Mitologia

Ocena: 4.86 (28 głosów)

Mitologia zawiera wierzenia i podania Greków i Rzymian. Wielokrotnie wznawiana od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii wciąż się przekonują, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

Informacje dodatkowe o Mitologia:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 1924 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 0-907587-85-2
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Mitologia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mitologia - opinie o książce

Avatar użytkownika - GosiaCh
GosiaCh
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Fragmenty czytałam w szkole, ale teraz pokusiłam się o przypomnienie i dokładne przeczytanie całości. Książka opisuje historie bogów, ich losy, przygody, mitologicznych stworów, dzięki niej wiem, skąd się wzięły i co oznaczają przysłowia używane do dziś, więc jest ona nadal aktualna. Jest tam też opis wojny trojańskiej i wędrówki Odyseusza. Pozycja, którą przeczytałam z zainteresowaniem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dreamer08
dreamer08
Przeczytane:2009-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,
Sięgnęłam po tę książkę z prostej przyczyny: przed laty potrzebowałam solidnego przygotowania do konkursu z mitologii. Nie zawiodłam się. Bardzo mi pomogła, dowiedziałam się z niej wielu nowych rzeczy, o których nie było mowy na lekcjach języka polskiego. A co najważniejsze, napisana jest językiem bardzo przystępnym, a czytanie jej było dla mnie czystą przyjemnością. I choć wcześniej nieszczególnie przepadałam za tą tematyką, tak "Mitologia" Jana Parandowskiego zupełnie zmieniła moje nastawienie względem niej. Chłonęłam wszystko, co autor chciał przekazać swoim czytelnikom. Doskonała pozycja, by móc zaspokoić naszą ciekawość o starożytnych postaciach, ich wierzeniach i mitach, które przetrwały po dziś dzień.
Link do opinii
Tydzień regularnego czytania z analizą poszczególnych bogów i mitów i mogę się czuć jak ekspert z zakresu mitologii. Parandowski przedstawił w pigułce chyba wszystko, co się dało. Opisy bogów, mity z nimi związane, romanse, małżeństwa, konflikty, atrybuty, miejsca kultu, wygląd nie tylko ich ale także ich pałaców. A gdzieś w tym wszystkim dostrzec można życie zwykłego chłopa, żołnierza czy króla małej wysepki, którzy korzą się i odprawiają uroczystości. Rewelacyjna książka, przy której nie można się nudzić i trzeba docenić.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2024-02-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2024,

Klasyka dla chcących zapoznać się z podstawami mitologii greckiej. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze mity, opisy bogów greckich, mniejszą część poświęconą mitologii rzymskiej. Na wstępie dostaniemy ogólny zarys wierzeń i zwyczajów starożytnej Grecji. Tego jak religia ta zmieniała się na przestrzeni lat. 
Pozycja bardzo dobra i rzetelna, choć nie można powiedzieć, że autor wyczerpał temat. Niektóre rzeczy zostały potraktowane skrótowo. Znajdziemy za to trochę nawiązań do różnych dzieł Sienkiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego.  

 Możliwe, że teraz znajdziemy na rynku ładniej wydane i napisane przyjemniejszym w odbiorze języku książki o mitologii. Tu momentami opis bywa nużący i niektóre informacje mam ważnie, że mogłyby być inaczej, czytelniej uporządkowane.  Wiadomo sam zarys mitów może nie być łatwy w odbiorze, chociażby przez dużą ilość jej bohaterów. Jednak Parandowski w swej rzetelności, nadal wymieniany jest na pierwszym miejscu, możliwe, że właśnie, dlatego iż nie upraszcza.  Myślę, że warto się z tym dziełem zapoznać. Książka uświadamia nam, jak dużo zaczerpnięć z mitologii greckiej znajdziemy w naszym współczesnym świecie, powiedzenia, przysłowia, zabobony. Ukazuje religię pełną bardziej ludzkich bogów, którzy mają swoje za uszami. Możemy uświadomić sobie, jak ludzką potrzebą jest wiara, nawet taka nieidealna, różniąca się między sobą w różnych rejonach i zmieniająca się co chwilę i zapraszająca do siebie coraz to nowe bóstwa, a nawet ludzi.
Link do opinii

Klasyk, dobry klasyk. Nie jestem fanką mitologii. Ale nie mogłam sobie odpuścić przesłuchania jej czytanego przez Wiktora Zborowskiego. Czytana jest obłędnie, duży zbiór mitów.

Link do opinii

Książka rozpoczęta przeze mnie lata temu. W końcu wzięłam się za dokończenie jej. Niektóre opowiadania były omawiane w szkole, ale cieszę się, że do niej wróciłam i poprzypominałam sobie m.in. bogów greckich i rzymskich, przygody bohaterów greckich, oblężenie Troi i tułaczkę Odyseusza po wygranej wojnie trojańskiej, a także dzieje Rzymu- jak powstał oraz kult cezarów.
Bardzo dobrze mi się czytało tę pozycję. Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Link do opinii
Avatar użytkownika - asiab
asiab
Przeczytane:2017-10-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Fajne mity niekoniecznie mój styl ale jest ok

Link do opinii
Inne książki autora
Alchemia słowa
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Alchemia słowa

W jakich okolicznościach i pod wpływem czego przeciętny śmiertelnik staje się pisarzem? Czy rozwojowi geniuszu bardziej sprzyja bieda, czy bogactwo, cisza...

Król życia
Jan Parandowski0
Okładka ksiązki - Król życia

"Zwróćcie uwagę, jak tego pisarza fascynują wielkie, bujne indywidualności; ludzie, którzy zatracają się w pogoni za pełnią życia. Oskar Wilde, wielki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy