Czy właśnie tak będzie wyglądał idealny świat?
Wyobraź sobie miejsce, w którym zakazane jest czytanie książek, oglądanie telewizji czy zdobywanie wiedzy. Miejsce, którego nie można opuścić. Pomyśl o społeczeństwie podzielonym na grupy społeczne, które tworzą prostą hierarchię – jest w niej miejsce dla niewolników, ludzi pozornie wolnych oraz kontrolującej każdy ruch władzy. Tak właśnie zorganizowana jest Oaza – miasto, które miało być wolnym od grzechu rajem dla nowego pokolenia.
Do czego może doprowadzić obsesja władzy? Czy grupie kilku zdeterminowanych ludzi uda się zburzyć ład pozornie idealnego świata, w którym przyszło im żyć? I czy w takiej rzeczywistości jest jeszcze miejsce na miłość?
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-06-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 164
Z czym kojarzy Ci się oaza? Mi z miejscem w którym można odpocząć, znaleźć ukojenie.
Książka Adriana Gołębiewskiego "Oaza" jest o miejscu, które miało być wolnym od grzechu rajem dla nowego pokolenia.
Polska 1999r. W wyniku klęsk żywiołowych zniszczona zostaje większość kraju. Ocalała tylko zachodnia część z Poznaniem. W mieście, które było wcześniej Elblągiem grupa osób tworzy Oazę jako miejsce dla nowego, ocalałego pokolenia. Uważają,że klęski to kara od Boga. Ludzie podzieleni są na 3 grupy społeczne. Są to niewolnicy, ludzie pozornie wolni i przywódcy, kontrolujący ruch każdej osoby. Nie można oglądać telewizji, nie wolno czytać książek. Nie można również opuścić Oazy. Tylko ostatnia grupa ma prawo zdobywać wiedzę. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy ginie przywódca oazy, a na jego miejsce wkracza jego bezwzględny syn, zapatrzony w ideały wpojone przez radę.
Kara śmierci jest wszechobecna, nawet za niewielkie przewinienie.
Mimo że książka jest krótka, ma tylko 160 stron, to wywiera ogromne emocje i jest wstrząsająca. Naprawdę zmusza do zastanowienia się nad otaczającym nas światem i relacjami miedzy ludzmi. Czy tak ma wyglądać idealny świat?
Do czego może doprowadzić obsesyjna wręcz chęć władzy? Jak można tak zniewolić i poniżyć drugiego człowieka? Czy w takim świecie możliwa jest miłość między dwojgiem ludzi?
Książka daje dużo do myślenia. Ciekawa lektura, czyta się szybko. Uważam, że warto poświęcić jej kilka chwil.
Przeczytane:2019-07-21,
OAZA, brzmi jak nazwa miejsca, które jest sielanką, ale tak nie do końca jest ... Oaza powstała na zgliszczach Elbląga. Tutaj zakazane jest prawie wszystko, czytanie książek, oglądanie telewizji czy chociażby edukacja. Tego typu zakazy mają się przyczyniać do tego, że ludzie nie są manipulowani przez media, czy mają zbyt bujną wyobrażnię przez książki. Wyjątkiem są tutaj czarne płaszcze, ludzie wykształceni, mądrzy, bogaci, wpływowi. Te zakazy dotyczą białych i szarych płaszczy. Tak, w Oazie panuje selekcja ludzi 😢. Do zadań białych płaszczy należy zajmowanie się domami czarnych płaszczy. W zamian za to nie otrzymują żadnych korzyści materialnych, jedynie pokój i 3 posiłki dziennie. Są można śmiało powiedzieć niewolnikami. Zadaniem szarnych płaszczy jest nauczanie w szkole czy sprzedawanie w sklepach. Na czele Oazy stoi Albert Joras, który sam wychowuje syna - Adalberta. Żona Alberta zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach ale są pewne "plotki" co do sposobu w jaki zgninęła i za co. Książka 📖, której autorem jest Adrian Gołębiewski przedstwia siłę i determinację młodych osób (białych i szarych płaszczy) aby uciec z tego miasta - Natalii, Łukasza, Beaty czy Agaty. Ich upragnionym miejscem do życia byłby ... Poznań. W nim panują całkowicie inne warunki i zasady życia. Wszystko zaczyna się od śmierci przywódcy Adalberta. Kto za nią stoi? Jak ona wpłynie na życie w Oazie, kto przejmie władzę i co najważniejsze czy młodzieży uda się uciec z Oazy nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji ? Jeśli interesuje Cię co wydarzy się dalej zachęcam serdecznie do lektury :) Zakończenie jest zaskakujące.
Polecam mój profil na facebooku - Zaczytany Książkoholik