Praca, którą czytelnikowi przedstawiamy ma charakter wielodyscyplinarny. Znajdujące się w niej opracowania są rezultatem różnych aktualnych badań i refleksji. Wywołane one zostały przez wzrastającą dynamikę zjawisk patologii społecznej wśród młodzieży oraz przez zmiany w zakresie struktury tych zjawisk. Postępujący od początku 1990 r. okres transformacji ustrojowej w Polsce nie przebiega bezboleśnie. Mimo upływu czterech lat nie udało się stworzyć ekonomicznych i społecznych warunków chroniących proces socjalizacji młodzieży przed dewiacją. W sposób znaczący zmniejszyła się instytucjonalna kontrola społeczna. Zdecydowanie złagodniała polityka karna. Zmniejszyła się także tendencja do nadmiernej penalizacji. Jednocześnie zauważa się pewien wzrost pauperyzacji materialnej naszego społeczeństwa, a na tym tle postępujące poczucie za- grożenia wynikajqce z troski o swój byt i dalszą perspektywę. O pozycji społecznej coraz bardziej decyduje sytuacja materialna człowieka. Pieniqdz zatem nabiera szczególnie ważnej roli w życiu jednostki zwłaszcza, że opiekuńcza funkcja państwa zmalała do minimum. Los pojedynczego człowieka jest bardziej niż poprzednio jego własną sprawq. Nawet wtedy kiedy jest on z różnych powodów dramatyczny.

Informacje dodatkowe o Młodzież i współczesne dewiacje i patologie społeczne. Diagnoza - profilaktyka - resocjalizacja:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2001-12-24
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-7174-924-4

Kup książkę Młodzież i współczesne dewiacje i patologie społeczne. Diagnoza - profilaktyka - resocjalizacja

Młodzież i współczesne dewiacje i patologie społeczne. Diagnoza - profilaktyka - resocjalizacja - opinie o książce

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung