Nancy Drew. Tajemna starego zagara


Tom 1 cyklu Nancy Drew
Ocena: 4 (3 głosów)

Nastoletnia Nancy Drew jest wielbicielką rozwiązywania zagadek kryminalnych, a jej ojciec, Carson Drew, to znakomity prawnik i postrach przestępców.

W tomie pierwszym młoda detektyw pomaga bliskim pana Crowleya odnaleźć zaginiony testament, zanim chciwa rodzina Tophamów zagarnie cały majątek. W rozwiązaniu zagadki pomoże Nancy nie tylko bystry umysł, lecz także… bardzo stary zegar.

Informacje dodatkowe o Nancy Drew. Tajemna starego zagara:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788327159175
Liczba stron: 184
Tytuł oryginału: Nancy Drew. The Secret of the Old Clock.
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Nancy Drew. Tajemna starego zagara

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nancy Drew. Tajemna starego zagara - opinie o książce

NIEUSTRASZONA

Wydawnictwo Dolnośląskie przygotowało nie lada gratkę dla miłośników klasyki. Nowe wydania powieści Carolyn Keene z serii „Nancy Drew”. Jako pierwsza ukazała się „Tajemnica starego zegara”.

Nancy Drew to panienka z dobrego domu. Lubi jeździć kabrioletem, poznawać nowych ludzi i ubierać się w modne suknie. Mimo tego, że jako córka wziętego adwokata żyje na nieco wyższym poziomie niż ogół społeczeństwa, Nancy pozostaje miłą i uczynną dziewczyną. Uwielbia rozwiązywać tajemnicze zagadki i posiada niesamowity wręcz talent do pakowania się w kłopoty. Podczas jednej ze swoich wycieczek poznaje osoby, które miały odziedziczyć spadek po niejakim panu Crowleyu. Okazuje się jednak, że całość majątku przypaść ma niesympatycznej rodzinie Tophamów. Czy możliwym jest, że istnieje inny testament? Nancy wraz z ojcem podejmuje próbę odnalezienia tajemniczego testamentu. Czy zdoła pomóc ubogim krewnym Crowleya i ukarać chciwych Tophamów? Rozwiązanie zagadki okaże się najeżone licznymi niebezpieczeństwami.

Czy klasyka kryminału dla młodzieży sprzed niemalże stu lat broni się dziś? Zdecydowanie tak. Perypetie Nancy i prowadzone przez nią śledztwo mogą dostarczyć mnóstwa frajdy. Powieść jest bardzo klimatyczna, a miejscami budowane napięcie może przyprawić o wypieki na twarzy. Nie zabraknie tu intrygi i dedukcji. Sama Nancy to postać niezwykle urokliwa. Młoda dama o wielkim sercu, która znajduje radość w pomaganiu innym. Dla wielu dzisiejszych nastolatków mogłaby być wzorem. Pełna dobrych chęci i zaangażowana w sprawę sama znajdzie się w opresji. Jak sobie poradzi? Nancy Drew to osobowosć jedyna w swoim rodzaju. Ambitna, zaradna i ze smykałką detektywistyczną. Bardzo przyjemnie czyta się tę historię mimo iż pisana jest nieco archaicznym językiem. Jednym będzie to nieco przeszkadzało, dla innych zaś to dodatkowy smaczek. Nie zapominajmy o tym, że książki o losach Nancy pierwotnie ukazały się na początku dwudziestego wieku. Niektóre wypowiedzi bohaterki mogą dziś wydawać się nieco naiwne, ale moim zdaniem stanowi to o dodatkowym uroku tej lektury.

Carolyn Keene to pseudonim wspólny dla całej armii autorów, którzy tworzyli powieści z cyklu Nancy Drew. Dwie z nich ukazały się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Teraz Wydawnictwo Dolnośląskie przypomina tę serię. „Tajemnica starego zegara” niewatpliwie trafi w gust osób ceniących sobie klasyczne kryminały. Tutaj krew nie leje się hektolitrami, a trup nie ściele gęsto. Bardzo ważna jest zagadka i umiejętność dedukowania. Dla mnie była to bardzo interesująca lektura i niecierpliwie będę oczekiwała kolejnych odsłon perypetii sympatycznej Nancy. Poczuć tu można powiew Agathy Christie i Erle Stanleya Gardnera. Trudno chyba o lepszą zachętę dla wszystkich tych, którzy lubią wsiąść w literacki wehikuł czasu i przenieść się w inne czasy. „Tajemnica starego zegara” to powieść nie tylko dla nastolatków. Myślę, że także dojrzały czytelnik znajdzie dużo radości w tej lekturze. Tutaj aż roi się od tajemnic. Czyż można sobie wyobrazić coś lepszego niż wspólne tropienie szajki złodziei i poszukiwanie zaginionego testamentu wraz z zachwycającą Nancy? Tak, ta postać zachwyca. To jedna z tych bohaterek literackich, które w naturalny sposób od razu zyskują naszą sympatię.

Dobrze nakreślone realia epoki, ciekawi bohaterowie i intrygująca tajemnica – te cechy najlepiej charakteryzują tę powieść. Napisana lekko, bardzo łatwo jest wciągnąć się w fabułę i tylko miejscami drażnić może naiwny język osoby, które niekoniecznie cenią książki w starym stylu. Dla mnie to powieść wręcz doskonała i pzoostaje mi jedynie żałować, że nie miałam możliwości poznać jej, gdy byłam nastolatką. Kryminał , który nie epatuje przemocą, taki gdzie liczy się intelekt, a główna bohaterka jest niesamowitą amatorką na tropie tajemnic. Bardzo lubię tego typu powieści dlatego historia Nancy Drew od razu do mnie trafiła. Bawiłam się wyśmienicie podczas tej lektury i z całego serca mogę ją polecić. To dobry przerywnik pośród poważnych, mrocznych powieści. Książka, która bawi, zapewnia emocje i rozrywkę. Bardzo udana powieść i jeśli lubicie poczuć klimat dawnych lat to zdecydowanie jest ona dla Was. Dajcie się porwać Nancy Drew, ponieważ ta dziewczyna gwarantuje dobra zabawę. Miłośnicy klasyki będą oczarowani. Ci, którzy nie są do tego typu książek przekonani będą mieli okazję zmienić przekonania.

Diabelska ocena to 5. Diabeł gorąco poleca. „Tajemnica starego zegara” rozgrzeje Was w zimowe wieczory.

Link do opinii

„Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” to pierwszy tom serii powieści detektywistycznych autorstwa ghost writerów piszących pod pseudonimem Carolyn Keene, których bohaterką jest sympatyczna, osiemnastoletnia córka prawnika uwielbiająca rozwiązywać zagadki kryminalne.  Książka po raz pierwszy ukazała się w roku 1930 w Stanach Zjednoczonych, a  w roku 1959 została przerobiona przez Harriet Stratemeyer Adams – córkę wydawcy odpowiedzialnego za stworzenie projektu wydawniczego „Nancy Drew Mysteries” i to właśnie ta wersja trafiła do rąk polskich czytelników. Seria o przygodach nastoletniej detektyw to doskonała propozycja nawet dla kilkuletnich czytelników, dla których może stanowić ona świetne wprowadzenie w świat literatury kryminalnej i detektywistycznej.

 

Historia stworzona przez amerykańską pisarkę jest dość prosta. Nancy jest świadkiem wypadku  kilkuletniej Judy.  Bohaterka pomaga dziewczynce i  trafia do domu wychowujących ją ciotek – Edny i Mary Turner. Nastolatka  szybko dowiaduje się o nieciekawej sytuacji finansowej sióstr. Okazuje się, że panie miały odziedziczyć pewną sumę po śmierci kuzyna ich ojca Josiahu Crowleyu , jednak ten  zapisał cały swój majątek rodzinie Richarda Tophama. Siostry i inni krewni mężczyzny, którym Crowley obiecał zostawić część swego majątku, nie wierzą, że sympatyczny staruszek złamał dane bliskim słowo i podejrzewają, że gdzieś musi istnieć inny testament. Nancy decyduje się pomóc siostrom w odnalezieniu zaginionego dokumentu.

 

Fabuła powieści „Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” jest mocno uproszczona, jednowątkowa, ale nie brak w niej scen, które na pewno wywołają u najmłodszych czytelników dreszczyk emocji. Język i treść są proste, dostosowane do możliwości intelektualnych młodych odbiorców literatury, a sympatyczna i urocza główna bohaterka pragnąca bezinteresownie pomagać innym na pewno zjedna sobie sympatię czytelników.

 

Jeśli poszukujecie powieści kryminalnej, którą bez obaw możecie podsunąć nawet kilkuletnim czytelnikom, „Nancy Drew. Tajemnica starego zegara” będzie dla Was idealną propozycją.

Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-11-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Niezła książka detektywistyczna dla młodzieży. Główną bohaterką jest 18letnia Nancy, która postanawia rozwiązać zagadkę zaginionego testamentu. Lektura jest cienka, przeczytałam ją w ciągu 2.5h. Fabułę trzeba traktować z przymrużeniem oka, jest troszeczkę naiwna, ale ma fajny klimat. Ciekawa jestem dalszych części cyklu i kolejnych przygód nastolatki. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy