Miała wrażenie, że może usłyszeć samotność samego czasu".
W niewielkiej wiosce w Prowansji od niepamiętnych czasów mówi się o pogromie i ukrytym skarbie. Pod koniec XIX wieku w kairskiej synagodze zostają znalezione sensacyjne żydowskie dokumenty. Stefan Hertmans natrafia na ślady szlachetnie urodzonej młodej chrześcijanki z XI wieku, która z miłości do żydowskiego chłopaka zmarnowała sobie życie. Podąża za kobietą, która ignorując zakazy, podejmuje ucieczkę z ukochanym i udaje się w spektakularną podróż, ścigana przez wszystkich dokoła.
Hertmans nie zatrzymuje się jednak w tym miejscu. Trzyma w ręku lustro, w którym odbija się zarówno historia, jak i współczesne społeczeństwo. Tysiąc lat temu podczas krucjat chrześcijaństwo walczyło z islamem, Jerozolima przechodziła z rąk do rąk. Ginęli niewinni ludzie, inni musieli uciekać z ojczyzny. Dziś zmieniła się sceneria, konflikty pozostały te same.
Nawrócona - nowa powieść autora bestsellerowej Wojny i terpentyny - powstała na podstawie źródeł historycznych. Za ich sprawą Stefan Hertmans trafił do chaotycznego świata namiętności, nienawiści, miłości i śmierci, a w końcu z Kairu ponownie do prowansalskiej wioski, która od paru dekad jest jego domem.
Nawrócona to książka, która dotknie waszych serc i umysłów.
,,De Standaard"
Mam wiadomość dla setek tysięcy czytelników, które uznały Wojnę i terpentynę za arcydzieło: Ta powieść jest jeszcze lepsza.
Humo.be
Ta książka to apel moralny do naszego człowieczeństwa.
,,Cutting Edge"
Fascynująca, po mistrzowsku opowiedziana historia.
MustReads.nl
Stefan Hertmans urodził się w 1951 roku w Gandawie. Jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań, esejów i wierszy, które często były nominowane do prestiżowych nagród literackich. Otrzymał między innymi Multatuli-prijs oraz F. Bordewijk-prijs. Jego najsłynniejsza powieść Wojna i terpentyna (Marginesy 2016) ukazała się w szesnastu krajach, a w samej Holandii miała dwadzieścia wydań oraz zdobyła Nagrodę Kultury Flamandzkiej w kategorii Literatura w 2014 roku. Ukazały się także powieść Głośniej niż śnieg (Marginesy 2017) oraz wybór wierszy Krajobraz według Carpaccia (Marginesy 2016).
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2018-06-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: De Beeerkinge
Wśród wielu zachwytów, przyszedł czas na moj- mniej optymistyczny komentarz.
Podczas, gdy pierwsze 100 stron mnie porwalo tak, że nie mogłam książki odłożyć, pozostałe 200 zmeczylo. Podobał mi się język, ale nie podobała narracja. Podobala mi się historia, nie podobał sposób jej przedstawienia. Nie lubię takiego "gdybania", ani w książkach, ani w życiu. Albo autor zna historię i chce ją opowiedzieć, albo milczy. Moim zdaniem losy tytułowej Nawroconej dziewczyny, która z miłości przyjmuje religię ukochanego, można było przedstawić w całości jako fikcje literacką. Misz- masz przedstawiony przez Hertmansa do mnie nie przemawia.
Przeczytać warto, ale nie namawiam ?
Będzie krótko, bo mnie nie porwało, niestety. I nie mam Hertmansowi nic do zarzucenia, bo język przepiękny (tu ukłony w stronę tłumaczki Alicji Oczko), sama historia wzruszająca, niebanalna, zaskakująca i nieprzewidywalna. Po prostu nie dla mnie, nie w tym momencie. Bohaterka mnie irytowała, opisy momentami męczyły.
Wiem, że to dobra książka, ale wiem też, że nie dla każdego…
Miłość w czasach terroryzmu i paranoi John De Vuyst jest redaktorem w wydawnictwie. Szczęśliwie się ożenił z piękną i inteligentną Margą. Pewnego...
Poezja Stefana Hertmansa jest przepojona melancholią. W jego debiucie poetyckim widać wpływy niemieckiego ekspresjonizmu i Paula Celana, jednak z biegiem...
Przeczytane:2019-02-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Czytając tę książkę czułam się, jakbym oglądała żywy obraz - mozaikę (jedną z tych, jakie w wieku XI zdobiły romańskie kościoły we Włoszech ). Hertmans niezwykle plastycznie opowiada o życiu Chamutal - chrześcijanki, która z miłości zmienia wiarę. Przyjęcie żydowskiego wyznania przez wykształconą dziewczynę z dobrego flamandzkiego domu, wiąże się z ostracyzmem społecznym i zmusza dziewczynę do ucieczki.
Hertmans tworzy historię Chamutal z dostępnych strzępków informacji, zawartych w dokumentach odnalezionych w Kairze, a losy dziewczyny stają się niejako pretekstem do opowiedzenia o końcu pewnego porządku świata i początku następnego - życie dziewczyny przypada na początek wypraw krzyżowych,które przyczynią się do pogłębienia antagonizmów wyznaniowych i doprowadzą do pogromu Żydów.
Chamutal jest świetnie skrojoną postacią - Hertmans pisze o niej językiem współczesnym, ale jako że przeplata opowieść o niej ze współczesnymi fragmentami swojej podróży po Europie w poszukiwaniu śladów dziewczyny, zabieg ten jest niezwykle wiarygodny i atrakcyjny. Piękny, plastyczny język pisarza (dużo w tej książce światła - coś przez coś prześwieca, światło na coś pada, albo przemieszcza się, zmienia barwę) znakomicie podkreśla niepokojący ton opowieści. Co ważne, autor nie ocenia Chamutal - bo co wiadomo na temat jej motywacji, jej uczuć, jej sposobu myślenia? Dlaczego wybrała taką drogę życia? Jednocześnie cała jej historia na tle tego konkretnego okresu historyczno- społecznego jest ponadczasowa, w pewien sposób uniwersalna i wciąż aktualna. Śledzi się ją z fascynacją, zaangażowaniem, zachwytem i przerażeniem jednocześnie. Chamutal była mi i bliska i odległa, i zawsze, bez względu na okoliczności, zasługująca na szacunek i podziw, a jej historia momentami rozdzierała serce.
"Nawrócona" nie jest arcydziełem literackim, ale pozostaje w sercu na długo - być może na zawsze.