Lustrzane światy, sny i miłość
Słuchowisko oparte na głośnej powieści Ignacego Karpowicza Miłość w reżyserii Krzysztofa Kiczka w interpretacji m.in. Dawida Ogrodnika, Grzegorza Przybyła, Dariusza Chojnackiego i Anny Kadulskiej.
W dworku wczesnych lat powojennych, w dystopijnej Polsce przyszłości, w baśniowym królestwie toczonym zarazą, w krzywym zwierciadle tu i teraz - ścierają się ludzkie namiętności. Każdy pragnie spełnić swoją powinność. Nikt nie chce być samotny. Każdego czeka ból.
Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz nakarmionego niemowlęcia, żeby przykuć uwagę matki? Płacząc, udawałem głód lub ból?
Nie mam natomiast wątpliwości w kwestii kłamstwa głównego, kłamstwa towarzyszącego mi dzień i noc przez ponad trzydzieści lat. Kłamstwo główne zostało tak gorliwie i szeroko rozpracowane przez literaturę, psychologię i rozmaite nauki, że wstyd się do niego przyznawać. Kto nosi w sobie takie kłamstwo, wydaje się ułomny i tchórzliwy. Bo czego tu się bać? A taka jest matura tego kłamstwa - strach. I wstyd.
FRAGMENT POWIEŚCI
,,Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci".
Ryszard Koziołek
Adaptacja, reżyseria, montaż, kierownictwo produkcji: Krzysztof Kiczek
Muzyka, realizacja nagrań, miks, mastering: Krzysztof Kurek
Asysta: Barbara Kiczek, Paulina Kurek
ROZDZIAŁY 2, 4, 6
czyta: Dawid Ogrodnik
słucha: Aleksandra Sikorska
fortepian: Józef Skrzek
cymbały wileńskie: Paweł Grupkajtys
PIĘKNO
czyta: Grzegorz Przybył
fortepian: Józef Skrzek
skrzypce: Jacek Dzwonowski
syntezatory: Krzysztof Kurek
PRAWDA
czyta: Dariusz Chojnacki
śpiew: Joanna Piwowar-Antosiewicz
syntezatory, gitary: Krzysztof Kurek
DOBRO
czyta: Anna Kadulska
skrzypce: Jacek Dzwonowski
wiolonczela: Michał Lech
lektor: Ignacy Karpowicz
ROZMOWA KRYTYKÓW
Prof. Krzysztof Kłosiński
Prof. Ryszard Koziołek
Red. Maciej Szczawiński
Ignacy Karpowicz (ur.1976) - jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka. Laureat Paszportu ,,Polityki", czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike.
Krzysztof Kiczek (ur. 1986) - realizator i reżyser dźwięku, filolog. Utwory, przy których pracował, były często nagradzane i wyróżniane w konkursach krajowych i międzynarodowych. Reżyser Sońki (na podstawie powieści Ignacego Karpowicza) - pierwszego w Polsce audiobooka zrealizowanego w formie reportażu fabularyzowanego.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-03-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Czyta:
Nowy kwiat ceszarza (i pszczoły) - to książka przekorna, błyskotliwa, bogata w podteksty proza podróżnicza ze świetnymi partiami reportażowymi, ukazującymi...
Sońka to wielka, a jednocześnie kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, ale kipiąca emocjami, pacyfistyczna, ale i brutalna historia przepełniona...
Przeczytane:2018-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
To nie powieść , a raczej zbiór opowiadań dziejących się w różnym czasie, w różnych miejscach. Mamy powojenny dworek (inspirowany historią Iwaszkiewiczów), dystopijną wizję polskiego społeczeństwa w przyszłości, współczesne zapiski rozterek pisarza i geja oraz baśń. Tematem wspólnym wydaje się być miłość między mężczyznami, często z kobietami na obrzeżu - ten wątek mnie zafrapował, bo ta obecnośc może być akceptująca, tolerująca ale również destrukcyjna jak w dystopii. Przyznam, że lubię ten gatunek, więc i ten utwór preferuję z całej ksiażki, chociaż wizja w nim przedstawiona jest ponura.