Książka omawia mało znane wydarzenia związane z działalnością 5. Brygady Wileńskiej AK na terenie Kaszub w maju 1946 r. Autor przedstawia nie tylko dokonania szwadronu ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na tym terenie, ale opisuje także ówczesną sytuację polityczno-społeczną na terenie powiatu w rok po ustanowieniu władzy komunistycznej.

Jakie były wówczas nastroje miejscowej ludności, także w kontekście działań wojsk sowieckich w latach 1945–1946? Czy pojawienie się wileńskich partyzantów wpłynęło na postawy ludzi na kilka tygodni przed nadchodzącym tzw. referendum ludowym i zaważyło na jego wynikach?  Jakie były przejawy antykomunistycznego oporu w powiecie kartuskim w okresie bezpośrednio powojennym? Z czego wynikała słabość miejscowych struktur komunistycznego aparatu represji, które doznały upokarzającej porażki w starciu z niewielkim oddziałem wileńskich partyzantów pod Podjazami 23 maja 1946 r.?

O tym wszystkim dowiedzą się Państwo, sięgając po książkę Karola Polejowskiego.

Informacje dodatkowe o O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku:

Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska