Milczenie Szeherezady

Ocena: 6 (1 głosów)

Wrzesień 1905

Brytyjski szpieg indyjskiego pochodzenia Avinash Pillai przypływa do portu w Izmirze. Nie wie jeszcze, że zakocha się tu w Edith Lamarck, z którą pozo­stanie związany do końca życia...

1919 Serce łopocze w piersi młodej Greczynki Panagioty... Dziewczyna nawet nie przypuszcza, że chłopak, będący jej pierwszą miłością, zaciągnie się do przybyłej do Izmiru greckiej armii i będzie walczył w Anatolii.

Wrzesień 1922 Szeherezada uratowana z wielkiego pożaru Izmiru przez pułkownika Hilmie­go Rahmiego milczy. Pamięta swoją przeszłość, ma do opowiedzenia wielką historię, ale nie jest jeszcze gotowa, by przemówić...

Edith, Panagiota i Szeherezada... Tylko hinduski szpieg wie, jak silna więź łą­czy ze sobą te trzy kobiety... I gorący, zniszczony Izmir wraz z Lewantyńczy­kami w Bornovie, Grekami w europejskiej dzielnicy i Ormianami w Havnots, w którym rozgrywa się ta, rozciągająca się na całe stulecie historia...

Defne Suman w swojej powiesciMilczenie Szeherezadyspaceruje ulicami dawnego Izmiru, bacznie mu się przyglądając i otwiera przed czytelnikami drzwi do starego świata wraz z wszystkimi jego możliwościami i cierpienia­mi.

Lektura obowiązkowa.Hurriyet

Symfonia literatury.Açik Radyo

Informacje dodatkowe o Milczenie Szeherezady:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-01-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382304763
Liczba stron: 472
Tytuł oryginału: Emanet Zaman (The Silence of Scheherazade)

Tagi: Beletrystyka - problematyka społeczna

więcej

Kup książkę Milczenie Szeherezady

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Milczenie Szeherezady - opinie o książce

Autorka zabiera nas do Imperium Osmańskiego. Do Smyrny, gdzie poznajemy historię różnych rodzin. Uwielbiam, gdy książka zabiera mnie do świata, który już nie istnieje lub wygląda zupełnie inaczej.

Poznajemy jednak nie tylko rodziny o różnych korzeniach kulturowych i środowiskowych. Autorka przeprowadza czytelnika również przez wydarzenia Pierwszej Wojny Światowej, wojnę grecko-turecką i pożar Smyrny, z którego została uratowana Szeherezada. Po uratowaniu przez pułkownika Hilmiego, zamilkła. Pamięta wiele ze swojej przeszłości, ale nie chce nikomu o niej opowiedzieć. Każde z tych wydarzeń opisane jest z niezwykłą dokładnością. Nie zabraknie tutaj również emocji wywołanych miłością, nadzieją i radością. Towarzyszyć nam będą również negatywne uczucia takie jak: cierpienie, ból i strata.

Książkę nie czyta się szybko. Wymaga ona dużego skupienia. Do tego należy do tych grubszych pozycji literackich. Autorka nie posługuje się łatwym słownictwem. Mnie osobiście ani język i styl pisania, ani gabaryty książki nie przestraszyły. Chłonęłam każde zdanie i je analizowałam. Bardzo spodobał mi się świat jaki odwzorowała autorka. Wspaniale było przechadzać się po ulicach dawnego Izmyru, miejscowości, która już dawno nie istnieje. Autorka próbuje poprzez opisanie historii przywrócić do życia mieszkańców wielu pokoleń tamtego świata. I według mnie wspaniale udało się jej to zrobić. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Każda z postaci jest inna, każda przedstawia inną historię.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy