Naga Wyspa. Gułag Tity

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Na początku wojny jugosłowiańscy komuniści śpiewali: „Oj, Stalinie, czołem, cześć, rację masz i wszystko wiesz!”. W 1948 roku piosenka brzmiała już inaczej: „Oj, Stalinie, babo stara, od naszego Tity wara!”. W nowej rzeczywistości nikt nie wiedział, kiedy i za co może zostać uznany za przeciwnika władzy. A chociaż Tito uniezależnił się od Stalina, jego metody rozprawiania się z wrogami były bardzo podobne do rozwiązań sowieckich — ZSRR miał Wyspy Sołowieckie, a Jugosławia Nagą Wyspę. Miejsce to przez długie lata okryte było mroczną tajemnicą, nie można go było znaleźć na mapach, nie można było o nim rozmawiać. Na podstawie relacji więźniów, strażników i wielu innych źródeł Božidar Jezernik rekonstruuje świat, który miał pozostać w ukryciu. Powstaje w ten sposób prawdziwy, przerażający obraz miejsca, gdzie nazistowska metodyczność wzbogacona została o „azjatyckie cwaniactwo i bałkański prymitywizm”. Naga Wyspa to swoista legenda i wciąż żywy synonim wszystkich obozów w byłej Jugosławii, także tych najnowszych, choć już przemilczanych.

Informacje dodatkowe o Naga Wyspa. Gułag Tity:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-01-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7536-295-4
Liczba stron: 360

więcej

Kup książkę Naga Wyspa. Gułag Tity

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Naga Wyspa. Gułag Tity - opinie o książce

Ta książka wstrząsa nawet po lekturze "Archipelagu GUŁag". Więzienie umysłu, wyniszczenie ciała, świat na opak... szpalery, samorząd, przewidziany przez Kafkę niekończący się proces. Twórcy bronili się, argumentując utworzenie obozu na Nagiej Wyspie zapobieżeniem zrobienia przez Stalina GUŁagu z całej Jugosławii, tymczasem stworzyli o wiele okrutniejszy system, przekładając ten mikrokosmos na swój kraj.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jolly_roger
jolly_roger
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Ciekawa książka na mało znany temat - obozy "reedukacyjne" w Jugosławii. Dla innych państw socjalistycznych był to kraj-marzenie, bez stalinizmu, o "ludzkiej twarzy". Niestety ta pozycja rozwiewa te mity. Dramat ludzi zamkniętych w jugosłowiańskich obozach był porównywany z najgorszymi łagrami. Chociaż unikano fizycznej likwidacji przeciwników, to ich los był tragiczny. Właśnie o tym pisze, w bardzo sprawny sposób autor. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Anusss1
Anusss1
Przeczytane:2013-07-08, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Kawa
Božidar Jezernik0
Okładka ksiązki - Kawa

Czy picie kawy mogło uchodzić za dowód zniewieściałości? Dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki naparu mogło skończyć się rozwodem?...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy