Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej

Ocena: 3.8 (5 głosów)

,,Pisany ci blondyn i mnóstwo pomyłek. Wszystko będzie nie tak. Będziesz mieć zawód inny niż ze szkoły, ale da ci sławę. Żyć będziesz krótko, ale przygód będziesz mieć a mieć". Wszystko, co wróżbiarka przepowiedziała Joannie Chmielewskiej, się sprawdziło.

Niemal każdy dzień życia Chmielewskiej był gotowym pomysłem na powieść. Zwariowany Lesio usiłujący zabić kadrową, mężczyzna o tajemniczym głosie dzwoniący do Joanny codziennie o tej samej godzinie i kolejni znajomi znikający bez śladu... Wszyscy byli podejrzani.

Świat wokół Joanny Chmielewskiej to prawie popełnione zbrodnie, nieoczekiwane zaginięcia, kuszące zdrady i wysocy blondyni o oczach diabła. Ale to także wielkie miłości i prawdziwe przyjaźnie na śmierć i życie. A wszystko w absurdalnych realiach komunistycznej Polski, kiedy zdobycie kawy graniczyło z cudem, a praca w biurze architektonicznym była prawdziwą szkołą uników i kombinatorstwa.

W jednym tylko wróżbiarka się pomyliła. Taką kobietę jak Chmielewska niełatwo jest zabić.

Informacje dodatkowe o Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324093052
Liczba stron: 320

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

więcej

Kup książkę Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-11-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,


Katarzyna Droga w swojej książce "Niełatwo mnie zabić: opowieść o Joannie Chmielewskiej" zabiera czytelnika w podróż przez życie jednej z najbardziej znanych polskich pisarek, Joanny Chmielewskiej. To ciekawe spojrzenie na życie literackie i osobiste autorki popularnych powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.

Pierwsze kroki w świecie literatury podejmuje bohaterka, gdy przyjeżdża do Krakowa na spotkanie z redaktorem i rozpoczyna swoją karierę pisarską. Narracja skupia się głównie na młodych latach Joanny Chmielewskiej, ukazując jej codzienne zmagania się z problemami, radości, troski, przyjaźnie i zdrady. Autorka wprowadza czytelnika w tajemnice i sekrety sławnej pisarki, odsłaniając kulisy jej życia.

W "Niełatwo mnie zabić" Katarzyna Droga przedstawia dwie oblicza Joanny Chmielewskiej - tę prawdziwą, pełną życiowych perypetii i szaleństw, oraz tę, którą autorka kreowała w swoich książkach. To nietypowe podejście sprawia, że czytelnik może lepiej zrozumieć, jak życie Chmielewskiej wpływało na jej literackie dzieła. Przepis na sukces Chmielewskiej był zaskakująco prosty: codzienne życie pełne absurdów, tajemniczych telefonów i znikających znajomych, które w magiczny sposób przekształcały się w kryminalne fabuły. Poza tym autorka wybiera narrację pierwszoosobową, w której to sama postać Chmielewskiej staje się narratorem. To oryginalne podejście sprawia, że czytelnik otrzymuje wrażenie, jakby sam Chmielewska opowiadała swoją historię, co dodaje autentyczności i osobistego charakteru opowieści.

Książka Drogi ukazuje także kolorowy świat Polski czasów PRL-u, gdzie zdobycie kawy graniczyło z cudem, a praca w biurze architektonicznym wymagała sztuki uników i kombinatorstwa. Ta retrospektywa dodaje głębi opowieści, a czytelnik może poczuć się jak podróżujący w czasie, obserwujący życie Joanny Chmielewskiej we wspomnianych realiach.

Podsumowując, książka ta jest godną uwagi, zarówno dla fanów Chmielewskiej, którzy chcą poznać jej życie bliżej, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą tej autorki. Ta zbeletryzowana biografia  pozwala czytelnikowi zanurzyć się w świat Joanny Chmielewskiej i zobaczyć ją nie tylko jako pisarkę, ale także jako niezwykłą postać życiową i jest doskonałą okazją do zrozumienia tła, z którego wyłoniły się popularne powieści Joanny Chmielewskiej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-10-29,

Lubicie czytać fabularyzowane biografie? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie “Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”. I tu od razu info dla tych, którzy będą pisać, że łeee eee nie wiem, kto to jest, nawet nie ruszam: do przeczytanie tej książki wymagana jest zerowa wiedza na temat głównej bohaterki, wszystkiego dowiecie się po prostu czytając

Joanna Chmielewska, kobieta dynamiczna, ekspresyjna, szalona (w pozytywnym znaczeniu), zabawna, z głową pełną zwariowanych pomysłów. Jej życie to kopalnia pomysłów na książkę. Chmielewska nie próżnowała i czerpiąc z własnych doświadczeń pisała niepowtarzalne kryminały. Jej twórczość opierała się na błyskotliwym humorze i świetnej fabule. W końcu najlepsze scenariusze pisze życie.

Joanna Chmielewska była wyjątkową kobietą, dlatego też należała jej się wyjątkowa biografia. Katarzyna Droga sfabularyzowała życie autorki tworząc historię, która przypadnie do gustu nawet tym, którzy nigdy o twórczości Chmielewskiej nawet nie słyszeli.

Styl i język, jakim pisze Katarzyna Droga idealnie odzwierciedlają niepokorną duszę Chmielewskiej, jej sposób bycia i energię. Z kolei klimat komunistycznej Polski doskonale został oddany w tej książce i świetnie współgra z główną bohaterką, która potrafiła radzić sobie w każdej sytuacji, nie patrząc na okoliczności, a każdą przeszkodę pokonywała bez mrugnięcia okiem.

Ta książka zaciekawia i pochłania bez reszty. Życie Joanny, a właściwie to Irki było tak barwne, że zasługiwało na spisanie go. Świetnie, że ta biografia ma właśnie taką formę – dobrej obyczajówki z przygodami na drugim planie. W tej książce znajdą się miłości, zdrady, prawdziwe przyjaźnie, absurdalne sytuacje, telefony od nieznajomego, czy ludzie znikający bez śladu. A wszystko zaczęło się od pewnej wróżby…

Koniecznie przeczytajcie tę książkę, to będzie rewelacyjnie spędzony czas w towarzystwie nieszablonowej postaci i dobrego, błyskotliwego humoru.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-10-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Joanna Chmielewska to pisarka niezwykła, niestety nieżyjąca od 2013 roku, która przez czasy PRL-u (i później!) dostarczała milionom rozrywki w postaci powieści komedii kryminalnych, mocno dynamicznych, sensacyjnych, a przede wszystkim przezabawnych. Joanna Chmielewska w późniejszych swoich latach napisała też autobiografię składającą się z aż siedmiu tomów, niestety od lat na rynku niedostępną. I tu pojawiła się luka, w którą wepchnęła się Katarzyna Droga ze swoją powieścią biograficzną ,,Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej". To książka cenna, by przypominająca o Chmielewskiej i pozwalająca tym, którzy nie mieli szans na lekturę autobiografii, choć trochę bliżej poznać kobietę kryjącą się pod tym słynnym nazwiskiem. To lektura zarówno dla fanów autorki, jak i tych, którzy ciągle jej twórczości nie znają - może poznając kreację Chmielewskiej stworzoną przez Drogą, w końcu zdecydują się to zmienić? Jej powieści beletrystyczne na szczęście dostać łatwiej, są dostępne w formie ebooków.

 

Katarzyna Droga w swojej powieści zajęła się pewnym okresem w życiu Chmielewskiej, a w zasadzie dwoma: okresem wchodzenia w dorosłość autorki, w czasie gdy kształtowała się jako człowiek, kobieta, żona, matka, architektka i okresem, gdy powstawała jako pisarka. Jest to zatem mniej więcej około 40 lat z życia Chmielewskiej, poczynając od czasów nastoletnich i wpływu II wojny światowej na dalszej losy tej kobiety. Bo właśnie - Chmielewska, jako że pisała wesołe książki, to raczej nie zawierała w nich wątków związanych z polityką, a ta PRL-owska przecież mocno oddziaływała na to, jakim sama była człowiekiem. Oczywiście książka to coś więcej - to podróże, to romanse, to kolejne sukcesy literatki. Daje bardzo fajny, pełny obraz kobiety przedsiębiorczej, zaradnej, wesołej, bardzo związanej ze swoimi bliskimi. Cieszę się, że Katarzyna Droga zdecydowała się napisać tę powieść, choć przez chwilę mogłam być bliżej mojej ukochanej Chmielewskiej. Polecam fanom i tym nieznającym twórczości Chmielewskiej!

Link do opinii
Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-10-14, Ocena: 3, Przeczytałem,

,,Nie łatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" to lektura obowiązkowa dla fanów kryminałów, które wyszły spod pióra Joanny Chmielewskiej. Katarzyna Drąga przybliża nam postać znanej pisarki. Czytelnik dowie się w jaki sposób pani architekt Irena Becker postanowiła zająć się pisaniem i stała się Joanną Chmielewską. Autorka ujawnia tajemnice, sekrety oraz ciekawą prawdę o sławnej pisarce. Pani Katarzyna przekazuje nam nie tylko dość dużo informacji z życia autorki, ale również wspaniale oddaje tło historyczne czasów, w których żyła autorka. Nie zapomina wspomnieć o innych znanych postaciach jak Gierek. Nie brakuje tutaj również miłosnych uniesień Chmielewskiej. Zabrakło mi jednak opisu lat, gdy autorka stała się popularna. Książka skupia się głównie na jej młodych latach.

 

Książka jest napisana w łatwym i humorystycznym stylu. Były momenty, w których śmiałam w głos. Czyta się ją bardzo szybko i jest świetną lekturą dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o autorce kryminałów. Jest ona na pewno napisana w stylu Chmielewskiej. I czasami miałam wrażenie, że nie czytam o jej życiu, ale o jednym z bohaterów Joanny.

 

Jeśli macie ochotę na lekką i niewymagającą biografie, to polecam ,,Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Dama do towarzystwa
Katarzyna Droga 0
Okładka ksiązki - Dama do towarzystwa

Opowieść inspirowana prawdziwą historią rodziny Lutosławskich. Schyłek XIX wieku. Konstancja Korczycowa, po śmierci męża decyduje się objąć posadę damy...

Cień róży. Katia i sekrety prababki
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Cień róży. Katia i sekrety prababki

Katia Shadow to pseudonim dziennikarki, która na co dzień opisuje tajemnice przeszłości. Tym razem wyrusza nad Bałtyk w poszukiwaniu prawdy o własnej rodzinie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy