Na szczycie. Kobiety na górze

Ocena: 6 (1 głosów)
Kompleksowa praca na temat najwybitniejszych alpinistek świata i ich osiągnięć na przestrzeni dziejów. Rekordowe wysokości, rekordowe prędkości, zdobycie siedmiu najwyższych szczytów kontynentów i 14 ośmiotysięczników - wszystko w wydaniu kobiet. Hettie Dyrenfurth, Wanda Rutkiewicz, Gerlinde Kaltenbrunner, Junko Tabei, Lynn Hill - to tylko niektóre postaci opisane w pierwszej kompleksowej pracy na temat historii kobiet w górach.

"Jak zawsze Messner jest w swoich poglqdach niekonwencjonalnie bezkompromisowy. W tej ksiqżce jest on, w przeciwieństwie do innych swoich publikacji, tylko obserwatorem, a z racji swojego doświadczenia i reputacji także arbitrem." Dziennik Tages-Anzeiger

"Podczas wojny secesyjnej w USA w szeregach obu armii walczyło ponad 600 kobiet ukrytych pod męskimi przebraniami. Minęło 150 lat i podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku otwarcie dopingowaliśmy pięściarkom, które nie musiały już przebierać się za mężczyzn. Mało tego - mogły walczyć w spódniczkach, a nie w tradycyjnych bokserskich szortach.

Skąd biorą się kobiety lubiące okładać się po biustach? Skąd biorą się żeglarki, paralotniarki, windsurferki czy kitesurferki, alpinistki i inne ekstremalistki? Czy to tylko niewielki odsetek z krzywej Gaussa, ambicje tatusiów, chęć bycia zawsze i wszędzie ze swym facetem, a może pragnienie udowodnienia, że słaba płeć wcale niejest słaba? Mam na myśli tylko sportowy, wyczynowy charakter obcowania z naturą. Bo oczywiście w pozasportowej percepcji otaczającego świata różnic między płciami przecież nie ma.

Byłem jeszcze uczniem liceum, gdy podczas któregoś z klubowych, skałkowych wyjazdów z wielkim zdziwieniem zobaczyłem moją koleżankę z klasy. Próbowała się nawet wspinać. W sensie górskim ostatecznie niewiele z tego wyszło, ale nasze życie do dziś fajnie się układa. Znam jeszcze kilka podobnych przykładów.

A przecież, jak zapytałem wyżej, trudno dociec prawdziwych motywacji, którymi kierują się kobiety obierające jako zawód czy pasję czynności uznane powszechnie za wymagające atrybutów męskości. Tak samo trudno dociec, dlaczego dla niektórych mężczyzn demonstracja tychże atrybutów nie będzie nigdy priorytetem i daleko bardziej i silniej doznają spełnienia, łącząc kolory, dotykając tkaniny czy wykonując wdzięczne pas de deux. Co więcej, wiele kobiet, gdy tylko osiągną już doskonałość, wyczynia rzeczy niejednemu mężczyźnie niedościgłe i o nich często mówimy, że są wybitne. O takich właśnie kobietach gór pisze Reinhold Messner w swej kolejnej, arcyciekawej książce."

Informacje dodatkowe o Na szczycie. Kobiety na górze:

Wydawnictwo: Stapis
Data wydania: 2012-11-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-61050-64-3
Liczba stron: 276

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Na szczycie. Kobiety na górze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Na szczycie. Kobiety na górze - opinie o książce

Inne książki autora
Gobi
Reinhold Messner0
Okładka ksiązki - Gobi

W wieku 60 lat Reinhold Messner, zdobywca Korony Ziemi, przewędrował pustynię Gobi samotnie,bez wsparcia logistycznego. Wyruszył w maju 2004 r. ze wschodniego...

Druga śmierć Mallory'ego. Zagadka Mount Everestu i jej rozwiązanie
Reinhold Messner0
Okładka ksiązki - Druga śmierć Mallory

Odnalezienie w 1999 roku zwłok zaginionego przed siedemdziesięciu pięciu laty Malloryego skłoniło R.Messnera do próby odtworzenia losów tragicznej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy