Każda z bohaterek ma własny bagaż doświadczeń, własne spojrzenie na życie i własną decyzję do podjęcia. Mimo jesiennej pory wszystkie w tym samym czasie trafiają do nadmorskiego kurortu. Czego poszukują?
Edyta, pomimo mierzenia się z własnymi trudnościami, spróbuje wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie psychologa, aby pomóc nowym przyjaciółkom odzyskać wewnętrzną równowagę. Czy jednocześnie uda jej się znaleźć własne szczęście?
Sześć kobiet stojących na krawędzi tego, co jeszcze niedawno uznawały za udane życie. Sześć dramatów, nie zawsze wiodących do szczęśliwego zakończenia. Sześć świetnie wykreowanych historii. Anna Partyka-Judge spisała się na szóstkę, tworząc tę książkę. Gorąco polecam!
Hanna Greń, pisarka
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-02-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 320
Książka składa się jakby z dwu częśći. W pierwszej części przedstwione zostały bohaterki powieści. Sześć kobiet w różnym wieku po przejściach, szukających wytchnienia i celu w życiu. Łączy je jedno: 5 z nich zostało zdradzonych przez mężów, jedna z nich sama zdradziła męża. W drugiej częśći powieśći poznajemy te kobiety w czasie pobytu w kurorcie w Świnoujściu. Uczestniczą w miesiuęcznej terapii prowadzonej przez jedną nich - Edytę. Kobiety poznają się, zbliżają do siebie i zaprzyjaźniają. Mimo własnych kłopotów, traumy, potrafią pomagać sobie wzajemnie. Powieść niesie nadzieję, że zdrada to nie koniec świata. Optymistycznie zakończenie jest tego dowodem.
Każda z bohaterek ma własny bagaż doświadczeń, własne spojrzenie na życie i własną decyzję do podjęcia. Mimo jesiennej pory wszystkie w tym samym czasie trafiają do nadmorskiego kurortu. Czego poszukują?
Edyta, pomimo mierzenia się z własnymi trudnościami, spróbuje wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie psychologa, aby pomóc nowym przyjaciółkom odzyskać wewnętrzną równowagę. Czy jednocześnie uda jej się znaleźć własne szczęście?
Chyba każdy z nas choć raz doświadczył w życiu porażki uczuciowej, zdrady, zawiódł się na drugiej osobie. Jednak Anna Partyka-Judge w swojej powieści przekonuje nas, że zawsze można spróbować wszystko zacząć od nowa, by dać sobie szansę. Poznajemy Jowitę, Basię, Martę, Annę, Karolinę i Edytę - sześć kobiet, które połączyły niezbyt udane doświadczenia miłosne, czyli zdrada. Dzieli je zaś inne spojrzenie na przyszłość, wiek, charakter, miejsce zamieszkania. Czy wspólny cel, do jakiego dążą odmieni ich życie? Czy stojąc na krawędzi życia będą potrafiły trafnie podjąć niełatwe decyzje?
Początkowo myślałam, że pogubię się w tych historiach, gdyż jest ich aż sześć. Jednakże autorka zadbała o każdy aspekt fabuły. Jasno wyodrębniła rozdziały pod poszczególne bohaterki, a gdy już dochodzi do spotkania wszystkich kobiet, zdążymy je dobrze poznać.
Historie te boleśnie uświadamiają, jak wiele z nas, kobiet może znaleźć się lub znalazło w podobnej sytuacji. Podczas lektury spada na nas wiele emocji - zwątpienie, złość, frustracja, ale z drugiej strony na horyzoncie majaczy nadzieja, że wszystko jest jeszcze możliwe.
"Nigdy nie wiesz, jak silna jesteś, dopóki bycie silną nie stanie jedynym wyjściem, jakie masz."
Podobało mi się to, że autorka do tematu zdrady podeszła z jednej strony zwięźle, nie znęcając się zbytnio nad bohaterkami, a z drugiej niezwykle celnie wszystko ujęła. W rezultacie otrzymujemy prawdziwy obraz tego, co możemy zaobserwować w naszym życiu. Dialogi wypadają naturalnie, zaś prowadzona z lekkością narracja pozwala na przemknięcie przez książkę w szybkim tempie i nie wiadomo kiedy, a stoimy na krawędzi finału.
"Na krawędzi uczuć" to wzruszająca powieść o zdradzie, która daje nadzieję na ponowne zaufanie i szczęście. To książka, która odziera ze złudzeń, ale i pokazuje dobre strony życia oraz to, że marzenia są realne. Polecam!
Anna Partyka – Judge Autorka przepełniona różnymi miłościami. Do sztuki, świata, muzyki, ludzi. Czasem mówi o sobie, że jest bańką mydlaną , bo...
Emanuel Skórka i Gratis – polsko-angielska książeczka dla dzieci i rodziców! Poznaj wzruszającą historię Emanuela, chłopca, który znalazł swojego...
Przeczytane:2019-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z Anną Partyką miałam już okazję dwukrotnie rozmawiać za sprawą jej książki pt. "Monopoly – gra o wszystko" oraz o Hiszpanii, gdzie od kilku lat mieszka. Pewnie wielu z Was też czytało moją recenzję tego właśnie tytułu. Teraz znów mam okazję wypowiedzieć się o twórczość tej niezwykłej pisarki.
Tym razem chodzi o "Na krawędzi uczuć" – historię sześciu kobiet, którą napisało samo życie i których połączyło jedno – zostały zdradzone. Każda z nich ma więc swój własny bagaż doświadczeń, inny punkt widzenia świata. Wszystkie muszą również podjąć ważne, ale też trudne życiowe decyzje, ponieważ właśnie stanęły na krawędzi. Połączyła je nie tylko zdrada, ale też miejsce, w którym się znalazły – nadmorski kurort. To tam rozgrywa się batalia o ich nowe życie "po". Muszą wszystko na nowo poukładać i spróbować pozbierać się wewnętrznie. Wszystko to dzieje się po okiem doświadczonego psychologa. Czy im się to uda? Tego dowiedzieć się nie sposób bez przeczytania całości historii.
W tych historiach nie ma chaosu. Wszystko jest poukładane i ma swoje miejsce, porządek i przestrzeń, ponieważ każda z tych kobiet stanowi osobny rozdział książki.
Książka opowiada o tym, jak trudno jest na nowo zacząć żyć, kochać oraz zaufać, gdy doświadczyło się zdrady i związanego z nią cierpienia, tym bardziej, kiedy takiego okrucieństwa dopuszcza się ktoś, z kim jesteśmy związani, wydawać by się mogło – na zawsze, na dobre i na złe. Taki policzek boli wtedy najbardziej. Trzeba wtedy znów zacząć cieszyć się życiem i jego najmniejszymi fragmentami, spróbować poukładać sobie wszystko na nowo. Dać sobie zwyczajnie szansę na ponowne szczęście – łatwo powiedzieć, ale zrobić ten pierwszy krok trudno. Bohaterki "Na krawędzi uczuć" próbują właśnie to zrobić. Mimo ogromnego bólu wciąż wierzą, że im się uda, ale czy na pewno i czy wszystkim? Tego nie wie nikt. Jednak czy warto obwiniać się o cierpienie i zastanawiać się na popełnionymi błędami? Każda z tych kobiet miała przecież wcześniej udane życie, którego nie też nie da się zapomnieć i to w tym należy doszukiwać się nadziei. Porażki przecież doświadczamy całe życie. To, że popełniło się kiedyś błąd, nie przekreśla reszty życia. Czy dziewczyny będą umiały to zrozumieć? Czy wybaczą i dadzą drugą szansę sobie i innym? Wszystko zależy od nich. Pocieszające jest to, iż zawsze jest nadzieja na lepsze jutro. Bohaterki muszą jedynie odzyskać chęć do życia oraz poszukać na nowo szczęścia w sobie. Warsztaty z psychologiem dotyczące podwyższenia samooceny mają im w tym pomóc. Nic jednak nie wydarzy się, jeśli same nie będą tego chciały. Najzabawniejsze w tej całej historii jest to, że sama Edyta ma również kłopoty prywatne, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Jak więc radzić innym, jeśli samemu ma się życie w kompletnej ruinie. Cóż... życie bywa zaskakujące.
"Na krawędzi uczuć", mimo ogromu bólu i cierpienia, daje również ogromne ilości pozytywnej energii, poczucia zrozumienia oraz pozwala na pozbycie się złych emocji z naszego umysłu. Lekka i nieskomplikowana narracja sprawia, że książkę czyta się szybko. Autorka nie rozdrapuje zbyt długo ran oraz nie rozkłada tragedii na czynniki pierwsze, dzięki czemu dialogi nie są przerysowane czy nacechowane przesadnym dramatyzmem. Czytelnik pozwala sobie więc na chwilę zapomnienia i niecierpliwie wyczekuje szczęśliwego zakończenia każdej z tych historii. Przecież takie doświadczenia mogą spotkać każdą z nas. Serdecznie polecam.