Starożytny Egipt skrywa więcej mrocznych tajemnic niż można przypuszczać...
Mose doczekał się chwili obcięcia włosów i tym samym staje się mężczyzną, mogącym decydować o swym losie. Jego ojciec, Keftir to weteran wojenny, wierny służbie Faraonowi. Ma jedno pragnienie - aby syn wstąpił do wojska i wspomógł utrzymanie domostwa, podarowanego im przez Faraona Echnatona. Mose jednak ma inne plany wobec swojej przyszłości, nieświadomy tego, że jego rodzice ukrywają przed nim fakt, iż są dręczeni i nachodzeni przez zbieraczy podatków, za długi wobec skarbca Faraona.
Nie opuszcza go również przeczucie, że nadchodzi coś strasznego. Lud coraz częściej szeptał, z przerażeniem w głosie, że wkrótce przybędzie mumia, a wraz z nią nastąpi koniec Egiptu.
Ciemność zawisa nad Egiptem. Mose zmuszony będzie dokonać wyboru, a potem ponieść tego konsekwencje. Czy mumia, o której wszyscy mówią, jest jedynie zapowiedzią nadejścia złych czasów? A może jest ona prawdziwa i nawiedza go w jego koszmarach nie bez powodu?
Paweł Leśniak po raz kolejny daje wyraz swojej niesamowitej wyobraźni, kreując świat, który zaskakuje, trzyma w napięciu oraz przeraża do szpiku kości!
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nocą
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 396
Język oryginału: polski
Starożytny Egipt w nieco odmiennej od standardowej interpretacji, ze względu na przedstawienie losów głównego bohatera. Pomysł na fabułę ciekawy. Gorący klimat mocno odczuwalny, w tym przypadku nie można autorowi nic zarzucić. Wątki mitologiczne ukazane raczej śladowo i dosyć chaotycznie, podobnie rzecz ma się z nie do końca dopracowanymi postaciami. Fabuła też sprawia wrażenie nierównej. Nudnawe fragmenty przeplatają momenty, gdy akcja przyspiesza. Nie jest to książka, która służyć może za skarbnicę wiedzy o historii i kulturze Egiptu, niemniej stanowi całkiem niezłą przygodową powieść w interesującym klimacie. Sięgnę po kontynuację.
Zima. Rok 1996. Nieopodal Nowego Sącza odnaleziony zostaje zamordowany młody mężczyzna. Wstępne oględziny wskazują na możliwy powrót seryjnego mordercy...
Odkryj starożytny Egipt, o którego mrocznych losach zabronione było mówić… Faraon Neferuth, kobieta zasiadająca na złotym tronie Egiptu, całe bogactwo...
Przeczytane:2023-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jeśli fascynuje Was starożytny Egipt, to dzięki powieści Pawła Leśniaka „Mumia” przeniesiecie się w ten odległy czas towarzysząc wchodzącemu w dorosłość Mose. Chłopak ma własne marzenia, wizję przyszłości i ukochaną, jednak przekreśla je morderstwo jego przybranych rodziców i chęć zemsty, którą zaprzysięga faraonowi. Od tego momentu zrobi wszystko, by zbliżyć się do władcy i spełnić złożoną sobie i rodzicom obietnicę. Dokąd zawiedzie go ścieżka nienawiści?
Przyznam, że bardzo wypatrywałam w tej powieści nadejścia tytułowej mumii i ta chwila jest niczym linia dzieląca tę historię. I choć może się wydawać, że akcja rozkręca się powoli, to przerażenie mieszkańców Egiptu oczekujących zwiastującego zagładę nadejścia mumii odczuwałam na równi z nimi. Druga część obfitująca w krwawe walki i siejące śmierć plagi za to zdecydowanie przyspiesza i trzyma w napięciu już do końca.
Zastanawiałam się, czy powieść skręci bardziej ku fantastyce, czy ku grozie, ale oba te gatunki przenikają się tworząc niepowtarzalny klimat. Sporo tu mroku czającego się nie tylko w zwojach bandaży oplatających ciało mumii, ale również wynikającego z żądzy władzy i ingerencji bogów manipulujących innymi w imię własnych celów. Dość istotny wątek romantyczny ocieplający atmosferę ma również olbrzymi wpływ na następujące wydarzenia, bo w imię miłości człowiek jest zdolny do wszystkiego, a co dopiero mumia.
Autorowi udało się stworzyć świat, który niepokoi, intryguje i czasem przeraża. Świat, który przenosząc nas tysiące lat wstecz, emocje, motywy i działania bohaterów czyni tak podobnym tym współczesnym, że można się w nich zatracić. Mnie ta historia pochłonęła niczym gorące piaski pustyni wciągające w swe otchłanie mumię, dlatego nie mogłam sobie odmówić lektury drugiej części „Mumia. Morze piasku”, która swoją premierę miała 25 października.