniu utwierdza go wiadomość o śmierci innego byłego agenta, przyjaciela denata, a wystarczy trochę podrążyć by odkryć też inne zbrodnie w otoczeniu zmarłych. Z Veselym kontaktuje się członek Agencji Wywiadu i proponuje współpracę, gdyż jedynie młody podkomisarz był na tyle bystry by znaleźć powiązania i nieścisłości. Czy współpraca z AW na pewno jest bezpieczna? Zwłaszcza skoro sprawa jest ściśle tajna, a zbrodnie na około są niemal idealne? 

 

Tytułowy nielegał to tajny agent działający pod podwójną przykrywką w obcym kraju. Sięgając po tę książkę miałam spore wątpliwości, ponieważ powieść polityczno-szpiegowska to nie moja bajka, a czasy PRL-u, do których mamy tu odniesienia, w ogóle mnie nie interesują. Bardzo się cieszę, że jednak zdecydowałam się na lekturę! Dowiedziałam się sporo o działaniu naszego Wywiadu, poznałam trochę historii, przeczytałam bardzo ciekawy, zmuszający do myślenia kryminał i poznałam pióro zdolnego polskiego autora. Dodatkowo po raz kolejny przekonałam się, że krew nie musi się lać wiadrami by książka trzymała w napięciu. 

 

Zygmunt Vesely jest typem bohatera, który lubię najbardziej - młody, pełen zapału i ambicji, jednak nie pozbawiony wad i niepewności. Taki zwykły gość. We współczesnym tekście mamy wplecionych wiele retrospekcji, dzięki czemu historia bardziej wciąga - ciągle ciekawi czy współczesne śledztwo wyjaśni tajemnice sprzed lat?

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-07-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zygmunt Vesely to podkomisarz w jednej z krakowskich komend policji. Pewnego dnia zajmuje się z pozoru banalną sprawą. Umarł pewien starszy mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że miał miejsce nieszczęśliwy wypadek. Nadgorliwy policjant zamiast pójść na łatwiznę i zakończyć dochodzenie dostrzega pewne niewspółgrające ze sobą detale. Nieoczekiwanie, śledztwo prowadzi go do czasów PRL-u i powiązana jest z działalnością ówczesnego wywiadu.

Ostatni nielegał z niezwykłą precyzją przechodzi przez kolejne etapy pracy Vesely’ego. Nie wciąga jednak czytelnika od samego początku. Autor daje nam czas, byśmy poczuli klimat i dostrzegli to, co dostrzega główny bohater. Podobnie jak on zadajemy sobie pytania na temat rzekomego wypadku i prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Wraz z pojawiającymi się nowymi poszlakami oraz niewiadomymi historia robi się coraz ciekawsza. Ani przez chwilę nie sposób przewidzieć tego, jakie będzie zakończenie tego śledztwa.

Sam główny bohater jest wystarczająco ciekawą postacią, by zachęcić nas do czytania. Choć jego upór i ciekawość bywają irytujące, generalnie pozostawia po sobie pozytywne wrażenie. Początkowo wydaje się tzw. harcerzykiem, który zawsze będzie postępowała zgodnie z kodeksem. Wraz z rozwojem fabuły pokazuje jednak charakter i pazur. To bardzo mocny punkt książki Roberta Foksa.

Nie za bardzo przypadł mi do gustu wątek romantyczny. Mam wrażenie, że zbyt często pisarze podążają według pewnego schematu. Czasami ma się wręcz wrażenie, jakby ten wątek był wyciągnięty z pierwszego lepszego amerykańskiego filmu. Gdyby przynajmniej bohater książki Ostatni nielegał nie trafił niemal natychmiast do łóżka z obiektem swoich westchnień. Niestety tak się staje. Sam ten fakt sprawił, że wątek miłosny przez resztę opracowania postrzegałem negatywnie.

Z kolei pozytywnie odbieram wątek Służby Bezpieczeństwa i działań wywiadowczych z okresu Polski Ludowej. Nie licząc kilku kwestii zmienionych przez autora, książka stara się jak najwierniej opowiedzieć nam o pracy członków SB. Robi to na mnie szczególne wrażenie, gdyż nie przyszło mi żyć w tym okresie, a mam wrażenie, że młodzi ludzie nadal niewiele wiedzą na ten temat.

Link do opinii
Inne książki autora
Prospekt Niepodległości
Robert Foks0
Okładka ksiązki - Prospekt Niepodległości

Białoruś. Masowe protesty społeczne doprowadziły do zakończenia autorytarnych rządów i rozpisania przedterminowych wyborów. Nowy prezydent Andriej Władymirowicz...

Wałbrzych. Ściśle tajne
Robert Foks0
Okładka ksiązki - Wałbrzych. Ściśle tajne

Najnowsza powieść Roberta Foksa zachwyci przede wszystkim tych Czytelników, którzy niegdyś śledzili przygody Pana Samochodzika. Pojawia się w niej bowiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy