Moja walka. Tom 1

Ocena: 4.78 (9 głosów)

Moja walka -- precyzyjna, wciągająca  i bardzo mocna.

 

Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa.

 

Wszystko zaczęło się w Malmö, nocą 27 lutego 2008 roku, gdy trzydziestodziewięcioletni Karl Ove  Knausgard rozpoczął analizę swojego życia. Po publikacji pierwszego tomu Mojej walki świat czytelniczy  wstrzymał oddech... Autobiograficzna książka -- opisująca intymne życie rodzinne i najbliższych -- wzbudziła tak ogromne zainteresowanie i wywołała taki skandal, że wiele norweskich firm wywieszało oficjalne tablice zakazujące rozmawiania na temat tej powieści w pracy. Prawa do  wydania Mojej walki zakupiło dziewiętnaście krajów, a krytyka światowa uznała ją za arcydzieło. 

 

Powieść otwiera opis śmierci, od którego może zakręcić się w głowie.  Dalej pisarz Karl Ove  -- i jednocześnie bohater powieści --  opowiada o swoim siłowaniu  się z życiem, z samym sobą i własnymi ambicjami literackimi  oraz o konfrontacji z ludźmi, którzy go otaczają.

 

Bohater jego opowieści nieustannie toczy dwie walki. Pierwszą -- z przeszłością, okresem niemal całkowicie zdominowanym przez despotycznego ojca, ale także czasem dorastania, własnych poszukiwań i marzeń o niezależnym życiu. Druga to ciągła szarpanina z codziennością, wymagającą jednoczesnego bycia ojcem, mężem i pisarzem. Poza tym jest to etap pierwszych podsumowań i życiowych porządków, ściśle związanych ze śmiercią ojca.

 

Ta opowieść -- pełna dociekliwych obserwacji i oryginalnych przemyśleń --  przedstawia życie w świecie, który wydaje się kompletny, skończony, zamknięty. Ukazuje codzienność, fascynacje, ból,  miłość, przyjaźń. Dotyka tego, co dobre, wrażliwe i przykre. W tajemniczy sposób buduje przestrzeń, w której można  się zanurzyć. 

 

W przygotowaniu tomy 2 i 3.

Informacje dodatkowe o Moja walka. Tom 1:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308053478
Liczba stron: 352

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Moja walka. Tom 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Moja walka. Tom 1 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2016-09-05, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 12 książek,
Po przeczytaniu czterech tomów powieści norweskiego pisarza uważam jego prozę za rewelacyjną i ze wszech miar godną polecenia. Natomiast w trakcie lektury pierwszego tomu "Mojej walki" moje odczucia co do tego autora były bardzo ambiwalentne. Po ciekawym początku książki, kiedy w bardzo wyrazisty i realistyczny sposób zobrazował proces zanikania w organizmie człowieka funkcji życiowych, powieść stała się dla mnie mało zrozumiała. Czterdziestoletni Karl Ove (Co to za i imię ? Karl, czy Ove ? Jedno, czy dwa, a jeżeli dwa, to dlaczego używa się ich zawsze razem ?) przybywa wraz z bratem do miasta, gdzie zmarł jego ojciec w celu zorganizowania pochówku. Po załatwieniu formalności w zakładzie pogrzebowym przystępuje do generalnego sprzątania domu, w którym mieszkał ojciec wraz ze swoją matką. Sprzątanie mnóstwa butelek będących zatruwającym jego umysł śladem po alkoholizmie ojca i czyszczenie całego domu z grubych warstw brudu, przerywane jest spazmami płaczu w trakcie których Karl Ove przypomina sobie spędzone z ojcem dzieciństwo. W połowie pierwszej części powieści nie bardzo rozumiałem, skąd bierze się ta złość głównego bohatera na ojca, przy jednoczesnym wielkim smutku spowodowanym jego śmiercią. Ten element powieści bardzo mnie zniechęcał do kontynuowania lektury, ale zaintrygowany pisarskim stylem Knausgarda przeczytałem książkę do końca i sięgnąłem po jej drugą część.
Link do opinii
Fenomenalna wiwisekcja życia, w której mieszają się te wielkie i zupełnie małe sprawy. Polecam.
Link do opinii

Niezwykle szczera i introspektywna powieść, która eksploruje codzienne życie, relacje rodzinne oraz wewnętrzne zmagania autora. Knausg?rd łączy surowy realizm z filozoficznymi refleksjami, tworząc literacki portret swojej młodości i trudnych relacji z ojcem. Książka wyróżnia się odwagą w ukazywaniu emocji oraz dążeniem do absolutnej autentyczności. Może być wymagająca dla czytelników szukających szybkiej akcji, ale dla miłośników literatury introspektywnej i egzystencjalnej to prawdziwa uczta.

Link do opinii
Avatar użytkownika - moonioz
moonioz
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016, Przeczytane,
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Avatar użytkownika - pasulj
pasulj
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2015 r., Mam,
Inne książki autora
Moja walka. Tom 2
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Moja walka. Tom 2

Karla Ovego Knausgarda nie trzeba nikomu przedstawiać po spektakularnym sukcesie pierwszej części Mojej walki. Norweg, który magicznym chłodem swojej...

Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgard0
Okładka ksiązki - Moja walka. Księga 4

Czwarta dawka literackiego narkotyku Karl Ove ma osiemnaście lat. Właśnie przeprowadza się na norweską prowincję, aby tam pracować jako nauczyciel. Zajęcie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy