Mała książka o wielkiej Ukrainie

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Oto mała książka o wielkiej Ukrainie, o naszym najbliższym, a zarazem największym sąsiedzie! Poznamy tu nie tylko ukraińskie symbole, tradycyjne stroje oraz potrawy, ale też tekst hymnu narodowego.

Słowa tej zakazanej niegdyś pieśni podtrzymują dziś na duchu i inspirują miliony Ukraińców, a tutaj zostały jeszcze dodatkowo objaśnione. Czy wiecie, dlaczego ukraińska flaga jest niebiesko-żółta i co to są wyszywanki, hopak, palanyca albo deruny?

Niech ta polsko-ukraińska książka będzie nie tylko źródłem wiedzy, ale też inspiracją do wzajemnego bliższego poznania, twórczej współpracy oraz sąsiedzkiej przyjaźni! 

Informacje dodatkowe o Mała książka o wielkiej Ukrainie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-25
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
ISBN: 9788367356077
Liczba stron: 40
Ilustracje:Polina Doroszenko

więcej

Kup książkę Mała książka o wielkiej Ukrainie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Mała książka o wielkiej Ukrainie - opinie o książce

O Ukrainie od ponad roku jest dość głośno i to z powodów, o jakich każdy by wolał zapomnieć. Wojna nigdy nie była, nie jest i nie będzie czymś prostym, łatwym, a to, co podczas niej się dzieje, jest okrutne i nigdy nie powinno mieć miejsca. Tyle o sytuacji na Ukrainie, a teraz wróćmy do książki.

Dzięki książce poznamy Ukrainę bliżej. Dowiemy się co nieco o jej tradycjach, symbolach, strojach i wiele więcej. Wiedza wystarczająca dla młodszych czytelników, do których moim zdaniem jest skierowana.

Napisana jasno, zrozumiale i ciekawie, co zachęca dziecko do słuchania. Według mnie zdecydowanym plusem jest fakt, że po jednej stronie mamy teks w j. Polskim, a po drugiej w j. Ukraińskim.

Wizualnie książka jest ładna. Ilustracje są ciekawe, kolorowe, przyciągające wzrok.

Okładka w książce twarda i solidna. Dzięki niej nie zniszczy się zbyt szybko.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie.” to książka, która pozwala przybliżyć naszym dzieciom Ukrainę. Moim zdaniem warto ją dołączyć do domowej biblioteczki i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sylwiaa915
Sylwiaa915
Przeczytane:2023-02-26,

Ta mała książeczka jest bardzo "na czasie". Chodząc na plac zabaw co rusz spotykamy dzieci pochodzące z Ukrainy, a co za tym idzie nasze pociechy już od wczesnego dzieciństwa mają szansę poznać inną kulturę oraz język.

Prezentowana dzisiaj pozycja to książka, która ma przybliżyć najmłodszym jak wygląda (lub też wyglądał w czasach pokoju) kraj naszych sąsiadów.

Znajdziemy tu ciekawostki dotyczące mieszkańców Ukrainy, jej historii, symboli narodowych, czy tradycyjnych potraw.

Poznamy też hymn narodowy Naszych sąsiadów, co uważam za dość ciekawe.

Książka zachęca też do integracji ponieważ każda rozkładówka zawiera zarówno tekst w wersji 🇺🇦 jak i 🇵🇱.

Link do opinii

Aktualnie mamy taki czas, że powstaje coraz więcej publikacji o Ukrainie, spowodowane jest to oczywiście wojną, autorzy na stronach książek chcą utrwalić obraz tego kraju, jakim był jeszcze rok temu.
Mała książka o wielkiej Ukrainie to publikacja, która sprawi, że na pewno bardziej zainteresujemy się tym krajem od strony architektury, kultury oraz mieszkańców. W środku znajdziemy cały hymn tego kraju, opisy ważnych pisarzy, kompozytorów czy też tradycyjne potrawy Ukrainy, mamy też pokazany herb, symbol oraz opis tego, dlaczego flaga ma akurat takie barwy, są to naprawdę ciekawe informacje, ponieważ to one pokazują, z czego słynie dany kraj.
Całość napisana jest bardzo nietypowo, ponieważ jest to wersja dwujęzyczna i cały tekst mamy zarówno po polsku, jak i po ukraińsku, jest to dobry zabieg, ponieważ aktualnie w naszym kraju mieszka dużo mieszkańców Ukrainy, więc książka będzie służyć również im. Zarówno ilustracje, jak i kolory w środku bardzo nawiązują do tego kraju i kultury, to wszystko sprawia, że łezka kręci się w oku na myśl, że tego już nie ma, krajobraz bardzo się zmienił i nawet, jak ten koszmar się skończy, ciężko będzie to wszystko odbudować.
Książka jest napisana bardzo lekko i niekoniecznie musimy wprowadzać dzieci w temat wojny, a możemy tylko poczytać o naszych sąsiadach i ich bliżej poznać. Po przeczytaniu, na pewno inaczej spojrzymy na Ukrainę, jest to kraj z bogatą historią, piękną kulturą i tradycjami, a do tego pięknymi budowlami, które są bardzo kolorowe i bogato zdobione.
Jest to nasza druga książka o tej tematyce i muszę przyznać, że nie czułam się tak, jakbym czytała to samo drugi raz, ponieważ ta ma inny styl, trochę inne informacje oraz napisany hymn, którego nie znałam, także bardzo się cieszę, że ta pozycja trafiła w nasze ręce.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-02-06, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Ukraina to barwny kraj z ciekawą historią, którego ziemie rozciągają się od Karpat, po Morze Czarne. Słynie z licznych pól uprawnych i największej na świecie produkcji oleju słonecznikowego. Mieszkańcy tworzą państwo złożone z wielu narodowości, kultur i języków. Ukraina to kraj tak potężnie doświadczony obecnie przez wojnę, jaka toczy się na tamtejszych ziemiach. Niemal codziennie docierają do nas kolejne informacje o trudnej sytuacji naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Do niedawna mieszkańcy Ukrainy przybywali do naszego kraju w celach turystycznych lub w poszukiwaniu pracy, a dziś Polska dla wielu tysięcy ukraińskich rodzin stała się schronieniem przed utratą życia. Nasze dzieci dzielą przedszkolne sale i szkolne ławy i podwórka z ukraińskimi rówieśnikami. Aby przybliżyć, nie tylko tym najmłodszym czytelnikom, ukraińską kulturę i tradycję Ołena Charczenko wraz z Michaelem Sampsonem stworzyli ciekawą książkę pt. "Mała książka o wielkiej Ukrainie".  Zaprasza ona czytelnika do zaznajomienia się z ukraińskim dziedzictwem: kulturą trypolską, hymnem państwowym i symbolami narodowymi, takimi jak flaga, czy herb. W książce nie zabrakło wzmianki o tradycyjnym stroju ludowym, ukraińskim tańcu i znanych w świecie potrawach. Na uwagę zasługuje jej dwujęzyczność oraz ciekawe, wielobarwne ilustracje autorstwa Poliny Doroszenko. Publikacja "Mała książka o wielkiej Ukrainie" ukazała się nakładem Wydawnictwa Babaryba. Dzięki niej Żabcia mogła poznać inne, piękniejsze oblicze tego kraju, tak różniące się od obrazów, jakie pokazują nam obecnie media.
Link do opinii

Ukraina to kraj, który jest na ustach całego świata ze względu na  trwającą tam od ponad rok wojnę. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej publikacji opowiadających nie tylko o rozgrywającej się w jego granicach tragedii, ale również o bogactwie kulturowym i dziedzictwie narodowym.

 

"Mała książka o wielkiej Ukrainie" to głos rodowitych mieszkańców kraju, którzy chcą podzielić się swoją historią i ukazać siłę swojego narodu.

Opowieść skupia się wokół hymnu, który stanowi symbol niezależności i wolności. Książka opowiada o historii hymnu oraz jego symbolice, jak również o charakterystycznych symbolach narodowych, pochodzeniu herbu oraz znaczeniu flagi będącej odzwierciedleniem błękitu nieba oraz żółtych łanów zboża.

 

Czytelnik będzie miał okazję poznać potrawy narodowe, np. barszcz ukraiński czy pampuszki jak również sławnych przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy byli zdeterminowani by walczyć o wolność i niezależność. 

 

Książka jest dwujęzyczna, zawiera ten sam tekst w języku polskim oraz pisany cyrylicą. Ponadto, proste, barwne ilustracje dodają uroku opowieści. Lektura tej małej, niepozornej książeczki może stanowić punkt wyjścia do niełatwej rozmowy o wojnie i jej skutkach, a także stanowić cenną lekcję tolerancji i otwartości.

 

Tytuł ten to prawdziwe źródło wiedzy o Ukrainie, pięknym i malowniczym kraju, którego mieszkańcy mają niesłabnącą nadzieję na pokój. Jest to lektura dla każdego, kto chce poszerzyć swoją ciekawość świata odkryć bogate dziedzictwo kulturowe Ukrainy oraz ogromne pragnienie niezależności.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy