Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad`Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy - Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax - zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi. Czczony niczym bóg, Paul Muad`Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i - przede wszystkim - swój straszliwy finał...
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2007-04-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 272
"Wiarą można manipulować. Jedynie wiedza jest groźna."
Pierwszy tom „Diuna” zrobił na mnie kolosalne wrażenie, mocno się w niego zaangażowałam, rewelacyjnie pobudził wyobraźnię, zatem nic dziwnego, że otrzymał ode mnie maksymalną notę. Druga kronika nie ma już tak ogromnego rozmachu, zarówno od strony merytorycznej, jak i pięknych szczegółowych opisów, lecz wciąż wciąga jej świat, przyjemnie się w nim przebywa i poznaje przygody bohaterów.
W tej odsłonie serii Frank Herbert koncentruje się nie na zdobywaniu władzy, jak to miało miejsce poprzednio, a na jej utrzymaniu, co dla kluczowych postaci okazuje się znacznie trudniejszym i wymagającym wyzwaniem. Równolegle śledzimy dwie uzupełniające się połówki mesjańskiej przepowiedni, ze strony brata i siostry. Podążają oni tropem niepokojących i niejednoznacznych wizji, nowego ładu i posłannictwa. Jesteśmy dwanaście lat od spektakularnego pokonania przez Fremenów Harkonnenów, imperialnych sardaukarów, połączone siły wysokich rodów. Ogłoszony mesjaszem Paul wciąż jest sercem związany z Chani, zaś węzłem małżeńskim z księżniczką Irulaną. Dwór królewski wypełniają liczne animozje, intrygi i spiski, włączają się mistyczne siły, nieobca jest zdrada i manipulacja. Zarówno Paul, jak i jego siostra Alia, która zasiada na tronie religijnym, doświadczają nieuniknionej konfrontacji i bolesnej straty. A w dalekim tle następuje ekologiczna transformacja Diuny, planety jednej uprawy, świętej przyprawy, pożądanej waluty.
Autor płynnie prowadzi po stronach powieści, umiejętnie stopniuje napięcie, zgrabnie wplata wiele niepewności, mistrzowsko odmalowuje portrety bohaterów, barwnie oddaje rządzące nimi skrajne emocje. Dość żwawe rytmy akcji sprzyjają niecierpliwemu śledzeniu losów ulubionych postaci, poznawaniu strategii wrogów, obserwacji niepokojących następstw wylewającego się w kosmos dżihabu. W tej odsłonie serii Herbert nie uwzględnia pustynnych krajobrazów w scenerii przygód bohaterów, szkoda, bo bardzo uwiodły mnie w pierwszym tomie. Zmiana otoczenia z jednej strony dobrze zrobiła dla urozmaicenia klimatu serii, z drugiej zawęziła przestrzeń, co mnie akurat mniej odpowiadało. Podsumowując, książkę pochłania się z zainteresowaniem, pozwala przeniknąć do nietuzinkowego świata, doświadczyć intrygującej transformacji mało przyjaznej do życia planety, cieszy również tematyczna rozpiętość zajmujących refleksji sprawnie przemyconych do fabuły.
bookendorfina.pl
Po świetnej części pierwszej nadeszło rozczarowanie kontynuacji... Wielokrotnie było tak, że następne tomy nie były nawet cieniem pierwszych części. Tu jest dokładnie taka sytuacja. To takie połączenie ,,Gry o tron" i ,,House of cards" tyle, że z wyciętą w 90% akcją. Ja rozumiem, może się to podobać. Jednak to nie moja bajka. Ciągłe knowania, zdrady, podstępy i całe morze wyniosłych rozmów... Do tego to wszystko okraszone religijną wzniosłością i cholera wie czym jeszcze... Jak kogoś to rajcuje to pozycja dla niego, jeśli nie to odradzam. Lepiej pozostawić bardzo dobre wrażenie po części pierwszej.
Dużo rozmyślań i rozważań glównego bohatera. Paul dostaje w prezencie dawnego przyjaciela, ożywionego i napełnionego nowym ja. Egzystencja Duncana jest pełna rozterek, kim jestem, kim byłem, jakie mam zadanie do spełnienia.
KOLEJNY SPISEK
,,Diuna" to dzieło, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Chyba każdy o nim słyszał i nawet jeśli nie czytał książki, pewnie miał do czynienia z jej ekranizacją albo komiksowymi adaptacjami, które trafiły także na polski rynek. Nic jednak nie zastąpi znajomości oryginału, a ten co i rusz wraca na księgarskie półki.
Kilkanaście lat po zwycięstwie Fremenów nad Harkonenami, Paul Atryda zasiada na imperialnym tronie. Ale dawne ośrodki władzy zaczynają spiskować przeciwko Imperatorowi. I, o dziwo, moc Paula, pozwalająca mu widzieć przyszłość, staje się teraz jego przekleństwem. Czy przetrwa to, co szykują dla niego wrogowie i los?
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/02/mesjasz-diuny-frank-herbert.html
Zaskakująca, niesamowita, wciągająca.
Kontynuacja ,,Diuny" w moim odczuciu nie sięgnęła poziomu swojej poprzedniczki i przez pryzmat tego, a cięźko się od niego oderwać, jej ocena będzie niższa.
W znacznej części treści tego tomu brakuje mistycyzmu i nuty niepewności, którą czarowała prekursorka. Owszem, motyw wizji proroczych jest wszechobecny, ale jego zastosowanie wydaje się znacznie mniej wyszukane i toporne. Zdolność widzenia świata poprzez nie, przypomina bardziej parametr karabinu snajperskiego niż narkotyczne widziadło znad pustyni.
Choć całość czyta się szybko i przyjemnie, wątki w dużej mierze trącają niedopracowaniem. Samo zakończenie nadrabia romantyzmem i tchnie w historię ducha ,,Diuny".
Reasumując: ,,Mesjasz Diuny" to pozycja godna uwagi, ale nie sądzę, by była ona zdolna wywrócić czyjeś emocje do góry nogami, tak jak potrafiła to zrobić część pierwsza. Po trzeci tom sięgnę, a dalej - czas pokaże.
Piąty tom sześciotomowego cyklu "Kroniki Diuny" FRANK HERBERT (1920-1986) to jeden z najwybitniejszych twórców literatury SF, zdobywca prestiżowych...
„Wytrwać w tej pracy pomagało mi przeświadczenie, że mój trud może być przydatny dla innych osób, które pragną się poświęcić pisarstwu”. -...
Przeczytane:2024-10-31, Ocena: 6, Przeczytałem,
POPKULTUROWY KOCIOŁEK: Po licznych bojach na Arrakis, Paul Atryda ze zwykłego członka fremeńskiej społeczności przeistacza się nie tyle w samego proroka czy wybitnego wojownika, ale również we władcę całego Imperium. Zaczyna zdawać sobie sprawę z nieuniknioności swoich wizji, które pokazały mu skutki świętej wojny w jego imieniu. Już nie chłopiec, a mężczyzna, zaczyna kwestionować swoje miejsce i racje, a także cenę, którą zapłacił on i jego bliscy za stanięcie na podium wszechświata.
W Mesjaszu Diuny szczególnie podobała mi się, w jaki sposób Paul odnosił się do niemal nieograniczonej władzy, jaką sprawował. Jego dylematy moralne znacznie pogłębiły się względem jego początków jako młodego lidera. Dodatkowo Herbert pokazuje nam wpływ wizji przyszłości na życie teraźniejsze i jak łatwo ulegać ich wpływom. Poddaje wątpliwości wolność człowieka, jego miejsce w społeczeństwie i to jak władza potrafi gubić nawet tych, którzy dążą do pokoju na świecie.
Po raz kolejny pisarz przedstawia religię jako narzędzie wpływu. Jeszcze wyraźniej zwraca uwagę na negatywne skutki kultu Muad-Diba (Paula), który w oczach innych nie jest dowódcą, a bogiem chodzącym w ludzkiej skórze. Pokazuje, jak trudno uwolnić społeczeństwo od chęci wyznawania wygodnych wartości i tym samym stawania się narzędziem manipulacji.
Tutaj również podziwiamy złożoność polityki zaproponowaną przez Herberta. Pojawiają się szczegółowo opisane strony spisku, a w nich rola małżonki Paula, księżnej Irulany, Gildii Kosmicznej czy jego siostry Alii. Eksploruje także postawę miłości jego życia – Chani. Postacie drugoplanowe naprawdę wzmacniają fabułę i mogę powiedzieć, że wzbudziły moje zaangażowanie nie mniej niż sam bohater...