Moja walka -- precyzyjna, wciągająca i bardzo mocna.
Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa.
Wszystko zaczęło się w Malmö, nocą 27 lutego 2008 roku, gdy trzydziestodziewięcioletni Karl Ove Knausgard rozpoczął analizę swojego życia. Po publikacji pierwszego tomu Mojej walki świat czytelniczy wstrzymał oddech... Autobiograficzna książka -- opisująca intymne życie rodzinne i najbliższych -- wzbudziła tak ogromne zainteresowanie i wywołała taki skandal, że wiele norweskich firm wywieszało oficjalne tablice zakazujące rozmawiania na temat tej powieści w pracy. Prawa do wydania Mojej walki zakupiło dziewiętnaście krajów, a krytyka światowa uznała ją za arcydzieło.
Powieść otwiera opis śmierci, od którego może zakręcić się w głowie. Dalej pisarz Karl Ove -- i jednocześnie bohater powieści -- opowiada o swoim siłowaniu się z życiem, z samym sobą i własnymi ambicjami literackimi oraz o konfrontacji z ludźmi, którzy go otaczają.
Bohater jego opowieści nieustannie toczy dwie walki. Pierwszą -- z przeszłością, okresem niemal całkowicie zdominowanym przez despotycznego ojca, ale także czasem dorastania, własnych poszukiwań i marzeń o niezależnym życiu. Druga to ciągła szarpanina z codziennością, wymagającą jednoczesnego bycia ojcem, mężem i pisarzem. Poza tym jest to etap pierwszych podsumowań i życiowych porządków, ściśle związanych ze śmiercią ojca.
Ta opowieść -- pełna dociekliwych obserwacji i oryginalnych przemyśleń -- przedstawia życie w świecie, który wydaje się kompletny, skończony, zamknięty. Ukazuje codzienność, fascynacje, ból, miłość, przyjaźń. Dotyka tego, co dobre, wrażliwe i przykre. W tajemniczy sposób buduje przestrzeń, w której można się zanurzyć.
W przygotowaniu tomy 2 i 3.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 352
Niezwykle szczera i introspektywna powieść, która eksploruje codzienne życie, relacje rodzinne oraz wewnętrzne zmagania autora. Knausg?rd łączy surowy realizm z filozoficznymi refleksjami, tworząc literacki portret swojej młodości i trudnych relacji z ojcem. Książka wyróżnia się odwagą w ukazywaniu emocji oraz dążeniem do absolutnej autentyczności. Może być wymagająca dla czytelników szukających szybkiej akcji, ale dla miłośników literatury introspektywnej i egzystencjalnej to prawdziwa uczta.
Karla Ovego Knausgarda nie trzeba nikomu przedstawiać po spektakularnym sukcesie pierwszej części Mojej walki. Norweg, który magicznym chłodem swojej...
Knausgard zachwyca. Po raz trzeci! Norwegia, początek lat 70. Czteroosobowa rodzina -- matka, ojciec i dwóch chłopców -- przenosi...