Miłość. Audiobook

Lustrzane światy, sny i miłość

Słuchowisko oparte na głośnej powieści Ignacego Karpowicza Miłość w reżyserii Krzysztofa Kiczka w interpretacji m.in. Dawida Ogrodnika, Grzegorza Przybyła, Dariusza Chojnackiego i Anny Kadulskiej.

W dworku wczesnych lat powojennych, w dystopijnej Polsce przyszłości, w baśniowym królestwie toczonym zarazą, w krzywym zwierciadle tu i teraz - ścierają się ludzkie namiętności. Każdy pragnie spełnić swoją powinność. Nikt nie chce być samotny. Każdego czeka ból.

Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz nakarmionego niemowlęcia, żeby przykuć uwagę matki? Płacząc, udawałem głód lub ból?

Nie mam natomiast wątpliwości w kwestii kłamstwa głównego, kłamstwa towarzyszącego mi dzień i noc przez ponad trzydzieści lat. Kłamstwo główne zostało tak gorliwie i szeroko rozpracowane przez literaturę, psychologię i rozmaite nauki, że wstyd się do niego przyznawać. Kto nosi w sobie takie kłamstwo, wydaje się ułomny i tchórzliwy. Bo czego tu się bać? A taka jest matura tego kłamstwa - strach. I wstyd.

FRAGMENT POWIEŚCI

,,Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci".

Ryszard Koziołek

ROZMOWA KRYTYKÓW

Prof. Krzysztof Kłosiński

Prof. Ryszard Koziołek

Red. Maciej Szczawiński

Ignacy Karpowicz (ur.1976) - jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka. Laureat Paszportu ,,Polityki", czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike.

Krzysztof Kiczek (ur. 1986) - realizator i reżyser dźwięku, filolog. Utwory, przy których pracował, były często nagradzane i wyróżniane w konkursach krajowych i międzynarodowych. Reżyser Sońki (na podstawie powieści Ignacego Karpowicza) - pierwszego w Polsce audiobooka zrealizowanego w formie reportażu fabularyzowanego.

Informacje dodatkowe o Miłość. Audiobook:

Miłość. Audiobook - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2018-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam,

To nie powieść , a raczej zbiór opowiadań dziejących się w różnym czasie, w różnych miejscach. Mamy powojenny dworek (inspirowany historią Iwaszkiewiczów), dystopijną wizję polskiego społeczeństwa w przyszłości, współczesne zapiski rozterek pisarza i geja oraz baśń. Tematem wspólnym wydaje się być miłość między mężczyznami, często z kobietami na obrzeżu - ten wątek mnie zafrapował, bo ta obecnośc może być akceptująca, tolerująca ale również destrukcyjna jak w dystopii. Przyznam, że lubię ten gatunek, więc i ten utwór preferuję z całej ksiażki, chociaż wizja w nim przedstawiona jest ponura.

Avatar użytkownika - muszkasia
Przeczytane:2018-02-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Sońka. Audiobook
Ignacy Karpowicz0
Okładka ksiązki - Sońka. Audiobook

Sońka to wielka, a jednocześnie kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, ale kipiąca emocjami, pacyfistyczna, ale i brutalna historia przepełniona...

Ości
Ignacy Karpowicz0
Okładka ksiązki - Ości

Człowiek bez k-ości, realia współczesn-ości, wiele możliw-ości... Już w czerwcu! Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza - laureata Paszportu Polityki...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski