Metaontologia. O naturze pojęć i teorii ontologicznych

Ontologia jest teorią bytu, a więc wszystkiego, co istnieje. Metaontologia jest refleksją nad naturą i metodą ontologii. Dwie kwestie są w tej refleksji kluczowe: w jaki sposób możemy przekonać się, że dane pojęcie jest dobrze określonym pojęciem ontologicznym? I w jaki sposób możemy przekonać się, że dana teoria jest dobrą teorią ontologiczną?

Analiza tych i pokrewnych zagadnień stanowi główną treść książki. Jej najważniejszym rezultatem jest sformułowanie pewnej całościowej koncepcji wywodzącej się z jednej strony z tradycyjnej idei ontologii, a z drugiej strony - z niektórych metafilozoficznych i metanaukowych idei Gottloba Fregego, Jana Łukasiewicza, Willarda Van Ormana Quine'a, Petera Straw­sona i Karla Poppera.

Książka prof. Andrzeja Biłata zawiera esencję wiedzy metaontologicznej oraz systematyzuje podstawowe zagadnienia z zakresu ontologii i warsztatu ontologicznego. Ogromną jej zaletą jest przejrzysty i jasny sposób wykładu pozwalający z przyjemnością podążać za myślą Autora [...]. Pierwsza część książki [...] będzie doskonałym materiałem dla studentów filozofii i kognitywistyki. [...] Ważne jest również czerpanie przez Autora intuicji ontologicznych z lingwistyki. Dobrze, że budowaniu mostów pomiędzy dziedzinami poświęcił Autor cały rozdział. To też wyróżnia in plus pracę prof. Biłata na tle polskiego krajobrazu ontologicznego.

dr hab. Robert Trypuza

Andrzej Biłat - profesor nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej, filozof i logik, autor książek i artykułów z pogranicza logiki filozoficznej, ontologii formalnej, filozofii języka, filozofii nauk formalnych, metafilozofii i filozofii nauk społecznych. Kierował kilkoma projektami badawczymi (w tym KBN, MNiSW i NCN). Był redaktorem serii książkowej ,,Stany Rzeczy. Sytuacje. Zdarzenia" Wydawnictwa UMCS. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma ,,Studia Semiotyczne", a od 2017 roku - kierownikiem Zakładu Filozofii w Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Informacje dodatkowe o Metaontologia. O naturze pojęć i teorii ontologicznych:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2018-04-26
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Metaontologia. O naturze pojęć i teorii ontologicznych

Metaontologia. O naturze pojęć i teorii ontologicznych - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski