Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach

Ocena: 6 (2 głosów)

Wspaniale ilustrowana skarbnica niezwykłych historii... miłosnych.

W tym romantycznym gabinecie osobliwości poznamy m.in.:

Miłosne zaklęcia ze średniowiecznych manuskryptów Erotyczne malowidła Pompejów Pierwszą kobietę, która z miłości opłynęła świat Wikiński podręcznik randkowania Niezwykły zapis love story na miarę epoki kosmicznej

Informacje dodatkowe o Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-11-07
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788383380278
Liczba stron: 256
Tytuł oryginału: Love: A Curious History in 50 Objects

więcej

Kup książkę Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Bogowie są niby nieśmiertelni, ale wszyscy umierają wraz z wygaśnięciem rasy swych czcicieli bądź też zmianą ich wierzeń."

,,Jeśli poszukującemu żony Babilończykowi nie pomagały koneksje, mógł on (...) wylicytować ją sobie na publicznej aukcji narzeczonych."

W owej pozycji autor skupił się na odnalezieniu pierwszych oznak miłości na ziemi. Udało mu się dotrzeć do kochanków z Ajn Sachri około 9000 p.n.e., gdzie ukazuje nam posąg przypominający złączenie kochanków. Mamy też siedzącą kobietę z Catalhoyuk oraz inne bóstwa miłości przypisane na lata 6000 p.n.e.. Następnie przechodzimy do małżeństwa Inany i Dumuziego, które opisane jest na czasy starożytnej Mezopotamii. W każdym z tych przedziałów czasowych poznaliśmy bardzo interesującą historię miłosną, oraz potrzebę bycia kochanym i kochającym. Nie muszę chyba pisać, że większość zdjęć posągów, obrazów czy też innych form, które autor nam ukazuje zostały zobrazowane jako akty miłosne. A czy wiecie co robiły kobiety ze starożytnych Chin, kiedy nie mogły się odpędzić od natrętów? W szerokich mankietach dworek chowały miniaturowe pekińczyki, które na ich głos potrafiły rozszarpać amanta:-)

,,Pigmalion wybrał rzeźbiarstwo i z kości słoniowej stworzył figurę kobiety tak doskonałej, że się w niej zakochał i nazwał ją Galateą. W świątyni Afrodyty wypowiedział pragnienie, by poznać kogoś równie pięknego. Gdy po powrocie do domu pocałował posąg w usta, zdumiony stwierdził, że są miękkie i ciepłe- to bogini spełniła jego prośbę i ożywiła rzeźbę."

Powiem wam, że czasami oddech mi zapierały te historie, które bywały piękne, a czasami tak nietaktowne, aż piekły mnie policzki. Zauważyłam, że teraz byle rozmowa o miłości zaczyna przechodzić w tabu, a kiedyś tego nie było. W rzeźbach widziałam współżycie ze zwierzętami, ukazywanie wszelkich rodzajów przyrodzeń męskich i aktów kobiet, które nie zawsze były takie niewinne. Niektóre rzeźby nawet przechowywano latami, gdyż uważano, że wstyd je pokazywać, tak niepojęte były dla ludzi. Oczywiście tutaj je zobaczycie:-) I nie było tam idealizmu, bo miłość można było kupić, albo posagiem, albo zwykłą władzą. Bywały też takie piękne i romantyczne, którym właśnie bogowie pomagali. Trudno powiedzieć czy wszyscy żyli naprawdę, czy jak jedna tu osoba zauważyła, sami ich sobie wymyślali. Nie mniej jednak to najciekawsza książka jaką do tej pory w życiu przeczytałam. I uwierzcie mi, że nasze wyzwolenie nawet nie sięga do pięt ludziom z czasów przed naszą erą:-) Ogromnie ją polecam, bo takich rzeczy nie powie wam żaden historyk:-)
Książka jest w sztywnej oprawie, dużo większym formacie niż zwyczajna, ale krótsza od zwykłego bloku szkolnego:-)

Link do opinii
Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2024-06-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
"Miłość. Historia przedziwna w 50 odsłonach" to książka niezwykła i wyjątkowa! Już we wklejce otrzymujemy mapy z geograficznym przewodnikiem po sercach mężczyzny i kobiety ?

A dalej, w treści znajduje się mnóstwo ciekawostek, których tematem przez jest miłość o wielu różnych obliczach. Romantyczna, erotyczna, a może platoniczna? Oprócz tego, przedstawione tu historie i ciekawostki to niesamowite studium człowieka, społeczeństwa i cywilizacji.

Bardzo spodobała mi się zachowana tutaj chronologia - pierwsza historia odnosi się do czasów prehistorycznych, kolejne wiodą nas przez starożytność i średniowiecze do czasów nowożytnych. Oprócz tego autor albumu zabiera nas w różne zakątki świata, dzięki czemu możemy poczytać o miłości również w Babilonie czy Chinach.

W tekście znajduje się mnóstwo obrazów, rycin czy rzeźb, które świetnie uzupełniają opisane tutaj historie, a całość stanowi wielkie źródło wiedzy, ale też wszelkiego rodzaju inspiracji! Właśnie z tego powodu wiem, że będę do tego tytułu wielokrotnie wracać ?

Gorąco polecam! Ta książka to mnóstwo informacji, ciekawostek, inspiracji, niejednokrotnie zaskoczy czytelnika - czasami miło, a czasem niekoniecznie ? Warta przeczytania nie tylko dla osób o duszach romantyków ?

 

Link do opinii
Inne książki autora
Atlas tamtych światów
Edward Brooke-Hitching0
Okładka ksiązki - Atlas tamtych światów

Nieba, piekła i zaświaty - przewodnik odkrywcy. Trzynaście rajów z mitologii azteckiej, Piekło Ognistego Kura japońskich buddystów, taoistyczny podziemny...

Galeria szaleńca. Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki
Edward Brooke-Hitching 0
Okładka ksiązki - Galeria szaleńca. Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki

Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki. Autor entuzjastycznie przyjętej Biblioteki szaleńca (wyróżnionej nagrodami „Sunday...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy