Paski komiksowe z przygodami Mafaldy, małej argentyńskiej dziewczynki zatroskanej sprawami świata, doczekały się wreszcie pełnej dwutomowej edycji w języku polskim. Tworzone przez Quino (Joaquína Salvadora Lavado) w latach 1965-1973 dzieła przetłumaczył Filip Łobodziński, który we wstępie wyjaśnia:
,,Już pierwsza historyjka zdradza nam, że wprawdzie bohaterka jest jeszcze dzieckiem, ale świat i jego problemy traktuje bardzo poważnie. Znacznie poważniej niż dorośli. Mafalda jest orędowniczką demokracji, sprawiedliwości społecznej i pokoju. Łatwo dostrzega hipokryzję polityków i mediów, domyśla się podskórnych mechanizmów, które rządzą światem wbrew temu, co zwykliśmy nazywać prawami człowieka".
Mafalda, choć została wymyślona ponad pół wieku temu, jest ze swoim krytycznym stosunkiem do rzeczywistości oraz feministyczną postawą bohaterką na wskroś współczesną.
Quino (Joaquín Salvador Lavado) urodził się 17 lipca 1932 roku w Mendozie w zachodniej Argentynie. Quino to przydomek nadany mu przez rodziców w celu odróżnienia od wuja, który nosił to samo imię. W 1945 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Mendozie, jednak ich nie skończył. Pierwszy rysunek udało mu się opublikować w 1954 roku w tygodniku ,,Esto Es". Zajmował się też reklamą. Tak właśnie powstała postać Mafaldy - choć ostatecznie w reklamie się nie pojawiła, na jej potrzeby została wymyślona, by potem stać się bohaterką słynnych komiksów.
Obecnie autor mieszka i pracuje w Mediolanie.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: Mafalda. Todas las tiras
MAFALDA ZEBRANA
„Fistaszki: Zebrane” to nie tylko jedna z nielicznych komiksowych publikacji od Naszej Księgarni, ale także jedna z najciekawszych najlepszych i najważniejszych w całej ofercie wydawnictwa. Nic zatem dziwnego, że wydawca postanowił zaserwować czytelnikom zbiorcze wydania kolejnej serii pasków komiksowych. Wybór padł na „Mafaldę”, klasyczne dzieło argentyńskiego twórcy, twór może nie tak udany, jak „Fistaszki”, ale nadal wart poznania.
Mafalda ma sześć lat i dużo myśli. Myśli nad sprawami dziecięcymi, myśli nad złożonymi, dojrzałymi kwestiami. Obserwuje i komentuje świat, dużo pyta… i nie lubi zupy. Gotowi poznać jej codzienność i spędzić z nią trochę czasu?
Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/01/mafalda-wszystkie-komiksy-tom-1-quino.html
Paski komiksowe z przygodami Mafaldy doczekały się wreszcie pełnej dwutomowej edycji w języku polskim. Tworzone przez Quino (Joaquína Salvadora...
Przeczytane:2020-02-03, Ocena: 4, Przeczytałem,
Mafalda jest wyjątkową dziewczynką. I nie ma większego znaczenia to, że dziś miałaby ponad 60 lat - jej spojrzenie na świat (niesamowicie dojrzałe i krytyczne) jest uniwersalne.
Dlaczego? Bo po pierwsze nasz świat niewiele się zmienił w kategoriach porozumień międzynarodowych i kryzysów ekonomicznych (trzeba by tylko zamienić sobie wymieniane przez Mafaldę ZSRR, Chiny i USA na inne kraje w zależności od problemu). A po drugie, kryzysy egzystencjalne, szkolne czy zwykłe codzienne niepowodzenia też są niezmienne przez lata.
Sam komiks to 342 strony, z czego na każdej są 3 paski z przygodami Mafaldy. Daje to w sumie mnóstwo ciekawych, zastanawiających i zabawnych historyjek do czytania miesiącami (albo w kilka dni wszystkie - jak u mnie) ;)
Mimo, że to książka o 5-6 letniej grupce przyjaciół, to moje dziecko pozna ją duuużo później :)
Szczególnie polecam ją za to wszystkim dorosłym, tym bardziej że wiele odniesień politycznych pochodzi z czasów młodości dzisiejszych 50 latków (pierwsze wydanie to 1964 rok).
A na koniec życzę każdemu dziecku tak rozwiniętego i krytycznego spojrzenia na otaczający je świat