My zdies

Ocena: 2.75 (4 głosów)
Inne wydania:

Nowe wydanie debiutu prozatorskiego Manueli Gretkowskiej z 1991 roku. W książce tej pojawiają się motywy obecne w jej następnych minipowieściach: wielokulturowe środowisko emigrantów w Paryżu, groteska, dygresje ezoteryczne, erotyka. Wątki autobiograficzne i zgoła reporterskie fragmenty łączą się swobodnie z rozważaniami o Marii Magdalenie i bogini miłości Astarte. Obecne tu anegdotyczność, luźna kompozycja, erudycyjne wprawki i komentarze są ironiczną grą z czytelnikiem. W przygotowaniu rosyjski przekład książki.

Informacje dodatkowe o My zdies:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 1999-05-01
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788387021825
Liczba stron: 144

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę My zdies

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

My zdies - opinie o książce

Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Polska pisarka, felietonistka, a także scenarzystka filmowa. Założycielka polskiej partii Kobiet. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. "My zdies' emigranty" to debiut autorki.

Książka jest pewnego rodzaju pamiętnikiem, czy też dziennikiem. Autorka w ironiczny sposób opisuje losy młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego Gretkowska skupia się na swojej pracy dyplomowej, która zajęła niemal pół tejże książeczki. Temat jej pracy skupia się wokół Marii Magdaleny i niestety, ale było to troszkę męczące i znacznie odbiegające od tematu. Autorka występuje w roli paryskiej studentki. Co jeszcze możemy tutaj znaleźć? Na pewno życie paryskie, kilka ciekawostek i opisanie zmieniających się wówczas ustrojów politycznych, ponadto trochę groteski, humoru i ironii.

"My zdies' emigranty" to forma pamiętnika, który czyta się szybko ze względu na małą liczbę stron. Jednak jakoś specjalnie ta lektura nie utkwiła mi w pamięci. Czytając czułam się zagubiona, czasami miałam wrażenie, że rozumiem autorki przesłanie, a czasami gubiłam myśli i nie wiedziałam o co tak naprawdę chodzi. Myślę, że te skupienie się na Marii Magdalenie było zupełnie nie potrzebne i rozmyło to, co tak naprawdę autorka miała do przekazania.

To moja pierwsza lektura tejże autorki i chyba wybór był zły, jak na początek. Niestety, ale w tym pamiętniku panuje chaos co przenosi się także na zamęt w głowie czytelnika. Ale cóż nie będę się zrażać i pewnie jakąś pozycję przeczytam jeszcze tejże autorki. I za bardzo nie wiem co mogłabym jeszcze napisać, więc dziś będzie krótko. Myślę, że można spokojnie sobie odpuścić tę pozycję, chyba, że ktoś jest fanem lub fanką Manueli Gretkowskiej i koniecznie chce się zapoznać się z tym tytułem.

Link do opinii
Nie jest to najlepsza książka Gretkowskiej jaka przeczytałam. Trochę to jakby forma pamiętnika czy dziennika, autorkę poznajemy tu w roli studentki piszącej pracę o Marii Magdalenie. Mamy więc cześć opowiadającą o emigrantach w Paryżu i jakby druga część, a może raczej drugi wątek związany z pisaniem pracy, odkrywaniem coraz to nowych materiałów i faktów. Całość jakoś nie powala na kolana, czyta się szybko głównie ze względu na niewielką objętość.
Link do opinii
Nie przekonała mnie do siebie pani Gretkowska. Książka nudzi, nie wnosi dla mnie żadnych oryginalnych refleksji. Być może "My zdies' emigranty" jako pierwsza książka autorki dopiero wprowadzała ją w pisarstwo, jednak mnie skutecznie zniechęciła.
Link do opinii
Avatar użytkownika - moonraavi
moonraavi
Przeczytane:2016-07-18, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-11-11, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-19, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - brightwitch
brightwitch
Przeczytane:2011-05-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kosmitka
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Kosmitka

Punkt widzenia, jakiego jeszcze nie było w polskiej literaturze. Opowieść odkrywająca nieznane światy polityki, duchowości i rodzinnej codzienności. Paradoksy...

Trans
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Trans

Współczesna powieść obyczajowa. Małżeństwo młodej emigrantki w Paryżu okazuje się dramatyczną porażką. Po rozstaniu z mężem poznaje słynnego reżysera...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy