Migdał

Ocena: 4.25 (4 głosów)

Oto wyjątkowe świadectwo Badry, młodej kobiety arabskiej, która ośmieliła się złamać zakaz milczenia, aby opowiedzieć o spotkaniu z mężczyzną ogarnietym pasją, z mężczyzną wyrafinowanym, który pokazuje jej, czym jest namiętność, miłość wszechstronna, pełna żaru i głęboko zmysłowa. Ta historia - piękna, poruszająca, czasami szorstka - to ewenement: po raz pierwszy bowiem muzułmanka łamie tabu i mówi o swojej seksualności. To dlatego ta książka o pełni rozkoszy jest także aktem politycznym, walką o wolność słowa i ciała kobiet arabskich.

Informacje dodatkowe o Migdał:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2005-04-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7298-742-4
Liczba stron: 188
Tytuł oryginału: L'amande. Récit intime
Tłumaczenie: Iwona Banach
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Migdał

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Migdał - opinie o książce

Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Ciężko wypowiedzieć mi się na temat tej książki, może dlatego , że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Na pewno jest szokująca i chyba musi być bardzo skoro mnie trudno czymkolwiek zaszokować. Recenzja napisana jest zbyt pięknymi słowami i nijak ma się ona do tego co można tu przeczytać. Książka zmieniła moje spojrzenie na Muzułmanki , to w jaki sposób opisuje sprawy seksu, swoje własne ciało a także to wszystko co robiła i z kim... chyba nie mam dobrego zdania o bohaterce.
Link do opinii

Powieść „Migdał. Opowieść intymna” podejmuje temat miłości i seksu w kulturze arabskiej. Nie jest to pierwsza tego rodzaju książka, jaką przeczytałam, ale jak dotąd najlepsza. Świat islamu pełen jest konwenansów, utartych reguł, bardzo mocno związany z tradycją oraz określonymi wzorcami zachowania i postępowania. Miłość i seks to tematy tabu, o których otwarcie nie wypada, a nawet nie wolno jest mówić. W aranżowanych małżeństwach, najczęściej bardzo młodych dziewcząt i nieco tylko starszych chłopców, nie ma miejsca na uczucia, porywy serca, zakochanie i te wszystkie emocje, które powinny towarzyszyć wspólnemu życiu kobiety i mężczyzny. Wiele w tym fałszu i hipokryzji, ale z wielowiekową tradycją się nie dyskutuje i nikt nie przejmuje się faktem, że takie podejście do jednej z najważniejszych sfer życia człowieka zadaje jedynie ból ciału i duszy. I jak to zwykle bywa… to co zakazane wzbudza większą ciekawość, lepiej smakuje i jest bardziej pożądane. 

 

Nedjma opisuje historię Badry – marokańskiej kobiety wychowanej na prowincji, która ma odwagę aby przeciwstawić się losowi, zerwać z nieudanym małżeństwem z dużo starszym mężczyzną i uciec do Tangeru do swojej ciotki. I tutaj w rozpoczyna się jej nowe życie. W Tangerze Badra poznaje Drissa – wykształconego mężczyznę, lekarza kardiologa, któremu obce są wszelkie zahamowania w dziedzinie stosunków damsko – męskich. Przy nim dziewczyna odkrywa stan zakochania i poznaje smak miłości i pożądania. I choć uczucie to nosi znamiona miłości fatalnej, tragicznej, od której nie sposób się wyzwolić to po latach Barda z sentymentem wspomina swoje przeżycia i doświadczenia.

 

Nedjma zdobyła się na dużą odwagę pisząc o sprawach zakazanych w tak otwarty i dosłowny sposób. Ona, kobieta arabska, przerywa milczenie i nie boi się pokazać wielobarwnego życia intymnego, cielesności i spełnienia. Książka chwilami szokuje, jest bardzo dosłowna, momentami nawet wyuzdana, ale jednocześnie ważna dla tamtej kultury, świata pełnego hipokryzji, który powoli wychodzi ze swojego kokonu, ale wciąż potrzebuje zmian. „Migdał” przeciwstawia się utartym schematom i choćby z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy