Mój wróg, moja miłość

Ocena: 4 (1 głosów)
Historia pełnej życia nastoletniej dziewczyny, która mimo okupacji niemieckiej czerpie z życia pełnymi garściami.

Znaleziony przypadkiem w antykwariacie na Krakowskim Przedmieściu przez varsavianistę i historyka Krzysztofa Jaszczyńskiego dziennik jest niezwykłym dokumentem czasów II wojny światowej. Wraz z reżyserem filmowym Krzysztofem Langiem odkrył on autorkę dziennika, poszukując dziewczyny wśród dawnych mieszkańców kamienicy na rogu Lwowskiej i Koszykowej w Warszawie.

Autorka zaczęła pisać pamiętnik 19 maja 1940 roku – wojna trwała wtedy dopiero od kilku miesięcy. Mieszkańcom Warszawy trudno było jeszcze przewidzieć, do czego będą zdolni okupanci. Wszyscy starali się żyć na tyle normalnie, na ile się da. Relacja nastolatki z tamtych dni znacznie różni się od znanych nam opisów lat późniejszych. Może to budzić zdziwienie.

Czytanie pamiętników Hanki Zach jest jak zajrzenie pod podszewkę historii. Znamy fakty, ich konsekwencje, najważniejsze wydarzenia, ludzi, którzy wywarli wpływ na historię. Ale znacznie rzadziej możemy dostać do ręki świadectwo zwykłego człowieka. A w tym przypadku - inteligentnej, zbuntowanej i trzpiotowatej nastolatki.

Informacje dodatkowe o Mój wróg, moja miłość:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2016-08-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788363960674
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Mój wróg, moja miłość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mój wróg, moja miłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2017-09-18,
To ,ze autorka stwierdza:"wszystko mi jedno kto wygra te wojne, jestem mloda i chce sie bawic",to jedna kwestia-kazdy ma prawo do swoich pogladow.Skusilem sie na ten "dziennik",chcac zobaczyc,jak zyla nastolatka niezaangazowana w konspiracje.Ale czytac prawie wylacznie o:ciaglych wyprawach rowerowych,wizytach w kawiarniach,oraz spotkaniach z Niemcami-w dodatku nie wiadomo czy prawdziwych,czy zmyslonych (jak pisze sam wydawca tego "pamietnika")-to inna sprawa.W dodatku sa to bardzo infantylne wpisy.Totalna porazka.Dawno nie czytalem tak slabej ksiazki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Mam dylemat jak odnieść się do tej książki. Pamiętnik rozpieszczonej nastoletniej panny, która nie zdaje sobie sprawy z grozy wojny i okupacji. Mieszkając w mieście, w którym nazistowski terror był jednym z najcięższych w dziejach całej okupowanej Europy, bieda i głód były na porządku dziennym a widmo Pawiaka i alei Szucha było najgorszym z możliwych koszmarów głównym problemem panny był brak pogody i padający deszcz. Oraz to, że niemiecki lotnik nie przyszedł na randkę . Czytając ten pamiętnik można odnieść wrażenie, że wojna i okupacja były w tym wszystkim niewielką igraszką.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy