reklama

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

,,Jedna z najistotniejszych książek dekady". CNN

Dzięki niej dokonał się jeden z największych przełomów w historii współczesnej nauki - choć ona sama nigdy się o tym nie dowiedziała.

Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Większość swojego życia spędziła na plantacji tytoniu w stanie Wirginia. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna. Fragment jej guza dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody.

Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów, takich jak szczepionki przeciw polio, wirusowi HPV i SARS-CoV-2. Testowano na nich eksperymentalne terapie, skutki promieniowania i większość przełomowych leków, między innymi na AIDS, białaczkę, grypę i chorobę Parkinsona.

Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat.

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks natychmiast stało się bestsellerem. Zostało okrzyknięte ,,książką roku" przez ponad 60 najważniejszych światowych mediów, trafiło też na listy lektur.

,,Fascynująca historia, której tłem są pola tytoniu w Wirginii, biedne osiedla czarnych robotników w Baltimore, szpitalne oddziały dla kolorowych i sterylne laboratoria medyczne. Jedna z najlepszych pozycji literatury faktu ostatnich lat".

Wstęp Piotra Cieślińskiego do polskiego wydania

,,Niezwykła i poruszająca książka. Żywy portret Henrietty Lacks, który powinien przetrwać równie długo, jak jej komórki".

,,The Times"

,,Żadna martwa kobieta nie zrobiła tak wiele dla żyjących. Fascynująca, przejmująca i bardzo potrzebna książka".

Hilary Mantel, ,,The Guardian"

,,Powieść detektywistyczna z życia wzięta. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to niezwykle wnikliwe śledztwo dotyczące kwestii rasowych i etycznych w medycynie".

,,Nature"

,,Jedna z największych biografii medycznych naszych czasów".

,,Financial Times"

,,Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na ukazanie destrukcyjnego wpływu nieetycznych praktyk w badaniach medycznych. Niezwykle przejmująca historia, pięknie napisana".

,,The Lancet"

,,Pisanie o nauce często skupia się tylko na faktach. Debiutancka książka Skloot jest znacznie głębsza, odważniejsza i absolutnie wspaniała".

,,The New York Times Book Review"

,,Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to fascynujący obraz kobiety, której komórki - pierwsze namnażające się bez końca i wiecznie żywe, pobrane bez zgody pacjentki - stały się niezbędne dla współczesnej medycyny".

,,Vogue"

,,Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek non-fiction, jakie czytałem od bardzo dawna. Jest w niej wszystko, co trzeba: głęboki namysł i świetne tempo. Napisana z werwą i wielkim sercem".

Dwight Garner, ,,The New York Times"

Informacje dodatkowe o Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks - opinie o książce

Niesamowita opowieść o pięknie i niesprawiedliwości nauki. To opowieść o tym, jak jeden człowiek może wpłynąć na losy nauki i ludzi. Historia o pięknie nauki i jej czarnej stronie - jej niesprawiedliwości. Książkę powinni przeczytać zarówno naukowcy i jak i 'zwykli' ludzie. Poza historią badań nad komórkami, to także przejmująca saga rodzinna. Gorąco polecam.
ardzo ciekawa pozycja dla osób lubiących czytać książki zawierające opisy autentycznych faktów oraz badań w dziedzinie medycyny. Postać Henrietty Lacks była mi dotąd zupełnie nieznana, pomimo tego, że czytam sporo ciekawostek medycznych . Nie miałam świadomości jak wiele zawdzięczamy pewnej prostej , skromnej czarnoskórej kobiecie , która zmarła w młodym wieku w wyniku niezwykle inwazyjnej postaci raka szyjki macicy. Komórki rakowe pobrane w szpitalu w ramach rutynowych procedur przeżyły Henriettę i ku zdumieniu naukowców okazały się być niezwykle żywotne w odróżnieniu od innych komórek ludzkich, których hodowla do tego czasu kończyła się niepowodzeniem. Komórki HeLa, jak je nazwali naukowcy okazały się wdzięcznym materiałem do badań , pozwalały się poddawać doświadczeniom z użyciem nowych leków i szczepionek, pozwalały się obserwować, fotografować, barwić, chętnie się namnażały . Niestety jak każdy cenny okaz, również te komórki stały się towarem. W pewnym momencie nawet dostrzeżono, że są niebezpieczne z powodu swojej nadmiernej żywotności, kolonizują bowiem wszelkie inne hodowle komórek. Te i wiele innych ciekawych faktów znajdziemy na kartach książki i nie ukrywam, iż dla mnie właśnie te informacje były szczególnie interesujące, nie zaś fakty z życia samej Henrietty, jej rodziny i przyjaciół. Oburzające jednak jest to, iż medycyna, która zawdzięcza Henrietcie tak wiele, tak niewiele zrobiła dla jej rodziny. Szpitale i laboratoria wykorzystując bez żadnych zahamowani możliwości komórek HeLa, nie odwdzięczyły się nawet ubezpieczeniem zdrowotnym dla członków jej rodziny .Również nazwisko samej Henrietty przez wiele lat było ukrywane lub podawane nieprawidłowo Cała reszta historii, trącająca już nieco egzaltacją, o niezwykłym wzruszeniu towarzyszącym oglądaniu przez córkę Henrietty mikroskopowych zdjęć komórek HeLa, wywiadach jakich udzielała po latach, wypowiedzi innych przyjaciół i znajomych Henrietty oraz ich zdjęcia , nieco mnie znużyły z uwagi na to, że niczego nie wniosły do samej historii . Jest to niewątpliwie jednak pozycja ciekawa, mocno naszpikowana danymi medycznymi, terminologią i opisami procesów medycznych. Może to być uznane na plus dla osób, które gustują w takiej literaturze i nie mają oporów przed przyswojeniem takich informacji.
Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
Rebecca Skloot0
Okładka ksiązki - Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

HeLa to najsłynniejsza chyba linia komórkowa wywodząca się z komórek raka szyjki macicy, pobranych od 31-letniej Murzynki z Baltimore, Henrietty Lacks...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung