Czy wiesz z czego zrobiony jest mózg? Jak działa pamięć? Czym jest neuron i jakie są jego funkcje? Albo czym jest komiks? Choć oczywiście najważniejszym pytaniem pozostaje to zadane przez Pana Gąsienicę w słynnej książce Lewisa Carrolla: kim ty jesteś?
Debiutancka powieść graficzna Hany Roš i Matteo Farinellego to podróż przez ludzki mózg: neuronowe lasy, jaskinie pamięci i zamki podstępu. Podczas tej drogi spotkamy bestie, jak z obrazów Boscha, gigantyczne ośmiornice, grające na gitarze morskie ślimaki oraz pionierów neurologii, jak choćby Iwan Pawłow, autor słynnego eksperymentu z psem.
Tą dziedziną nauki zajmują się na co dzień również autorzy ,,Neurokomiksu". Hana Roš ma stopień doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Matteo Farinella - specjalizujący się w ilustracji na potrzeby publikacji naukowych - jest doktorem neurologii University College w Londynie.
W swojej powieści graficznej Roš i Farinalla wyjaśniają czym są percepcja i halucynacje, wspomnienia i emocje, czym różni się umysł od mózgu. Przez wszystkie te zagadnienia prowadzą czytelnika za pomocą efektownych i czytelnych ilustracji oraz graficznych metafor, które sprawiają, że skomplikowane procesy zachodzące w mózgu stają się zrozumiałe dla czytelników w każdym wieku.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 144
Tytuł oryginału: Neurocomic: A Comic About the Brain
W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI
Ileż to już było opowieści o wyprawie w głąb ludzkiej głowy, umysłu etc.? Czy jeszcze jest szansa, że autorzy powiedzą w temacie coś oryginalnego? Albo chociaż ciekawego? O oryginalność może być trudno, jednak jak pokazuje „Neurokomiks” wciąż coś jeszcze można wykrzesać z tematu. I to coś naprawdę udanego, bo nawet jeśli nie jest to wybitne dzieło (za to jest bardzo dobre, nie martwcie się), powieść graficzna duetu doktorów, Hany Roš i Matteo Farinelli, warta jest poznania i przekonania się, co kryje się pod kośćmi naszej czaszki.
Główny bohater tego komiksu trafia do ludzkiej głowy. Przyciągnięty przez dziwną siłę, najpierw wrzucony do książki a potem przez oczy wchłonięty do mózgu, zaczyna swoja niezwykłą przygodę. W ten oto sposób trafia do lasu neuronów, zostaje zamknięty we wnętrzu komórki, przekonuje się jak wygląda od środka synapsa i natrafia na gigantyczne ośmiornice. A wszystko to w towarzystwie pionierów neurologii, których spotyka na swej drodze.
Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/04/neurokomiks-hana-ros-matteo-farinella.html
Wkrocz w świat zmysłów. Poznaj cztery mechanoreceptory odpowiedzialne za zmysł dotyku. Zbadaj z bliska kubki smakowe. Poznaj związek zapachów z pamięcią...
Przeczytane:2019-06-14, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,
Mężczyzna wpada w szpony swojego mózgu. Jego krótka podróż dostarcza nam informacji z czego zbudowany jest mózg oraz co może zaburzać jego pracę. Dowiedzieć się możemy również jacy naukowcy pracowali nad poszczególnymi badaniami oraz podziwiać ciekawe ilustracje.
Książka dobra na przerwę w pracy , gdyż dosłownie kończy się po 10 minutach. Ogólnie ciekawy sposób na naukę podstaw biologii.