Książka porusza problematykę rozwoju osobistego.
Jeśli i Tobie zależy na rozwoju - sięgnij po nią.
Napisana w formie dialogu z dedykowanymi ćwiczeniami dla czytelnika.
W praktyce oznacza to, że czytasz, analizujesz, odpowiadasz na zadane w niej na pytania i notujesz w przeznaczonych na to miejscach.
Interesująca rozmowa prowadzona przez autorki, a także inspirujące pytania, które zadają czytelnikowi stanowią oryginalne ujęcie zagadnień takich, jak:
potrzeby rozwojowe, ich badanie, odpowiedzialność za rozwój oraz model IN-OUT™.
W oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie autorki zaprojektowały model badawczy (IN-OUT™) ukazujący proces rozwojowy jako sekwencję czterech faz, w ramach których człowiek pełni role:
Pływaka,
Nurka,
Wędrowca
Alpinisty.
Weryfikacja założeń tego autorskiego modelu nastąpiła poprzez badania empiryczne, których wyniki zostały zaprezentowane w ostatnim rozdziale książki.
DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:
Będziesz mógł uczestniczyć w rozmowie prowadzonej przez autorki (forma dialogu)
Wykonasz ćwiczenia dedykowane dla Ciebie i Twojego rozwoju
Dowiesz się czym jest potrzeba rozwojowa i jak definiują ją autorki
Odświeżysz marzenia o swoim rozwoju
Doświadczysz czym jest odpowiedzialność osobista, a czym społeczna
Odkryjesz czy obecnie jesteś w fazie Pływaka, Nurka, Wędrowca czy może Alpinisty
Poznasz autorski model IN-OUT (TM), który mówi o różnych fazach rozwoju
Otrzymasz niezapomnianą dawkę inspiracji i energii do działania w kierunku realizacji swoich celów rozwojowych
Wyciągniesz wartościowe lekcje, które możesz zanotować w książce (miejsce na notatki)
Zapomnisz o upływie czasu
Ciekawa i wciągająca - dla każdego!
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-09-11
Kategoria: Poradniki
ISBN: b.d
Liczba stron: 0
Język oryginału: polski
Przeczytane:2018-09-18, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu, 52 książki 2018, Książki XXI wieku,
"(…) rozwój nie oznacza robienia czegoś, czego do tej pory nie rozumieliśmy. To też zdobywanie wiedzy o sobie, o firmie, o zależnościach".
Od czasu do czasu robię sobie krótki przerywnik od powieści prozatorskich na rzecz publikacji z zakresu rozwoju osobistego. Zależy mi bowiem na tym aspekcie mojego życia, gdyż obecnie znajduje się w jego takim punkcie, w którym muszę jasno określić swój dalszy kierunek zawodowy. Ażeby to zrobić, konieczne jest określenie moich oczekiwań i potrzeb. Ta książka mi w tym bardzo pomogła.
Ilona Pawełczyk to Business & Parent Coach, trener biznesu, mentor HR oraz wykładowca. Specjalizuje się w rozwoju osób, głównie w obszarach produkcyjnych. Kinga Hoffmann-Burdzińska to przedsiębiorca, nauczyciel akademicki i naukowiec. Prowadzi zajęcia dydaktyczne, prace naukowo-badawcze oraz koordynuje kilka kierunków studiów podyplomowych.
Książka została podzielona na pięć rozdziałów ukazujących różnice pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami, przeprowadzone badania oraz zasady modelu IN-OUT™.
Poradnik Ilony Pawełczyk i Kingi Hoffmann-Burdzińskiej zaskoczył mnie już na samym początku swoją oryginalną formą. Otóż czytelnik nie otrzymuje publikacji, w której znajdzie standardowe działy i rozdziały pełne teorii oraz przykładów, lecz uwaga – ciągły dialog pomiędzy dwiema autorkami. Taka specyficzna forma pozwoliła mi uczestniczyć w tej rozmowie, a następnie analizować tezy obu rozmówczyń. I co ważne, dialogowa narracja okazała się o wiele przystępniejsza, niż typowa, standardowa forma, a ja to zwyczajnie kupuję.
Autorki biorąc pod uwagę posiadaną wiedzę i doświadczenie, opracowały tytułowy model IN-OUT™, który ukazuje cztery role, jakie może pełnić człowiek w trakcie swojego procesu rozwojowego. Są nimi: pływak, nurek, wędrowiec i alpinista. Pawełczyk oraz Hoffmann-Burdzińska stworzyły te typy w oparciu o przeprowadzone badania empiryczne. Nie mogłam więc nie dopasować sobie swojej obecnej fazy rozwojowej do tego, co zaprezentowały mi autorki. Wnioski, jakie wysnułam, okazały się być bardzo interesujące i pełne autorefleksji.
Muszę przyznać, że wielkim zaskoczeniem okazało się dla mnie wytłumaczenie, czym różni się oczekiwanie od potrzeby. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z tego, że te dwa stany różnią się od siebie i są wywołane zupełnie innymi czynnikami. Bardzo łatwo bowiem pomylić IN z OUT, co prosto i klarownie obrazuje przytoczony przykład rodzicielstwa.
Bardzo ważną częścią składową tej publikacji są pytania, jakie autorki zadają na koniec każdego rozdziału. Pytania pomocnicze, będące swoistym ćwiczeniem dla czytelnika, które pozwala uzmysłowić sobie pewne fakty o własnych ścieżkach rozwojowych. Pytania te zostały pozostawione z wolnym miejscem na odpowiedź, co jest trafionym pomysłem. Krótkie podsumowania każdego rozdziału również okazały się być bardzo praktyczne.
Książka "Model IN-OUT™" pomimo tego, że nie jest obszerną publikacją, okazała się dla mnie dosyć dużą dawką inspiracji potrzebną do realizacji własnych celów. Przypuszczam, że wrócę do tego tytułu jeszcze wielokrotnie, by odnaleźć potrzebną wolę do walki o własne marzenia. To była bardzo wartościowa lekcja.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/