Naga

Ocena: 4.75 (8 głosów)
Naga to literacka esencja kobiecości. Izabela Szolc, wyciągając z języka codziennego słowa takie, jak: matka, córka, kochanka, ale też: samotna, naga czy zgwałcona, stworzyła galerie postaci, które opowiadają o swoich próbach poszukiwania siebie, o wysiłku w zrozumieniu niuansów tych ledwo nazwanych uczuć, jakie pojawiają się między dwojgiem ludzi. Czasem chodzi o miłość, czasem o nienawiść. Choć tu akurat okazuje się, że te dwa bez siebie nie mogą istnieć. Izabela Szolc pisze również o tęsknocie, pożądaniu i samotności, którą można przeżywać, niekoniecznie będąc w pojedynkę. Bohaterki Szolc mają swoje pragnienia. Niektóre rezygnują z nich. Jednakże to, co wyparte, nie zostaje wcale zapomniane. Tłumione potrzeby budzą się ze zdwojoną siłą. Rezultat takich przebudzeń może być nieprzewidywalny. Naga to książka drapieżna i poruszająca. Wsysa emocjami, choć nie brak w niej leniwych marzeń i lepkich snów. fragment Oczywiście to jest kobieta. Fascynujący jest sposób, w jaki nosi na sobie woń, wyprodukowaną dla zdobywczych mężczyzn. Twarz ma starszą, niźli (dowiem się później) wynikałoby z wieku. Spieczone usta, jakby było jej bardzo gorąco. Jest zima. Śliwkowa pomadka wchodzi w zagłębienia warg jak złośliwa, niemogąca ułożyć się na ciele sukienka. Zwierzę obdarzone rozumem. Kobieta ubrana jest w srebrzystą krótką sukienkę; wąskie tasiemki utrzymują ją na ramionach. Ubranie nie pasuje do niej. Jest zbyt delikatne…. Cóż, okazuje się, że miłość może wyróść z zaprzeczeń, z niedostatku.

Informacje dodatkowe o Naga:

Wydawnictwo: AMEA
Data wydania: 2010-03-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-929229-1-9
Liczba stron: 156

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Naga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Naga - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenagrzejszczyk
magdalenagrzejszczyk
Przeczytane:2024-04-18, Ocena: 4, Przeczytałem,


🪷🪷🪷🪷 Recenzja 🪷🪷🪷🪷

Izabela Szolc " Naga "
@izabelaszolc

Wydawnictwo : Papierowy Motyl
@wydawnictwo_papierowy_motyl

🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷

" Czuje się punktem. Nie mogę się ruszać. Nie mam gdzie pójść. Nie potrafię się zmienić..."

Izabela Szolc, ma niezwykły styl pisania, który od samego początku przyciąga uwagę czytelnika.. Jej słowa są nasycone emocjami i pełne sensualności, co sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.. Opowiadania, które tworzy, układają się w wspólną pieśń kobiecych dusz, które mają wiele do powiedzenia..

Od pierwszych zdań możemy poczuć głosy kobiet, które przemawiają przez te opowiadania.. Autorka porusza trudne tematy, takie jak samotność, przemoc czy tożsamość płciowa, i robi to w sposób szczery i bezkompromisowy.. Jej słowa przekazują ból, strach, tęsknotę i pożądanie, ale również prawdę..

Czytając te opowiadania, można poczuć, że autorka ma głęboką empatię dla swoich bohaterek.. Opisuje ich wewnętrzne konflikty i emocje w sposób, który sprawia, że są one bardzo relatywne.. To sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i zrozumieć ich doświadczenia..

Jeden z wyróżniających się elementów stylu autorki to jej zdolność do budowania napięcia i suspensu.. Czytając, czujemy, jak napięcie rośnie, a my nie możemy się oderwać od kolejnych stron.. To sprawia, że lektura staje się niezwykle fascynująca i trzyma nas w napięciu do samego końca..

To jest właśnie piękno prozy Izabeli Szolc.. Jej opowiadania przenikają głęboko w kobiece doświadczenia i ukazują różnorodne aspekty bycia kobietą.. To prawda, że każda z nas ma swoje własne historie i przeżycia, ale w końcu jesteśmy połączone przez tę wspólną tożsamość kobiecości.. To inspirujące, jak autorka potrafi oddać głosy kobiecych dusz i opowiedzieć historie, które poruszają nasze emocje i zmuszają do refleksji..

Podsumowując, styl Izabeli Szolc jest dynamiczny, emocjonalny i pełen żywych opisów, które tworzą wyjątkową atmosferę.. Jej opowiadania poruszają ważne tematy i pozostawiają silne wrażenie na czytelniku..

Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Świetna książka, która sprawiła, że z chęcią zapoznam się z innymi pozycjami tejże autorki. Pani Szolc w opowiadaniach składających się na tą książkę idealnie oddała dusze kobiet, w różnych sytuacjach życiowych. Czyta się bardzo szybko i niesamowicie wciąga. Mnie osobiście najbardziej podobało się opowiadanie ,,wdowa". Może zdarzyć się, że pocieknie przy nim łezka. Serdecznie polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Ocena: 5, Czytam,
W tej niepozornej książeczce autorka opisała kilka historii. Historii kobiet. Każda z nich boryka się z innym problemem, jest inną osobowością. To matki, kochanki, transwestyci czy też narkomanki a nawet kobiety uduchowione. Styl pani Izabeli jest wyjątkowy. Bardzo wyrazisty, dosadny, chyba mogę powiedzieć, że czasami brutalny. W swoim opowiadaniach nawiązuje do kultowych postaci, takich jak Maria Skłodowska-Curie, legendarna Marilyn Monroe a nawet Sylvia Plath. Pomimo wyraźnych różnic w osobowościach tych wszystkich postaci, jedno je łączy - są kobietami. Ich historie są niedopowiedziane. Urywają się w najmniej oczekiwanym punkcie. Brakowało mi czegoś. A może tak bardzo spodobał mi się styl pisarki, że po prostu chciałabym więcej? Bo czym jest kobiecość i jakie są przedstawicielki tej płci? A świadomość kobiecości? Można jej nie mieć? Książka naprawdę bardzo dobra! Nie czyta się jej łatwo. Nie jest to typowa pozycja do czytania podczas podróży pociągiem. Zmusza nas do refleksji i myślenia. Jednym minusem jest wręcz ohydna okładka! Jest na niej dosłownie wszystko, a całość tworzy paskudny efekt. Mój mąż jest nią przerażony. Chociaż kiedyś widziałam jeszcze gorszą. Był na niej prosiak, kiełbasa, jakiś krzyż i kościół lub cerkiew w tle:) Poza okładką, dostrzegam same plusy i polecam tę lekturę każdej kobiecie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - chloe
chloe
Przeczytane:2011-02-07,
Dobra. Bardzo dobra książka. Na przekór trendom w literaturze, zarówno tym slodkim i naiwnym, jak i wbrew tym w 100% feministycznie poprawnym. Oryginalna, szczera, bez żalosnej dyplomacji. Szolc to polska Duras!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ta książka to historie wielu kobiet, różnych, żyjących w innych czasach, innych realiach. Te opowieści napisane w świetny sposób głęboko poruszają. To nie jest kolejna lekka "kobieca" powieść ze szczęśliwym zakończeniem. To opowieści o życiu, które przecież posiada wiele barw i odcieni. To było moje pierwsze literackie spotkanie z tą pisarką, ale chętnie jeszcze po nią sięgnę.
Link do opinii

10 opowiadań.
10 historii.
10 kobiet.
Zbiór opowiadań Izabelli Szolc przestawia nam 10 różnych historii kobiet.
Pokazuje nam jak wiele kobiety, często muszą przejść w życiu.
Opisuje ciężkie przeżycia, spojrzenie na świat oczami tych kobiet i traumy, z którymi muszą sobie radzić.
Historie przedstawione w tej książce, są tak dobrze opisane, że możemy faktycznie poczuć się jak dana bohaterka, zrozumieć jej uczucia i wspólnie z nimi przeżywać te historie.
Każde opowiadanie, mówi o innych problemach oraz o innych bólach, jedyne co łączy te opowiadania to bycie kobietą.
Książka jest wypełniona emocjami, potrafi trzymać w napięciu i skłania do refleksji.
Mimo że literatura piękna nie należy do mojego ulubionego gatunku, to tutaj książka bardzo się obroniła, jeśli lubicie książki, które faktycznie możecie poczuć, to ten tytuł jest jak najbardziej dla Was, bo jest wręcz napisany emocjami.

Ocenka: 8/10

Link do opinii

RECENZJA 

  ,,NAGA"   Autor: Izabela Szolc Współpraca Reklamowa -- Wydawnictwo: Papierowy Motyl   To, co łączy wszystkie kobiety, to bycie kobietą.                                                                               Bette Davis   ,,Czuję się punktem. Nie mogę się ruszać. Nie mam gdzie pójść. Nie potrafię się zmienić. Najgorzej jest rano, zaraz po przebudzeniu. Nie pamiętam swoich snów. Może to one, a może złość i żal, że istnieje następny dzień, chociaż świat powinien się skończyć, budzą we mnie tę pustkę. Bezruch".   ,,NAGA" to poruszające, pełne bólu, blizn, strachu, tęsknoty, pożądania i prawdy opowiadania, w których wychodzą na wierzch głosy kobiet i ich dusz. Książka porusza wiele ważnych i trudnych tematów. Wciąga, zaskakuje i odsłania cały wachlarz przeróżnych emocji i krzyku kobiet odsłaniając ich ból, słabości, siłę i podjęte decyzje.  Autorka realnie i w pełen emocji sposób przekazuje, wszystkie emocje zawarte w każdym z tych opowiadań.  A emocje, uczucia wręcz wylewają się z każdej strony, a my możemy poczuć je dosadnie, każdą komórką swojej duszy. Autorka w swojej prozie pokazuje okruchy codziennością, szczerość, odwagę, która często ukrywamy przed innymi.   ,,Naga" dosłownie pokazuje istotę kobiety i ją obnaża pod każdym względem.  Autorka w tym zbiorze opowiadań odsłania myśli, uczucia kobiet i pozwala im wyjść na jaw i poza wszelkie schematy. Rzadko sięgam po opowiadania tego typu, co jest dla mnie miłym doświadczeniem. Mogłam zatrzymać się, pomyśleć, ponieważ autorka zmusza nas do refleksji i docenienia nas kobiet.  Książkę przeczytałam wręcz ekspresowym tempie.   Styl autorki jest lekki, przyjemny i pełen emocji.   ,,... którego nie mogę opuścić, bo bym umarła. Któremu muszę wszystko wybaczyć, a  całą zgryzotę, ból i urojoną winę wziąć na siebie, jakbym była żelaznym motylem. Jestem tylko zranionym do głębi człowiekiem. O Boże!"   Książka składa się z kilku opowiadań, a każde z nich  zawiera całkiem inną historię i poznajemy nowe postacie, które różnią się od siebie,  inaczej postrzegają swój świat, swoje uczucia i lęki. Matka, córka, żona, kochanka, wdowa, samotna, zgwałcona, trans. Nie poznajemy ich tutaj dokładnie, ale za to zobaczymy ich uczucia, emocje, myśli, doświadczenia, wewnętrzne rozterki, obawy, pragnienia, marzenia,  zagubienie i fizyczny ból. Poznamy i usłyszymy wiele kobiecych głosów i prawd, chociaż niejednokrotnie prawda bywa niewygodna. Izabela Szolc w ciekawy sposób przedstawiła nam swoje opowiadania, dodając fragmenty z biblii i innych zbiorów między innymi: Erici Wagner, Sylwii Plach, Teda Hughesa, Alfreda de Vigny, Malcolma Day, innych oraz fragmenty piosenek i cytatów. To wszystko sprawia, że książka nabiera jeszcze większej głębi.   

 

Polecam. 
Link do opinii
Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-03-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,

 

Książka "Naga" do zbiór kilku opowiadań o kobietach. Kobietach, które wiele przechodzą w swoim życiu. O kobietach marzących o macierzyństwie, ale także o tych tym przerażonych. "Naga" pokazuje jak traktowane są kobiety przez inne kobiety, ale także przez mężczyzn. Książka ta porusza wiele ważnych i trudnych kwestii, które mocno uderzają w czytelniczkę. Bo to tak jakbyś czytała o sobie. To tak jakbyś czytała o swojej koleżance, matce czy babce. 

 

W opowiadaniach tych usłyszymy wiele głosów kobiet. Kobiet zranionych, skrzywdzonych, zgwałconych. Kobiet szczęśliwych, przestraszonych, tęskniących i pragnących pożądania. Z tych opowiadań wyziera taka życiowa prawda. Te opowiadania pokazują, że każda z nas ma wybór. A w zależności jaki wybór każda z nas podejmie, albo będziemy kobietami wyzwolonymi, albo nie.

 

Książka nie jest długa, czyta się ją z zapartym tchem i wzbudza wiele emocji podczas lektury, jednak głównie odczuwałam ból. Polecam. Naprawdę polecam tę książkę, nie tylko wielbicielkom prozy Lisy Taddeo i Megan Nolan, jak zostało to napisane przy opisie. Ale polecam tę książkę naprawdę każdej kobiecie, która chce być kobietą wyzwoloną. Kobiecie, która nie chce czuć się ze sobą źle. Bo co by się nie wydarzyło, to nie była twoja wina. I choć może ci się wydawać, że jesteś sama ze swoim problemem, bólem - to tak nie jest. Jeśli boisz się powiedzieć bliskim o tym co się spotkało, to może odważysz się zadzwonić pod numer telefonu zaufania i tam wylejesz swój ból, i tam otrzymasz zrozumienie i wsparcie od drugiej osoby.

 

"To, co łączy wszystkie kobiety, to bycie Kobietą." Bette Davis

Link do opinii

,,Początkiem zawsze jest matka. Od niej zaczyna się wszystko"

 

Kobieta. Jedno słowo a kryje w sobie tyle emocji, tyle piękna, tyle miłości, ale też tyle ciężaru, bólu, doświadczenia, siły. Kobieta to istota, której nie można ogarnąć rozumem. Czasami jak Anioł, czasami jak Diabeł.

 

Izabela Szolc w swojej książce ,,Naga", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl obnaża kobiety. Ukazuje je z różnej strony, ukazuje je jako przeróżne osoby, na przeróżnym etapie życia. Są to kochanki, matki, wdowy, zgwałcone, samotne i wiele innych kobiet, tak różnych a łączy je to samo, bycie kobietą. Ta książka to sensualna podróż, przy której w głowie rodzi się więcej pytań niż odpowiedzi. Jest to krótka, lecz wyjątkowa pozycja, która ukazuje bardzo istotna rzecz. Każda kobieta ma wybór czy być kobietą wyzwoloną, czy też nie.

 

Każda historia zawarta w tej pozycji okraszona jest wielkimi emocjami, które wręcz wylewają się z kartek na czytelnika. Każde słowo jest tak prawdziwe, że czasami aż boli. Kobieta jest silna, lecz czasami to, co widać na zewnątrz, jest maską przybieraną po to, aby nie pokazać światu tego, co kryje się głęboko w nas.

Znajdziemy tu wiele cytatów, fragmentów pieśni, fragmentów z Księgi Rodzaju.

Autorka naprawdę zajrzała do każdego źródła, aby ukazać kobietę. Coś wspaniałego.

Nie sądziłam, że to będzie tak cudowna pozycja. Książka na jeden wieczór, zostawiająca po sobie dużo przemyśleń.

Link do opinii
Inne książki autora
Wszystkiego najlepszego
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Wszystkiego najlepszego

Poznajcie Ankę i życzcie jej "wszystkiego najlepszego", bo szczęście jest jej obecnie potrzebne. Bezrobotna i samotna musi pogodzić rodziców stojących...

Hebanowy świat
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Hebanowy świat

Rachela jest młodą aktorką. W jej życiu tkwi tajemnica, która ujawnia swe oblicze, kiedy dziewczyna otrzymuje propozycję zagrania w filmie o Holokauście...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy