Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach

Ocena: 5.38 (8 głosów)

Poznaj najdziwniejsze muzeum, jakie kiedykolwiek zwiedzisz - to, które znajduje się w twoim ciele!

Czy wiesz, że twoje niesamowite fantastyczne ciało to żywe, oddychające muzeum ewolucji? Przyjrzyj się uważnie, a znajdziesz w nim elementy, które były przydatne w dawnych czasach, gdy życie ludzi różniło się od dzisiejszego.

Po tym Muzeum Dziwacznych Pozostałości w Ciele oprowadzą cię przewodnicy turystyczni - Ząb Mądrości i Znikająca Nerka. Pokażą zwariowane muzeum poświęcone małpim mięśniom, kikutom ogonów, czkawce, eksplodującym organom, szkorbutowi i wszystkim innym pozostałościom, które mamy w ciele - i opowiedzą ich historie z zamierzchłej przeszłości. Zanim dotrzecie do sklepu z pamiątkami, zrozumiecie, że ewolucja jest chaotyczna, niedoskonała i nieustająca. Nasze ciała reagują na warunki środowiska i stale się zmieniają, a jest tak wiele rzeczy wciąż nieznanych, które tylko czekają, żeby je odkryć.

To wciągające, zabawne i piękne dla oka muzeum, które zechcesz odwiedzać raz za razem.

Wiek 6+

Informacje dodatkowe o Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788382523751
Liczba stron: 80
Tytuł oryginału: The Museum of Odd Body Leftovers

więcej

Kup książkę Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach - opinie o książce

Zabiorę was dziś do bardzo dziwnego muzeum. Oprowadzać nas po nim będą Ząb Mądrości i Znikająca Nerka. Ci przewodnicy mogą już nam coś powiedzieć o charakterze odwiedzanego miejsca. Przyjrzymy się w nim ludzkiemu ciału, ale nie temu jak funkcjonuje, a jego niepotrzebnym elementom, bo i takie mamy. Nasze ciało to swoiste muzeum ewolucji. Oglądając różne kikuty i szkorbuty możemy się wiele dowiedzieć o naszym pochodzeniu i o tym, jak człowiek zmieniał się na przestrzeni lat.

Rachel Poliquin w książce „Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele” w bardzo oryginalny sposób opowiada o ewolucji. Zachwycamy się jaka to natura jest mądra i jak wszelkie organizmy dostosowują się do warunków w jakich przyjdzie im żyć. Niewątpliwie, jednak w przyrodzie nic nie ginie. I na to właśnie zwraca uwagę autorka książki. Pierwszy przykład z brzegu. Weźmy naszego przewodnika, czyli Ząb Mądrości. Pewnie niektórym z nas przysporzył wiele bólu przy wyrastaniu i wyrywaniu. Można na niego psioczyć, ale jest on symbolem tego, jak zmieniało się to co człowiek spożywa, a co za tym idzie wygląd ludzkiej szczęki.

Bardzo podoba mi się takie przewrotne podejście do tematu ewolucji. Niby z przymrużeniem oka, ale merytorycznie. Jednak to „z przymrużeniem oka” jest atrakcyjne dla dzieci. Czkawka, kość ogonowa, pomarszczone palce, włosy na nogach – przy niektórych hasłach młody czytelnik może będzie chichotał. Niech się śmieje w głos. Nauka jest zabawna.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-12-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

Pomysłowość tej książki urzekła mnie od pierwszej strony, a już sam tytuł dał mi sporo do myślenia. Dowiadujemy się o ludzkich organach, które mimo że robią wrażenie bezużytecznych to przypisuje się im ważne role. Kolejne strony to przechadzka czytelnika po muzeum, a na wstępie spis treści w formie mapy poprowadzi nas prawidłowo przez wszystko, co powinniśmy wiedzieć. To bogato ilustrowane kompendium wiedzy o narządach szczątkowych, które niegdyś miały ogromne znaczenie dla naszych przodków. Jednak zmiana stylu życia sprawiła, że niektóre części ciała przestały być potrzebne. Wszystko, co tu czytamy jest fascynujące. Przyjrzymy się drzewu genealogicznemu, zębom mądrości, o co chodzi z gęsią skórką, kim był hominin, czym jest dobór naturalny, jak zniknął ludzki ogon, co to jest szkorbut, dlaczego palce się marszczą i czy nerka może zniknąć.

Czy wiedzieliście, że mała różowa wypustka w kąciku oka to pozostałość po trzeciej powiece, a maleńki miesięń w łydce to pozostałość po czasach , gdy stopy umiały chwytać gałęzie? Dowiecie się, dlaczego ewolucja zabrała nam futro i dlaczego ludzie od milionów lat mają czkawkę.

Uwielbiam, gdy wiedza jest przekazana w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Tutaj nie ma chwili na nudę czy zbędne słowa. Książka obfituje w same konkrety, które opowiedziane są z dużą dozą humoru. To wartościowa lektura, która spodoba się dzieciom od około 6 lat, a górnej granicy wieku nie ma.

Książka nie ma nic wspólnego z nudną i encyklopedyczną wiedzą, a autorka z pasją i fascynacją oswaja nas z ludzkim ciałem, które jest niezwykłe i zaskakujące. Warto odkrywać wiedzę z dzieckiem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2023-12-18, Ocena: 5, Przeczytałem,


Myślę, że książek od @czytamtotamto nie muszę wam przedstawiać ani zachwalać. Poznacie je po przepięknej grafice i wartościowej, niebanalnej treści. Dlatego ucieszyłam się niezmiernie, kiedy w moje ręce trafiła ta pozycja, bo wiedziałam od razu, że będą nią zachwycona. Zapraszam was więc moi drodzy na wycieczkę po niezwykłym muzeum ludzkiego ciała. Zapewniam was, że ta krótka przechadzka da wam wiele radości i wzbogaci was, w jakiej wiedzę nie zdobylibyście, odwiedzając typowe muzeum.
.
A przeczytamy tu m.in. o wyrostku robaczkowym, czkawce czy … gęsiej skórce. Zapewne każdego kiedyś nurtowały pytania, skąd się bierze ta uporczywa czkawka i dlaczego mimo naszych wysiłków (każdy z nas zna ich zapewne kilka sposobów na nią), ona nie znika. Także ci, którzy zechcą poznać swoją „wewnętrzną małpę”, również znajdą tu coś dla siebie. Ślady przeszłości zapisane są w naszych ciałach, a dzięki drobnym wskazówkom będziemy w stanie sami je odnaleźć. Co ciekawe, zamiast typowego spisu treści mamy tu ilustrowaną mapę muzeum.
.
Oczywiście tak jak zawsze nie mogę nie wspomnieć o tym, że książka jest przepięknie wydana. Jako fanka komiksów od razu domyśliłam się, że autor ilustracji do książki musi mieć coś wspólnego ze światem komiksów. Nie pomyliłam się. Clayton Hanmer to znany i ceniony w środowisku sztuki ilustrator książek dziecięcych i komiksów. Efekty jego pracy wraz z niesamowitym tekstem autorki tworzą wyjątkową całość wartą polecenia nie tylko dzieciom w wieku od 6 lat, ale i dorosłym. Bo kto powiedział, że książki takie jak ta mogą czytać tylko dzieci? Czytajmy je razem wraz ze swoimi pociechami lub w tajemnicy przed nimi:) Ta książka to skarbnica wiedzy, jakiej nasze pociechy nie zdobędą w szkole czy na podwórku. To bez wątpienia wspaniała i warta polecania propozycja literacka dla czytelnika w każdym wieku.
.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @czytamtotamto

Link do opinii
Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2024-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Ludzkie ciało ma mnóstwo dziwnych części, które zdają się być zupełnie bezużyteczne.

Rachel Poliquin w fascynującej książce "Muzeum Dziwacznych Pozostałości w Ciele" zabiera czytelników w ekscytującą podróż po labiryncie ludzkiego organizmu, odkrywając jego najbardziej tajemnicze zakamarki równocześnie zanurzając się w świecie naszych przodków i tajemniczej historii ludzkiej ewolucji.

 

Autorka odkrywa narządy, które kiedyś miały kluczowe znaczenie obecnie stanowiąc jedynie ciekawostkę anatomiczną. Od zębów mądrości po szczątkowe ogony, gęsią skórkę czy małpie pozostałości, kieruje naszą uwagę na te niezwykłe szczątki ewolucji, wzbogacając opowieści kulturowymi kontekstami i fascynującymi faktami naukowymi.

 

Poliquin doskonale balansuje między naukowymi teoriami a lekkim, zabawnym stylem narracji sprawiając, że nawet najbardziej złożone zagadnienia stają się zrozumiałe i interesujące dla czytelnika w każdym wieku. 

 

Czy wiedzieliście, że pomarszczone palce w przeszłości ułatwiały chwytanie mokrych gałęzi, a zęby mądrości to dowód na ewolucję układu trawiennego?

 

"Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele" skłania do refleksji nad tym, jak niesamowicie złożone i fascynujące jest ludzkie ciało. Każda strona tej książki to podróż przez korytarze historii, ewolucji i kulturowych mitów, gdzie każdy narząd kryje w sobie niezwykłe sekrety i niezgłębione tajemnice. Tutaj anatomia staje się niezwykłą opowieścią  po zapomnianych szlakach prowadzących do zrozumienia ludzkiej egzystencji.

Link do opinii

Żywe muzeum to niezwykła atrakcja, pozwalająca na poznanie historii bądź procesów wytwarzania różnych przedmiotów, tymczasem Rachel Poliquin przenosi nas na kartkach swej książki do najbardziej nietypowego, a zarazem fascynującego muzeum ewolucji na Ziemi - ludzkiego ciała.

Spis treści stanowi mapa muzeum, przedstawiająca kierunek zwiedzania oraz kolejne sale muzealne. Wstęp to hol wejściowy, w którym poznajemy pierwszego z przewodników - ZĄB MĄDROŚCI, historię o tym, jak to się stało, że jesteśmy ludźmi, a także pojęcie: narządy szczątkowe.

Te ostatnie są tu eksponatami. Wspaniałymi i interesującymi, gdyż nadal istnieją w naszym ciele, ale które w drodze ewolucji przestały być nam potrzebne.

Tak więc, po drodze odkryjemy m.in. pozostałości takie, jak gęsia skórka, pomarszczone palce, znikający ogon, zęby mądrości, czy małpie mięśnie. Wędrując po salach z naszym przewodnikiem będziemy też cofać się w czasie i poznamy naszych krewnych sprzed setek milionów lat. Dołączy również do nas ZNIKAJĄCA NERKA, która jak się okaże jest naprawdę niesamowitym narządem, a odpowiedzi na pytanie, dlaczego znalazła się w tym muzeum udzieli nam sama. Do wyjścia trafimy przez sklepik, w którym zostajemy zachęceni do opowiedzenia wszystkiego przyjaciołom i ponownych odwiedzin, a także "kupienia pamiątki" (w domyśle zapewne książki), z której dochód przeznaczony jest na utrzymanie pozostałości i działalność muzeum.

Wyprawę do tego niezwykłego miejsca, przeniesionego na karty książki warto odbyć wraz ze swoimi dziećmi. Ogrom ciekawostek przekazanych w prostej i fajnej formie, opatrzonych mnóstwem kolorowych ilustracji oraz zabawnymi dyskusjami ZĘBA i NERKI, zilustrowanymi w formie komiksu z pewnością spodoba się nie tylko docelowej grupie odbiorców, czyli dzieciom powyżej 6 roku życia. Jest też okazją do świetnej, wspólnej zabawy za sprawą okienek zachęcających do spróbowania odkrycia swoich pozostałości. Zamieszczony na końcu słowniczek pozwala natomiast przyswoić najważniejsze pojęcia zawarte w książce. 

Ja tą pozycją jestem zachwycona, dlatego też bardzo dziękuję wydawnictwu za jeden z wydanych egzemplarzy.  

Szczerze polecam!!

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-12-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Narządy szczątkowe, czyli te części ciała, których w zasadzie nie używamy, w życiu naszych praprzodków miały ogromne znaczenie. Bezużyteczne pozostałości ewolucji to część ludzkiej historii.
Jesteście jej ciekawi?
Zajrzyjcie zatem do wyjątkowego ,,Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele", które Rachel Poliquin i Clayton Hanmer zamknęli w arcyciekawej książce. W tej wycieczce, po bezużytecznych i dziwnych fragmentach ludzkiego ciała, przewodniczyć Wam będą Ząb Mądrości oraz Znikająca Nerka.
Nim dobrniecie do końca odkryjecie tajemnicę gęsiej skórki, znikającego ludzkiego ogona czkawki oraz pomarszczonych palców. Dowiecie się czy zęby mądrości faktycznie są oznaką rozumności i czy wyrostek robaczkowy na pewno jest taki bezużyteczny w naszym ciele.
,,Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele" to książka dedykowana dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Jestem jednak pewna tego, że swoją nieszablonową szatą graficzną i interesującą treścią, która bawi i uczy zarazem, przykuje uwagę także dorosłych.
Czy to publikacja warta uwagi?
Oczywiście! Najserdeczniej polecam!

Link do opinii

Lubiliście biologię w szkole? Ja lubiłam te lekcje, które mówiły o człowieku.

 

Dlatego też z wielką ciekawością sięgnęłam po książkę otrzymaną w ramach współpracy od @czytamtotamto  pt. "Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele. Wycieczka po twoich bezużytecznych częściach, usterkach i innych dziwnych fragmentach." Jest to książka skierowana do czytelników w wieku 6+. Jednak sama ją czytałam z ogromnym zainteresowaniem.

 

Ludzkie ciało jest fascynujące i znajduje się w nim wiele śladów ewolucji. Przewodnikami po tytułowym muzeum są ząb mądrości i znikająca nerka. A muzeum to pokazuje, jak ciało człowieka zmieniało się na przestrzeni wieków. Jak wyglądali nasi przodkowie i jakie cechy po nich nam zostały, a co w wyniku ewolucji zmieniło się, zniknęło.

 

Najbardziej znanymi pozostałościami są wyrostek robaczkowy i zęby mądrości. Dają o sobie znać zwykle, kiedy sprawiają kłopoty i ból. Ale takich pozostałości jest zdecydowanie więcej. A ta książka wyjaśnia, skąd się wzięły i dlaczego teraz są pozostałością, częścią bezużyteczną.

 

Fakty i wiedza przedstawione są w prosty, wciągający i zabawny sposób. Na uwagę zasługują również piękne ilustracje, które jeszcze bardziej zachęcają do kontynuowania wycieczki po tym dziwnym muzeum. Z całą pewnością książka pobudza ciekawość i zachęca do poszerzania wiedzy o ludzkim ciele.

 

Jak już wiecie, ja zawsze jestem na tak dla takich książek. Lubię książki, które przekazują wiedzę przez zabawę, w niewymuszony sposób, i zachęcają do zadawania kolejnych pytań. Dlatego zachęcam do odwiedzenia tego ciekawego muzeum.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-11-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wiesz jaką rolę w organizmie pełni wyrostek robaczkowy? Słyszałeś/-aś kiedyś o czymś takim jak szkorbut? Może wiesz coś na temat znikającej nerki?

 

Muszę przyznać, że nie znałam odpowiedzi na ani jedno z tych pytań. Ba! Nie miałam pojęcia o wielu rzeczy, o których dowiedziałam się dzięki książce dla dzieci ,,Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele" autorstwa Rachel Poliquin. 

 

Jest to przewodnik po nieoczywistych elementach naszego organizmu oraz ich funkcjach, a w podróż po nich zabiera nas Ząb Mądrości oraz Znikająca Nerka.

Treści zostały bardzo ciekawie przedstawione - wątek główny i poboczne ciekawostki, do tego wiele kolorowych ilustracji, a także fakty, które zaskoczą nawet dorosłego Czytelnika. Całość świetnie ze sobą współgra i pobudza ciekawość. Na samym końcu Autorka umieściła słownik, który pozwala lepiej zrozumieć treść i poszerzyć słownictwo małego Czytelnika. Autorka odnosi się do przeszłości naszych przodków, ale i naszych obecnych czasów. Kreśli obraz ewolucji człowieka i uświadamia jak nawyki i rozwój technologicznego wpływają na ewolucję człowieka. 

 

,,Muzeum dziwacznych pozostałości w ciele" to świetnie wydana książka dla dzieci w wieku powyżej 6 roku życia. Twarda okładka, kolorowe ilustracje, duży format i przede wszystkim ciekawa wiedza przedstawiona w humorystyczny i dostosowany do najmłodszych sposób. POLECAM!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy